במהלך אימון של צנחנים במילואים במתקן האימונים החדש של צה"ל, קליע שנורה מטווח קצר פגע בקנה נשק של לוחם אחר, סנטימטרים ספורים מגופו. האירוע התרחש ביום חמישי האחרון, כאשר גדוד 420 מחטיבת הצנחנים במילואים "שועלי המרום" המכונה גם "הדרומית", הגיעו לאימון במתחם "זירת האימונים" שנפתח בשנה שעברה.

במהלך האימון, שני לוחמים תרגלו לחימה באש חיה בתוך מבנה. על פי התחקיר הראשוני, לוחם מספר 2 כרע ופתח באש לפני שמספר 1 צעד ליישור קו והסיט את הנשק שלו. אחד מהקליעים שירה פגעו בקנה הנשק של בן הזוג שלו לתרגיל.

בשלב הזה הלוחמים המשיכו באימון מבלי שהיו מודעים למה שקרה וכמוהם גם המדריך. בתום התרגיל, כאשר המדריך מנסה להשחיל תותב לקנה, הוא מגלה שהקנה חסום. כך התגלה החור בקנה והפגיעה תוחקרה, בין השאר בעזרת מצלמות מתקן האימונים.

התקרית (צילום: פרטי)
החור בקנה הרובה שנפגע באימון | צילום: פרטי

גורם צבאי הקשור לתחום הבטיחות בצה"ל שנחשף לתחקיר הראשוני ולתמונות מהתקרית טען כי: "יש פה תקלה של הלוחמים, כנראה בגלל מחסור באימון ושל המדריך, שאמור גם למנוע אירועים במטווח".

רק לפני חודש לוחם נפגע בגבו מירי של לוחם אחר. בינואר השנה קצין וחיילת נפצעו באירוע אחר במטווח. "למרות השיפור בתחום, יש לא מעט בעיות בטיחות ובנס אין יותר נפגעים", טען הגורם הצבאי והוסיף כי: "ניתן לקשר את רובן המכריע למחסור חמור מאימונים".

מה שחמור עוד יותר לדבריו הוא ש"לא קיים דיווח מסודר ואמין על תאונות אימונים. ההערכה היא שלפחות 60 אחוזים מתאונות האימונים לא מדווחות מעבר לרמת הגדוד או היחידה. מה שלא מדווח גם לא מטופל", כך לדבריו.

תאונת האימונים התרחשה במכללת תע"ש לאבטחה ולוט"ר, הכוללת תחומים ומתקנים שהיו שמורים עד לאחרונה ליחידות מובחרות בארץ ובעולם. לאחרונה החליט צה"ל להעביר את כל יחידות השדה שלו, סדיר ומילואים, אימונים מתקדמים במתקן.

הראשונים להתנסות במתחם בחודש יוני שנה שעברה היו לוחמי גדס"ר נח"ל אחריהם שאר הצבא הסדיר. לאחרונה החלו להתאמן במתקן גם לוחמי המילואים, כאשר הראשונים לעבור שם הם מחטיבות הצנחנים.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה:

"במסגרת אימון של חטיבת מילואים בשבוע שעבר, התרחש אירוע בטיחות חמור בו נגרם נזק לאחד מהנשקים. באירוע לא היו נפגעים. עם היוודע האירוע, האימון נעצר ובוצע תחקיר ראשוני בשטח שבסיומו הועברו הממצאים לכלל המתאמנים. כיום האימונים במתקן ממשיכים כסדרם לאחר הפקת הלקחים מהאירוע".