סמ"ר (במיל') מתן גידה (24) הוא צלף בחטיבת המילואים "אלכסנדרוני" ובחיים האזרחיים עובד כלוחם אש בתחנת הכיבוי של אריאל. שמונה חודשים בלבד אחרי שחרורו מצה"ל, בפעם הראשונה בה יצא לתעסוקה מבצעית כחייל מילואים, קרה אירוע שחיבר בין שני העולמות שלו.

"תפסנו קו מבצעי בגזרת השומרון ובמהלכו קיבלתי דיווח על שריפה של בית". הוא משחזר בשיחה עם mako לכבוד יום הוקרה שצוין בחמישי האחרון (29.4) לאנשי המילואים. "אמנם קיבלתי את ההודעה כשאני במילואים, אבל פניתי למפקדים שלי ואמרתי להם שאני חייב לצאת למקום. היה לי ברור שזה עניין של חיי אדם".

מתן מוסיף ומספר: "חשבתי שבגלל שאני קרוב לאירוע אצליח להגיע לפני הכבאיות ולתת מענה. בפועל זה גם מה שקרה. הצלחנו לכבות את האש, למנוע נפגעים ומיד אחר כך חזרתי לקו להמשך פעילות".

בשיחה משתף מתן בכך שעבורו, העיסוק האזרחי שלו ושירות המילואים שעושה הם שליחות למען מדינת ישראל וציונות.

מתן (צילום: כבאות והצלה לישראל)
"אמנם מילואים אבל הייתי חייב לכבות שריפה". מתן בפעולה | צילום: כבאות והצלה לישראל

"העבודה שלי ביום יום היא מסכנת חיים ובנוסף על כך חשוב לי להגיע למילואים. אני מוכן לסכן את חיי במקרה ונצטרך לפעול במערכה הבאה על מנת לתת ולתרום למדינתנו", הוא אומר דברים שאינם מובנים מאליו בתקופה זו, בה לוחמים נאבקים להכרה במחיר האישי ששילמו על תרומתם למדינה בשירות הצבאי.

בסדיר שירת כלוחם בחטיבת גולני ואחרי תקופה בה היה מ"כ טירונים יצא לקורס צלפים, בסיומו שב לגדוד 51 כסמל מחלקת צלפים. הגדוד היה הראשון שתפס קו בעזה בזמן הפרות הסדר על הגדר בשנת 2017. זו הייתה תקופה של אי ודאות אבל הם עשו את עבודתם נאמנה והגנו על הגבול.

לאחר השירות הצבאי עבר את המיונים למערך הכיבוי והחל לשרת ככבאי בתחנת אריאל. "מגיל צעיר מאוד רציתי להיות לוחם אש, התרגשתי בכל פעם שראיתי כבאיות".

אחרי שהשתחרר כבר, כאזרח שעובד ככבאי הוא מצא עצמו שוב בעוטף עזה בתקופת שהיו שם בשנה שעברה עקב בלוני התבערה השונים של ארגוני הטרור.

מתן (צילום: כבאות והצלה לישראל)
חלם על זה מגיל צעיר. מתן ככבאי | צילום: כבאות והצלה לישראל

"ירדנו לשם לתגבורים כמו כל התחנות בארץ. זה היה פשוט לרוץ אחרי שריפות של שטחים חקלאיים, משריפה לשריפה והיו המון בשטח גדול מאוד שעלה באש. זאת העבודה שלנו".

מאז הקו הראשון הוא מקפיד להגיע לכל קריאה למילואים כשלאחרונה השתתף באימון שבמסגרתו הוקמה מחלקת צלפים חדשה בחטיבה. לקחו בו חלק ארבעה חברים שלו מהמחלקה בסדיר והוא מספר שהאווירה המשפחתית במחלקה מעלה את המוטיבציה להגיע.

זה לא סוד שרוב אזרחי ישראל לא עושים מילואים ובעידן של היום שבו הצבא מדבר על כך שהמשקל יעבור ממערך המילואים לסדיר, נראה שזה רק ילך ויגבר אולם מבחינת מתן זה לא משנה.

"אין לי בעיה להיות 'פראייר' כדי לתרום למדינה, אני יודע שהרבה לא עושים מילואים אבל בראיה שלי חשוב לבוא ולתרום. בסוף אני פה כדי לתת מענה לאזרחים ולשמור עליהם. שליחות ועזרה לאזרח היא כל חיי, בגלל זה גם התנדבתי במד"א. מבחינתי לתפוס קו ולשמור על גזרה זה מה שאני יכול לתת למדינה שלנו".

מתן (צילום: פרטי)
ערכיות נדירה. סמ"ר במיל' מתן גידה | צילום: פרטי