פיקוד הכוחות המיוחדים של ארה"ב פנה לחברת בואינג בבקשה לרכוש עוד שבעה מסוקי צ'ינוק MH-47G בלוק 2, הדגם החדיש שמיוצר עבור היחידות המיוחדות.

על פי הפרסומים מדובר בעסקה בשווי של 194 מיליון דולר, כאשר שישה מסוקים קיימים יעברו שדרוג, ואילו השביעי יבנה מחדש. המסוקים המשודרגים מוטסים בעיקר במסגרת החטיבה האווירית המיוחדת 160, ופועלים בעיקר עם צוות 6 של אריות הים, כוח דלתא ויחידות חשאיות נוספות.

על פי משרד ההגנה האמריקאי, בעקבות עלייה משמעותית בהפעלת כוחות מיוחדים ישנה דרישה גוברת למסוקים ייעודיים לפעולות הקומנדו החשאיות. 

מסוק ה- G בלוק 2 המשודרג כולל שינויים במכלי הדלק שמאריכים את טווח המסוק, כמו גם היכולת לשאת משקל כבד הרבה יותר. בנוסף תא הטייס של המסוק הייעודי הוחלף ל"תא זכוכית משודרג", וכולל מערכות אלקטרוניות ואוויוניקה משופרת, ומערכת בקרת טיסה חדשה שמסייעת לצוות הטייסים. 

הצ'ינוק מדגם G נחשב ל"מונית" של היחידות המיוחדות במבצעים חשאיים וגם כאלה שפחות. הוא מסוגל לטוס בתנאי מזג אוויר קשים ולאורך כל שעות היממה, כשהוא נושא טונות של ציוד ועשרות לוחמים.

בגלל המערכות והיכולות של המסוק הזה, הממשל אסר על מכירתו מחוץ לגבולות ארה"ב, גם לא למדינות הידידותיות ביותר בארה"ב. 

כפי שפרסמנו לראשונה, למרות האיסור לייצא את דגם ה- G במסגרת התחרות על מסוק העתיד של חיל האוויר הישראלי, בואינג הציעה לישראל מסוק שיהיה הכלאה בין צ'ינוק F לצ'ינוק G עם מכלי דלק גדולים יותר, בדומה לדגם שטס כיום בקנדה.

"בדגם החדש, יורכבו החלקים הקדמיים והאחוריים מדגם ה-G (הכוונה לחלק מהמערכות ולגוף) כשמרכז הגוף יהיה מדגם ה-F", כפי שהסביר לנו גורם המערב בנושא.

בואינג אמורה למסור את המסוקים הראשונים במהלך השנה הבאה, ואלה סביר להניח יתחילו לטוס מאוד מהר בשמי מדינות רבות כולל באזור שלנו.