אחרי לא מעט שנים בהן נטען כי הצבא הגרמני בקושי מסוגל להגן על עצמו, הוחלט להוסיף לתקציב הביטחון הגרמני מיליארדי יורו לצורכי רכש של מטוסי קרב, ספינות, טילים ועוד. בין השאר המטרה היא להגיע להוצאות של כ-2 אחוז מהתל"ג על ביטחון, כפי שדורשים בארה"ב ממדינות נאט"ו.

נכון להיום, עומד תקציב הביטחון הגרמני על 43 מיליארד יורו. בשנת 2019 צפויה תוספת של שני מיליארד יורו. על פי ההחלטה בגרמניה, שר האוצר הגרמני אישר תוספת תקציבית של 5.7 מיליארד יורו החל משנת התקציב 2020. גם אז אחוז התל"ג לא יגיע לדרישות שמפעילה ארה"ב, שהחיילים שלה הם אלה שפרוסים באירופה כדי להגן עליה מפני הרוסים. בשנת 2024 יעמוד הנתון על 1.5 אחוז מהתל"ג.

מדובר בתוספת תקציב נדיבה למדי, בעזרתה הגרמנים מתכננים לרכוש עוד מטוסי קרב מסוג טייפון ולהחליף את מסוקי הסער הכבדים שלהם. במקרה זה, מתלבטים בגרמניה, כמו בישראל בין הצ'ינוק של בואינג ל-CH-53K של לוקהיד מרטין (עסקה זו תשפיע גם על המחיר שיוצע לישראל). בנוסף, מתכננים הגרמנים לרכוש ספינות טילים ומערכות של טילי קרקע-קרקע ולאמן ולתחזק את הצבא שלהם שהגיע למצב ירוד במיוחד.

בשנים האחרונות התפרסמו לא מעט כתבות על מצבו הגרוע של הצבא הגרמני. לכאורה, מדובר בצבא הגדול והמתקדם ביותר באירופה, אך מתברר שהוא סובל מבעיות תחזוקה ומוכנות. כך לדוגמה, כל צי הצוללות הגרמני היה מושבת לתקופה ארוכה בגלל בעיות תחזוקה ותקציב. בחיל האוויר נרשם נתון מביך אחרי שהתברר שלמשך תקופה ארוכה, רק כמה מטוסים בודדים ממטוסי הטייפון היו במצב שמאפשר טיסה. כמו כן, למעלה מ-80 ממטוסי הטורנדו הוותיקים משלימים רק כ-40% מיעד השעות השנתי שלהם, בגלל מחסור בשעות טיסה וחלקי חילוף ומוגבלות חמורה בטיסות לילה. לאלה יש להוסיף את העובדה שגם בשריון לפחות 45 אחוז מהטנקים לא יכולים לנסוע לשום מקום. בגרמניה רואים את המצב הזה כהרבה יותר ממביך.

השאיפה היא שתוספת התקציב תביא לשיפור דרמטי במצב של הצבא הגרמני. לאור העובדה שהאויב של גרמניה הוא הדב הרוסי, וגם היא הופכת לשחקן מרכזי חשוב במסגרת המלחמה העולמית בטרור, כדאי שזה יקרה שעה אחת קודם.