לוחמי דאעש (ארכיון) (צילום: טוויטר, חדשות)
גילחו את הזקנים ועלו על סירות לאירופה? | צילום: טוויטר, חדשות

אחד מכל 50 פליטים סורים שנכנסים לאירופה עשוי להיות לוחם דאע"ש, כך טען שר בממשלת לבנון בפני ראש ממשלת בריטניה.

שר החינוך של לבנון, אליאס בו סאאב, התריע כי שני אחוזים מהמהגרים לאירופה הם למעשה לוחמי ארגון הטרור הקיצוני, שנשלחו במיוחד לחדור למדינות המערביות. את הדברים האלה הוא אמר לדיויד קמרון, ראש ממשלת בריטניה, במהלך סיור שערכו יחדיו בלבנון וירדן. הוא הסביר כי אין בידיו מידע מוצק לגבי חדירת מחבלים לאירופה, אבל ציין כי "תחושת הבטן" שלו אומרת לו שמשהו מתרחש. כשהוא נשאל האם אנשי דאע"ש יכולים באמת לחדור לאירופה, הוא השיב בחיוב וטען כי המבריחים "אוספים אנשים בקבוצות ושולחים אותם החוצה".

דיווחים מרחבי היבשת על מעצר פעילי טרור שהתחזו למבקשי מקלט באזורים שונים, מרמזים שמשהו אכן מתרחש באירופה. עם זאת, למרות השמועות על כך שלוחמי דאע"ש נוהרים בהמוניהם למערב תוך ניצול משבר הפליטים, מספר תמונות שהציפו את הרשת והציגו ג'יהאדיסטים כביכול מתחזים לפליטים, התגלו כמטעות ושקריות.

פליט סורי שנלחם נגד אסאד (צילום: twitter)
בניגוד למה שחשבו - מדובר במורד סורי ולא בלוחם דאע"ש | צילום: twitter

כך ארגון הטרור נעזר בפליטים כדי לחדור לאירופה

בתחילת החודש דווח על חמישה גברים שנעצרו בגבול בולגריה ומקדוניה, לאחר שעל מכשיריהם הסלולריים נמצאו תכנים אלימים שהסגירו את הקשר האדוק שלהם למדינת האסלאם. החמישה ניסו תחילה לשחד את אחד השוטרים בגבול כדי לא לעבור את הבדיקה, אך כאמור - ללא הצלחה.

ילד פליט סורי ברוז'קה הונגריה (צילום: רויטרס)
ילד במחנה פליטים שהוקם בהונגריה | צילום: רויטרס

בנוסף, צעיר שהתחזה למבקש מקלט נעצר בידי המשטרה הגרמנית במחנה הפליטים שטוטגרט, לאחר שנמצאו בחזקתו עשרת אלפים דרכונים סורים מזויפים, אותם על פי החשד הוא מכר תמורת 1,500 דולר (סכום שספק אם מבקש מקלט אמיתי יכול לשלם). ידיעה זו באה בהמשך לעדותו של מבקש מקלט סורי באחד מכלי התקשורת הזרים, בה סיפר כי הוא מוקף בפליטים מאפגניסטן, עירק ומדינות נוספות, כשכולם זורקים את המסמכים והתעודות שלהם וטוענים שברחו מסוריה גם כן.

מעבר לכך, ערוצי חדשות ברחבי העולם מדווחים על מקרים שונים שאולי מרמזים על כוונות חלק מהמהגרים, כמו למשל הרגע הזה, בו שני נערים הביטו לעדשת המצלמה וסימנו עריפת ראש:

למרות שכרגע אין באמת ראיה מוצקה לכך שאלפי לוחמי דאע"ש פזורים ברחבי אירופה, אין ספק שלתחושת הבטן הרעה של השר הלבנוני שותפים לא מעט אנשים.

עוד ב- פז"ם: