געברי דובר צהל
קורות החיים של ג'עברי כפי שהופיעו בפייסבוק של צה"ל. שכחו לציין שהוא חוסל

אחד הלקחים שהפיק צה"ל ממלחמת לבנון השנייה וממבצע עופרת יצוקה הוא שהמערכה לא תוכרע רק בשדה הקרב ושאין ברירה אלא לתמוך בשדה הקרב דרך הזירה התקשורתית וברשתות החברתיות. מבצע "עמוד ענן" שהוכרז אחר הצהריים, במרכזו חוסל מפקד החמאס אחמד ג'עברי, קיבל יריית פתיחה מרשימה ברשתות החברתיות והאתרים הרשמיים של צה"ל, אבל נראה שהיא הייתה יכולה להיות טובה יותר וממוקדת יותר.

טוויטר דו"ץ
עמוד הטוויטר של צה"ל - אין זכר למבצע בשעה הראשונה

דקות לאחר הדיווח על החיסול באמצעי התקשורת, עמוד הפייסבוק של צה"ל בעברית דיווח על האירוע בסטטוס ובו לשון הודעת דובר צה"ל שהופצה לכל מערכות התקשורת, מיד אחריו, הועלתה תמונה של ג'עברי, תמונה עם פוטנציאל ויראלי גבוה. מעל התמונה כותרת ברורה: "ראש הזרוע הצבאית של חמאס, אחמד סעיד חליל ג'עברי". תחתיה הובאו קורות החיים של מפקד החמאס, אך העובדה שהוא חוסל לא צויינה בפוסט. עמוד הפייסבוק של צה"ל באנגלית לעומת זאת, הפנה את הגולשים לבלוג של צה"ל בו הופיעה הודעה לקונית על תחילתו של מבצע, כבדרך אגב, חיסולו של ג'עברי.

טוויטר אביטל ליבוביץ
הערוץ הכי מעודכן של צה"ל ברשת החברתית - עמוד הטוויטר של רע"ן תקשורת בינלאומית

באתר צה"ל נכנס מהר מאוד לנוהל קרב, כשכל הידיעות בכותרת הראשית והרכיבים המשניים עוסקים כולם רק במבצע ובחיסול, כאשר ההתייחסויות הם לדיווחים ולהתבטאויות בכירי הצבא לתקיפה. בנוסף, דובר צה"ל, תא"ל יואב (פולי) מרדכי דאג גם הוא לעדכן את עמוד הפייסבוק שלו ובו הוא מודיע על תחילתו של המבצע, יחד עם מסר גנרי מרתיע בדבר "תקיפה נרחבת בעזה".

אתר צה"ל, עמוד ענן
אתר צה"ל - רוחות מלחמה מורגשות היטב

עמוד הטוויטר הרשמי עודכן באיחור משמעותי, עמודי היו-טיוב ועמוד הפליקר - כאילו עמדו מלכת. זאת, למעט הפעילות של ראש ענף תקשורת בינלאומית ותקשורת אינטרקטיבית בדובר צה"ל שהקדימה אפילו את ראש הממשלה בעמוד הטוויטר שלה, שהיא מנהלת כבר כמה שנים. סא"ל אביטל ליבוביץ' טרחה וטורחת להעביר דיווחים שוטפים על שנעשה בקצובי זמן קצרים ומהירים – החל בהודעה על החיסול, עבור בהכרזה על תחילת המבצע וכלה במסרים כוללים על הלחימה בחמאס ברצועת עזה.

גם בחיל האוויר, אשר אחראי על החיסול, לא נותרו אדישים; ביטאון חיל האוויר העלה לאתר ידיעה מפורטת ומתעדכנת על הנעשה בעזה.

>> הצטרפו לשידור החי: "רמטכ"ל חמאס" אחמד ג'עברי חוסל בעזה