חברת רפאל הישראלית פועלת להאריך את הטווח של אחד מהטילים המוצלחים שלה, הספייק NLOS. על פי הדיווחים מארה"ב, במסגרת פיתוח משותף להתאמת הטילים למסוקי האפאצ'י AH-64 של הצבאי האמריקאי, טווח הטיל יעלה מכ-25 ק"מ כיום ל-50 ק"מ.

במרץ האחרון צבא ארה"ב אישר את ההפעלה של הספייק NLOS כטיל מדויק ארוך טווח למסוקי האפאצ'י שלו, אחרי שבין השאר בוצע ניסוי במסגרתו טיל ששוגר ממסוק פגע במטרה מטווח של 32 ק"מ.

מדובר בפיתוח משמעותי משום שטילי ה"הלפייר" המשמשים כיום את הצבא האמריקאי מגיעים לטווח של 4-5 ק"מ בלבד, כאשר מרבית הטילים הקיימים כיום מגיעים לטווח מקסימלי של כ-10 ק"מ.

צבא ארה"ב כמו אחרים בעולם מפעיל מסק"רים מסוג זה כשהם טסים קרוב מאוד לקרקע, מה שמגן עליהם מפני מכ"מים וטילי נ"מ, כמו למשל מערכת הפנציר S-1 הרוסית. אל מול האיום הרוסי והסיני, האמריקאים חיפשו טיל ארוך טווח בעלויות נמוכות אך באיכות גבוהה - ובחרו בספייק של רפאל.

האמריקאים לא לבד. גם בישראל בוצעה התאמה של טילי הספייק למסוקי האפאצ'י של טייסות 113 ו-190 בחיל האוויר. למעשה כבר לפני 25 שנים מסוקי קוברה של חיל האוויר היו חמושים בטילי ספייק, וכעבור שנים הם הותאמו גם למסוקי האפאצ'י.

הדבר נשמר בסוד במשך שנים רבות ונחשף לפני כשנתיים, אחרי שגם טילי ספייק מדגמים אחרים הותאמו למסק"רים של חיל האוויר. על פי פרסומים זרים, הטילים האלה שימשו לביצוע סיכולים ממוקדים רבים ולתקיפת מטרות בסוריה.

את טיל הספייק שהטווח שלו יוארך מתכוונים האמריקאים לשגר במקרה הצורך בין השאר מגובה 5,000 רגל, מה שייאלץ אותם לשנות את אופן ההפעלה. על פי הדיווחים מארה"ב, בשלב מסוים במשימה המסוק יעלה לגובה ממקום המסתור שלו, תוך כדי העלייה ישגר את הטיל בגובה המתאים ואז, "יצלול" חזרה לנתיב בין מקומות מסתור.

גורם ברפאל ארה"ב הסביר: "היתרון שלנו הוא שהצוות לא נמצא תחת איום, או שהאיום מופחת משמעותית, גם בחלקים המסוכנים של המשימה, גם כשטסים גבוה". בשלב זה, הארכת טווח הטילים הוזכרה רק בהקשר של הצבא האמריקאי ועדיין לא הישראלי.

מסוק אפאצ'י (צילום: שי לוי)
מסוק אפאצ'י | צילום: שי לוי