אין תמונה
חלק מהפעילים מאיימים להפסיק להילחם עד שיקבלו כסף

אירגון החמאס נמצא בשבועות האחרונים באחת התקופות הגרועות ביותר שאליהם נקלע בשנים האחרונות. ההחלטה של בכירי האירגון, בראשותם ראש ממשלת חמאס איסמעיל הנייה וראש הלשכה המדינית ח'אלד משעל, לתמוך במורדים בסוריה עלתה לאירגון ביוקר.

חמאס, שהיה בשיאו לאחר מבצע 'עמוד ענן', נמצא בשפל גדול. בעקבות התמיכה במורדים, החליט הממשל האיראני לסגור את החמצן לחמאס – כלומר לא להעביר כספים ואמצעי לחימה לארגון. גם החיזבאללה, שהיה בעל בריתו של חמאס וסייע לו בשדרוג אמצעי לחימה, בהברחת נשק לרצועה ובאימון לוחמים בזרוע הצבאית בבסיסי אימונים בבקעת הלבנון ובאיראן, ניתק את הקשר; זאת לאחר שהתברר שלוחמי החמאס שהגיעו לסייע למורדים מעורבים בירי פצצות המרגמה לעבר שכונת הדאחייה בביירות, מטה החיזבאללה.

בנוסף לכל הצרות בעקבות נפילת האחים המוסלמים במצרים, הצבא המצרי סגר מאות מנהרות פעילות בסיני, וזרם הברחות הנשק ומזוודות המזומנים שנועדו לממן את לוחמי הזרוע הצבאית אז-עדין אקאסם הופסק. הצבא המצרי סימן את החמאס כאויב לאחר שזה הביע תמיכה בנשיא המודח, מוחמד מורסי.

ל'מאקו' נודע, כי באחרונה גם ממשלת קטאר, שסייעה במימון פעילותו של החמאס במיליוני דולרים מידי חודש, הפסיקה את התמיכה בארגון לבקשת בכירים במימשל המצרי החדש.

"יש לוחמים שלא רוצים להישאר בארגון"

בעקבות כל הקיצוצים, בחודש האחרון החמאס אינו מצליח להשיג מימון כספי לשלם משכורות לאלפי פעילים ולכמה מאות בכירים בהנהגתו. הדבר עורר את חמתם של לוחמים וכמה מהם אפילו הכריזו על מרד – ומסרבים להילחם עד שהמצב ייפתר.

"החמאס נמצא בתקופה הכי גרועה שלו בהיסטוריה. הוא 'שרף' את כל הגשרים שהיו לו, עם המצרים, עם איראן והחיזבאללה ועכשיו גם הקאטרים לא מעבירים כספים למימון הארגון", אמר גורם בכיר ברצועה. "יש לוחמים שלא רוצים להשאר בארגון אם לא ישלמו להם כספים (לוחם בחמאס מקבל כ-4,000 שקל בחודש – משכורת עתק במושגים של עזה. ש.א). יש התמרמרות רבה בקרב בכירי הזרוע הצבאית שמרגישים שנטשו אותם ושרק ההנהגה הפוליטית דואגת לעצמה". נציין, שבאחרונה הוחזרו מאות לוחמי חמאס לעזה כדי לנסות לפייס את איראן והחיזבאללה.

פעיל חמאס (צילום: Abid Katib, GettyImages IL)
"התמרמרות רבה בקרב הלוחמים". פעיל חמאס ברחובות עזה | צילום: Abid Katib, GettyImages IL

לדבריו הגורם ברצועה, בחמאס הבינו באיחור רב מאוד שעשו טעות גדולה שתמכו במורדים בסוריה ונלחמו נגד החיזבאללה, ובשבוע האחרון נשלחו בכירים בארגון לערוך שיחות פיוס עם בכירים איראניים ובארגון החיזבאללה במטרה להחזיר עטרה ליושנה, נכון לעכשיו לא בהצלחה מרובה.

"יש זעם גדול בקרב הלוחמים על הטעויות שההנהגה המדינית והפוליטית עשתה כאשר תמכה במורדים ועכשיו הם נותרו בלי משכורות ויכולות לפרנס את המשפחות שלהם, גם סגירת המנהרות על ידי צבא מצרים גורם להחרפה במצבו הכלכלי של האירגון שמידי חודש הכניס מיליוני שקלים מס מבעלי המנהרות למתן היתר להברחת סחורות", הסביר גורם אחר ברצועה.

>> גבול מצרים: המסתערבים תפסו סמים בשווי מיליונים