המיליציות בעירק (ארכיון) (צילום: חדשות 2)
זה היה עניין של זמן עד שהזרם יגיע לישראל | צילום: חדשות 2

ארגון הטרור הרצחני דעאש יצר סביבו באז שלא נראה כמותו שנים רבות כאשר הוא סוחף אחריו צעירים העולם כולו אשר עושים את דרכם לעירק וסוריה כדי להצטרף ללחימה. אותו הבאז הגיע גם לארץ וכבר מראה סימנים מדאיגים. בשבועות האחרונים, הארגון  המסוכן זכה לתגבור של כעשרים צעירים בדואים תושבי הנגב וערבים-ישראלים מישובים שונים בצפון הארץ שהצטרפו ללחימה בשורות הארגון בסוריה ובעירק.

מדובר בתהליך שמתקיים בשנתיים האחרונות והתחיל בסגידה של צעירים ערבים המתגוררים ביישובי המשולש וצפון הארץ לרעיונות הקיצוניים שמביע ארגון ג'ובהת נוסרה, פלג של אל קעידה שנלחם נגד כוחותיו של אסד בסוריה. אלו עשו את הדרך לסוריה, עברו הכשרות ואימונים מספר סוגי הנשק ואף לקחו חלק בלחימה. כמה מהם חזרו ארצה בלחץ בני משפחותיהם והשאר נותרו בזירת הלחימה במרכז וצפון סוריה.

חלק מהלוחמים שחזרו ארצה סיפרו בחקירות השב"כ כי נדרשו לבצע פיגועים נגד חיילים ומתנחלים כאן בארץ. לאחר מכן הוגשו נגדם כתבי אישום, אלו הועמדו לדין ונידונו לעונשים קלים ביותר שנעו בין שנה ל-19 חודשי מאסר בלבד. כתוצאה מכך, הזרם רק התגבר.

"אין ספק שהעונשים הקלים שקיבלו אותם נאשמים שלחמו בסוריה עודדה את האחרים להצטרף לשאר הארגונים הקיצוניים. הם מהווים סכנה מוחשית ביטחונית למדינת ישראל, שכן הם חוזרים עם מסרים איסלאמיים קיצוניים והם עלולים לבצע פיגועים בישראל. רק החמרה בענישה, מאסר של בין שלוש לחמש שנים, תמגר את התופעה הזו. אחרת, נהיה צפויים בעתיד לפעילות טרור של אותם צעירים בישראל", הסביר גורם ביטחוני.

כעת, כאשר ארגון דעאש מתגבר בקצב מטאורי ומשתלט על חלקים נרחבים במדינות במזרח התיכון, תושבים בני הפזורה הבדואית ואזרחים ערבים-ישראלים שהחלו להתקרב באחרונה לדת נחספים גם הם בזרם. אלו החלו לשאוב מאתרי האינטרנט של הארגון השראה והבנה לפעילותם המבצעית. "בשנה האחרונה יש הקצנה מאוד גדולה בכמה ישובים בדואים בנגב וערבים בצפון בכל הנוגע ליישום חוקי 'השריעה'. גם כאלה שהיו חילונים נשאבו והושפעו מהרעיונות הקיצוניים", הסביר גורם במשטרה. יחידות הסייבר של השב"כ והמשטרה עורכים מעקבים אחר אזרחים שנכנסים לאותם אתרים המשתייכים לדעאש. השב"כ עוקב אחר התארגנויות כאלה ואחרות ומצליח לרוב לטרפד אותן ולבצע את המעצרים של החשודים טרם עזיבתם את הארץ.

באחד המקרים, אדריס טאלב אבו-אלקיעאן (23) מהעיירה חושב שבנגב ראה בהצטרפות לדעאש התגשמות מצוות הקוראן והאסלם. זה הצליח לשכנע שני צעירים, קרובי משפחתו לנסוע לטורקיה ומשם לעבור לסוריה ולעירק ולהצטרף לדעאש. "אף אחד לא ידע על הכוונה שלהם להצטרף לדעאש  חוץ ממני. כל ההתכתבות עם אנשי הארגון נעשו דרך הטוויטר והפייסבוק. הם היו חדורי מוטיבציה לסייע לארגון. עזרתי להם בתיאום  הנסיעה והקשר עם חברים בארגון", סיפר אבו אלקיעאן לחוקרי השב"כ ויחידת הפח"ע של משטרת המחוז הדרומי. "מסרתי להם פרטים של לוחמים כדי שסייעו להם. נתתי להם כסף להוצאות ולמעשה מימנתי את נסיעתם" העיד.

בני המשפחות ששמעו על כך שיקיריהם נסעו להצטרף לארגון הסלפי הקיצוני חששו לחייהם, נסעו בעקבותיהם כדי לאתר אותם אבל לא הצליחו. "הם נסעו לטורקיה וניסו דרך גורמים בסוריה להגיע אליהם, אבל לא הצליחו כי השניים חצו את הגבול לעיראק. הם פוחדים שהם ייהרגו. עד היום לא ברור מה עלה בגורלם, אם הם חיים או שמא נהרגו בקרבות", ציין גורם ביטחוני.

להערכתו, השפעת הזרם הסלפי הקיצוני על צעירים הערבים והבדואים גוברת בימים האחרונים. "זו תופעה מפחידה מאוד, אנחנו עוקבים אחריה בדאגה בכל האמצעים הטכנולוגיים המשוכללים ביותר שעומדים לרשותנו ולרוב מצליחים לסכל אותה. אבל מה לעשות שיש ערבים או בדואים שמדווחים על נסיעות לנופש לטורקיה ובסוף לא חוזרים לישראל וחוצים את הגבול לעיראק להצטרף לדעאש, אין לנו אפשרות לבלום את זה", ציין אותו גורם.

>> בן 14, רוצה להילחם: כך דאעש מגייס לוחמים