"אני רומן שלומוב מבקש ממדינת ישראל שתעזור לשחרר אותי מהכלא הקפריסאי. אני נמצא בכלא שנה וחצי רחוק ממשפחתי ורוצה לחזור לביתי בישראל", כך כותב רומן שלומוב, ישראלי שמוחזק בכלא בקפריסין לבקשת רוסיה, שתובעת להסגירו לידיה בחשד שמכר סמים לקטינים. 

במכתב שכתב מתאו בכלא והגיע לידי mako קורא שלומוב שהוא חף מכל פשע. "אני עצור על לא עוול בכפי, אני מבקש משלטונות ישראל לעשות כל שביכולתם על מנת לשחרר אותי מהכלא בהתאם לעקרון שמדינת ישראל לא מפקירה את אזרחיה לעולם. תצילו אותי".

שלומוב (24), תושב שדרות, לוחם משוחרר מגדוד הקרקל, טס לפני כשנה וחצי עם חברתו כדי להתחתן בקפריסין. "חברה שלו התחילה בהליכי גיור בארץ וזה לא הסתדר אז הם החליטו לטוס להתחתן", מספרת אחותו אלונה, הקרובה אליו מאוד.

כאשר שלומוב נחת עם חברתו בשדה התעופה בלרנקה הוא נעצר מיד והופתע לגלות שרוסיה הוציא נגדו צו הסגרה בינלאומי באמצעות האינטרפול, המייחס לו עבירה של סחר בסמים בטענה שמכר סמים פסיכוטיים לקטינים במשקל של 68 גרם.

"אני לא עבריין, לא סוחר סמים, זה שקר"

"הייתי בהלם. באתי להתחתן עם החברה שלי ופתאום אני נמצא בכלא בניקוסיה, חשבתי שזו מתיחה, שעובדים עליי. מעולם לא עשיתי שום פשע", סיפר שלומוב לאחד האנשים שביקר אותו באחרונה, "אני לא עבריין, לא סוחר סמים, זה שקר. אני חף מפשע, אין שום הוכחה לכך, אחרת הרוסים היו עוצרים אותי לפני שעליתי לארץ. הם עשו לי חיפושים בבית, הפכו הכול ולא מצאו כלום".

רומן שלומוב (צילום: באדיבות המשפחה)
שלומוב כלוחם קרקל | צילום: באדיבות המשפחה

בעקבות מעצרו של שלומוב החתונה התבטלה, אחרי שבועיים החברה עזבה אותו והוא נשאר לבדו בכלא המרכזי של ניקוסיה. "אח שלי עבד כמאבטח לאחר השירות הצבאי ויש לו רישיון להחזקת נשק, אם היה לו עבר פלילי מישהו בארץ היה נותן לו להחזיק אקדח?", קובלת האחות אלונה, "איך פתאום הרוסים נזכרו לאחר שמונה שנים שאחי ביצע פשעים שאין להם שום הוכחה שהוא עשה. סתם תפרו לו תיק. מדינת ישראל צריכה להפוך עולמות לשחרר אותו מהכלא. הוא סיכן את חייו למען ביטחון מדינת ישראל".

שלומוב התגייס בתחילה ליחידת 'דובדבן' אבל עקב קשיי הסתגלות ושפה נאלץ לוותר על החלום להיות מסתערב והתגייס לשורות יחידת 'קרקל'. "אחי אהב מאוד את הצבא, הוא שירת במבצע 'צוק איתן', מדינת ישראל עבורו זה הבית, אין לו בית אחר. הוא תרם למען המדינה המון. הוא ממש מיואש ושבור מזה שהוא יושב בכלא שנה וחצי על לא עוול בכפו. יש רגעים שהוא נשבר אבל אני מרימה אותו מהקרשים ומחזקת אותו שאנחנו ננצח והוא יחזור לישראל", מוסיפה האחות.

"הרוסים רוצים להוציא ממנו סודות על צה"ל"

לפי כתב האישום שהרוסים הגישו נגד שלומוב נטען כי הוא מכר סמים לסוכנים סמויים ולקטינים, אבל ראיות מוצקות נכון לעכשיו אין להם נגדו. "כשטסתי לרוסיה לברר את כל הפרשה, גורם רוסי אמר לי שהוא יודע שאחי שירת בצבא ביחידה קרבית ושהם רוצים להוציא ממנו הכול שלא יוותרו לו. אני יותר חוששת שהם רוצים שימסור להם סודות מהצבא אליהם נחשף, הרי על מכירת 68 גרם של סמים שהם לא שום הוכחה לכך לא מבקשים הסגרה ומעצר".

הקונסול הישראלי מבקר את שלומוב ודואג לשלומו, אבל אחותו חוששת לחייו. "אחי מוחזק בתא אחד עם אסירים איראנים, סורים ולובים. הם יודעים שהוא שירת בצבא הישראלי ושהיה חייל, הם עלולים לרצוח אותו. הוצאתי המון כסף בטיסות לקפריסין ובביקורים אצל אחי. אני לא אנוח ולא אשקוט עד שהצדק ייצא לאור והוא יחזור לישראל. עד עכשיו הרוסים לא הציגו בדל של ראייה בבית המשפט להוכיח שאחי סחר בסמים".

עו"ד ניר יסלוביץ'
עו"ד ניר יסלוביץ' | צילום:

בית המשפט החליט לפני כמה חודשים לשחרר את שלומוב למעצר בית בתנאי שיפקיד 140 אלף יורו בקופת בית המשפט להבטחת התייצבותו במשפט, אבל הוא לא הצליח לגייס את הסכום הנדרש ולכן נותר בכלא. "ברוסיה הוא ימות, הוא לא יזכה לקבל משפט צדק. צריך לחקור איפה הרוסים היו במשך שמונה שנים. למה לא פנו למדינת ישראל וביקשו את הסגרתו? יש המון סימני שאלה סביב התנהגות התביעה הרוסית אשר מצביעים על כך שאחי חף מפשע", הוסיפה אלונה שלומוב.

עו"ד ניר יסלוביץ' שביקר את שלומוב לפני כשבועיים בכלא והיה באחד הדיונים בבית המשפט מאמין שניתן לשחררו מהכלא. "מדובר בבחור צעיר, ששירת את המדינה בנאמנות תוך סיכון חייו ואין לו שום עבר פלילי לא בארץ ולא ברוסיה", ציין עו"ד יסלוביץ', "אני מקווה שמדינת ישראל תסייע לשחרר אותו ושבית המשפט בקפריסין יבין שאין שום ראיות התומכות בהסגרתו".