אולגה ירישב והמכתב (צילום: תומר ושחר צלמים)
"ראינו את התאריך והבנו שמדובר במכתב אמיתי מהמלחמה". אולגה ירישב והמכתב שנמצא ברובה | צילום: תומר ושחר צלמים

כשאולגה ירישב (21) קיבלה ביולי 2011 משימה פשוטה של שמירה על בסיס עורפי במרכז הארץ, היא לא תיארה לעצמה שבסופה של משמרת היא הולכת לגלות אוצר חבוי ומרגש.

ירישב, היום בקבע ואז חיילת בשירות סדיר, קיבלה רובה M-16 ארוך. לאחר השמירה היא נפגשה עם חבר שלה, בוריס מנדלבלט, שבא לבקרה בבסיס והאחרון, שלא ראה נשק ארוך כבר הרבה זמן, הראה לה איך מפרקים את קת הרובה.

"אחרי שהוא פתח את הקת ראינו בפנים דף מקומט", מספרת אולגה לפז"ם. "פתחנו וראינו מכתב שנראה מרגש, אבל בהתחלה חשבנו שמישהו מסתלבט. רק אחר כך, כשיישרנו את המכתב וראינו את התאריך - 16.10.73 - הבנו שמדובר במכתב אמיתי ממלחמת יום הכיפורים".

להלן נוסח המכתב:

"16/10/73

לאה היקרה,

כבר שבוע שלא התקלחנו פה

בגזרה. האויב מתקרב וריח

של בשר חרוך נישא על פני

החולות.

אני לא יכול להפסיק לחשוב

עליך, הגעגועים מדירים שינה

מעיני.

אני משתוקק לרגע בו אאחוז

בך בזרועותיי.

שלך, באהבה עד אין קץ

יואב".

אולגה ירישב והמכתב (צילום: תומר ושחר צלמים)
"האויב מתקרב וריח של בשר חרוך נישא על פני החולות" | צילום: תומר ושחר צלמים

רובי ה-M-16 הגיעו לחיילי צה"ל בפעם הראשונה במלחמת יום כיפור, באמצעות הרכבת האווירית האמריקאית, כך שהמכתב ככל הנראה אמיתי ואכן נכתב על ידי חייל צה"ל ששירת בזמן המלחמה. אנו מניחים שהחייל כתב את המכתב אך מכיוון שלא היה לו איך לשלוח, הוא הכניס אותו לקת הרובה - ושם הוא נשאר עד לאותו היום 38 שנים אחרי, בו חיילת צעירה מצאה אותו.

במשך שנתיים אולגה שמרה על המכתב ולא החליטה מה לעשות איתו אך היום, לכבוד פרויקט 40 שנה למלחמת יום כיפור, היא החליטה לשתף אותנו וכך לנסות למצוא את כותב המכתב - או מישהו ממשפחתו. "אני יודעת שהסיכויים נמוכים למצוא את בעל המכתב אבל אם נצליח, בוריס ואני נשמח מאוד להיפגש איתו, לדבר איתו ולמסור לו את המכתב".

גם לכם יש מכתבים מרגשים ממלחמת יום כיפור? שלחנו לנו ל-pzm@mako.co.il