חדירת מחבלים בצוק איתן (צילום: דובר צה"ל)
מציגים יכולות חדשות. הקומנדו הימי של חמאס | צילום: דובר צה"ל

כלי טיס של חיל האוויר תקף ביום שלישי רכב שנע בצומת שעביה, במרכז רצועת עזה. כל ארבעת יושבי הרכב נהרגו, אחד מהם הוא מוחמד שעבאן, בן 24, מי שעל פי השב"כ נחשב כ"מאמן ומפקד בכוח הקומנדו הימי של חמאס". נראה שלא במקרה ולשב"כ היה מידע מודיעיני כזה או אחר. זאת משום ששעות ספורות אחרי החיסול חדרה חוליה של אנשי הקומנדו הימי של חמאס לאזור קיבוץ זיקים. חוליה של חמישה מחבלים מהכוח הזה יצאה מעזה בשחייה וצלילה כשאיתם כמות גדולה של אמל"ח. המחבלים הצליחו להגיע אל החוף, ופה צריך להגיד מילה טובה לתצפיתניות של חיל הים, שזיהו את החודרים והכווינו כוח יירוט מחטיבת גבעתי. כל המחבלים חוסלו אולם המשמעות של האירוע, כמו גם מחיר הדמים הכבד שנמנע, ברורה לכולם.

המפקד שנהרג בפיצוץ מסתורי

מעט מאוד ידוע על אותה יחידה שנחשפה באופן רשמי רק במרץ השנה. ככל הנראה מדובר בכמה עשרות לוחמים שלפחות חלק מהם, בעיקר המפקדים, עברו הכשרה בבסיסים של משמרות המהפכה באירן ובסיומה הצליחו לחזור לרצועה. מה שגרם לחמאס לחשוף את יחידת העלית הימית שהקים היה מותו המסתורי של אחד ממפקדי הזרוע הצבאית של חמאס.

איברהים אלע'ול נהרג בפיצוץ מסתורי בעזה, בעת ששהה במבנה עם עוד מספר פעילים בארגון. נראה כי הוא עסק יחד עם אחרים בהכנת פיגוע טרור אז אירע הפיצוץ המסתורי. באותם ימים נמנעו בחמאס מלפרסם פרטים מזהים על סוג הפעילות שבה עסק ועל תפקידו בארגון ואף אישרו שהוא נהרג בתאונת עבודה. אולם רבים ברצועה מאמינים שהשב"כ אחראי למותו של אלע'ול. בהודעה רשמית על מותו נמסר כי נהרג במהלך אימון.

אלא שמספר ימים אחרי מותו של אלע'ול נפוצו ברשתות החברתיות ובפורומים של תושבי עזה שמועות על כך שאלע'ול היה מפקד בכיר ביחידה הימית של הזרוע הצבאית. היו גם מי שטענו שהוא היה מפקד היחידה. לאור גל השמועות החליט ארגון חמאס לפרסם סרטון הנצחה לזכרו. סרטון זה חשף באופן רשמי ובפעם הראשונה שבמסגרת הזרוע הצבאית פועלת יחידת קומנדו ימי.

סיכול חוליית מחבלים בזיקים (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
דרך הים, עם אמצעי לחימה. החולייה שחוסלה | צילום: דובר צה"ל, חדשות

בסרטון חשף חמאס את פעילי היחידה כשהם פועלים על גבי סירות בים ובנוסף כשהם מבצעים סריקות בחופי עזה ואף משגרים רקטות לאורך קו החוף. בסרטון שפורסם גם מופיעים קטעים של אלע'ול באימונים וצוואתו. לפחות על פי החמאס, ביום פרסום הסרטון, מדובר ביחידה שנמצאת בשלבי הקמה והכשרה ומטרתה לאפשר לארגון חמאס לנהל קרבות גם בלב ים.

למרות הודעת הארגון נראה שההתחלה של היחידה הייתה כמה שנים קודם לכן, כאשר ב-2007 חוסלו שלושה פעילים של הכוח הימי. לפחות על פי הפלסטינים על ידי ספינה של חיל הים ששיגרה טיל לעבר הרכב בו נסעו.

מתאמנים באירן וברצועה

כאמור אין הרבה מידע גלוי על היחידה שנחשבת קטנה גם במונחים של חמאס. כנראה כמה עשרות לוחמים, סביב ה-50, 60 אולי יותר מזה. בישראל מעריכים כי חלק מהם, בעיקר המפקדים, הצליחו לעבור לאירן ולעבור בבסיסים של משמרות המהפכה אימונים בתחום הימי, קורסי צלילה וחבלה ימית. אלה חזרו לעזה דרך המנהרות ואימנו את שאר אנשי היחידה.

אין תמונה
מתאמנים גם על ירי מסירות מהירות בים

לפחות על פי הסרטון נראה כי אנשי היחידה התאמנו על ירי מסירות מהירות בים, ככל הנראה כדי לבצע פיגועי איכות נגד סירות אזרחיות וספינות של חיל הים. עוד מעריכים כי אנשי היחידה התאמנו גם על הפעלת ספינות נפץ, אם ובלי מתאבדים, נגד ספינות ישראליות. בנוסף מתאמנים אנשי היחידה על מעברים מהים ליבשה והפוך בחוליות מסודרות וירי של שיגור רקטות וטילי נ"ט מאזור החוף לכיוון הים, נגד ספינות, ולכיוון עומק ישראל.

מהפעולה האחרונה שסוכלה על ידי צה"ל למדנו על שיטה נוספת שעליה עבדו לוחמי היחידה - צלילה ושחייה עם כמות גדולה של אמל"ח. על גופות המחבלים שחוסלו בסמוך לזיקים נתפסו כמויות גדולות של תחמושת ורימונים. הם עשו זאת בשחייה קבוצתית מתואמת וכך גם את העלייה לחוף. אין ספק שזה לא פיגוע איכותי, כמו למשל בנהריה של שנות ה-70 או סבוי, ועדיין המחבלים הוכיחו יכולת גופנית גבוהה וכך גם תאום כולל עם החוליות של יורי הרקטות.

מתווה דומה עליו מתאמנים אנשי היחידה כולל צלילה, עלייה על החוף ופשיטה על מוצבי צה"ל. אולם אין ספק שהחשש הגדול ביותר של צה"ל זה מפני צוללנים שינסו להסתנן מתחת לספינות, לנמל אשדוד או לתחנת הכח ולהטמין שם מטעני נפץ. מהאימונים הרבים של חיל הים, כפי שפורסמו על ידי דובר צה"ל וגם באתר פז"ם, ניתן ללמוד שהחיל נותן דגש לאימון אנשיו בהתמודדות מול צוללנים. כך גם יחידות כמו סנפיר שאחראיות על אבטחת הנמלים ובסיסי חיל הים. גם יחידה זו מפעילה אמצעים רבים נגד צוללנים שאת רובם לא ניתן לפרסם.

אין תמונה
עדיין רחוקים מהיכולות של צה"ל

בהקשר לזה נזכיר כי ביוני 2010, שבוע אחרי מבצע ההשתלטות על המשט לעזה, נתקלו לוחמי שייטת 13 במחבלי חמאס שהיו חמושים ויצאו בסירה מרצועת עזה. המחבלים היו לבושים בחליפות וציוד צלילה, ודי ברור שמטרתם לבצע פיגוע בשטח ישראל. גם פה יתכן שלא במקרה הם נתקלו באנשי השייטת. כח השייטת איתר את החוליה מול חופי עזה ופתח לעברה באש. מצה"ל נמסר שכתוצאה מהירי נהרגו ארבעה מחבלים שהיו על הסירה. מצד השייטת לא נרשמו נפגעים.

לא שווים באיכות ללוחמי צה"ל

אין ספק שגם במקרה של הקומנדו הימי של חמאס מדובר באויב שאסור לזלזל בו. חוליות פחות מאורגנות והרבה יותר קטנות כבר הצליחו לגרום למדינת ישראל פיגועים קשים ואבדות בנפש. ועדיין לוחמי אותה יחידה, למרות השם קומנדו, רחוקים באיכות הלחימה שלהם מזו של הלוחם הישראלי.

אם נתייחס לחדירת המחבלים לחוף זיקים הרי שלמרות התאום מול יורי הרקטות לא היה להם שום סיכוי מול המערכת הצה"לית. מהרגע שבו הבק"שית של חיל הים איתרה אותם כשעלו לחוף גורלם נחרץ. ניתן לראות שהם פתחו באש למרות שלא ממש ראו את חיילי צה"ל, וגרמו לפצוע קל, ומיד לאחר מכן צדו אותם אחד אחרי השני. הם חוסלו מהקרקע ומהאוויר. אין ספק שבחמאס ראו את הסרטון ויפיקו לקחים. במידה והיחידה הזו תוציא עוד פעולות, התקווה היא שצה"ל יהיה מוכן לכל הפתעה.