התקיפה האמריקאית כנגד מיליציות פרו איראניות בגבול סוריה-עיראק בלילה שבין ראשון לשני השבוע בוצעה בעיקר באמצעות מטוסי קרב מסוג E15-F של חיל האוויר האמריקאי.

מדובר במטוס קרב ותיק מתוצרת חברת בואינג שפותח לתקיפת מטרות על הקרקע לצד יכולת אוויר-אוויר גבוהה. המטוס המריא לראשונה באמצע שנות השמונים והיה לאחד מ"כוכבי" מלחמת המפרץ הראשונה.

למרות הוותק מדובר באחד ממטוסי הקרב החשובים בארסנל של חיל האוויר האמריקאי שקיבל במשך השנים שדרוג ופיתוח משמעותי. לחיל האוויר של ארה"ב 260 מטוסים מדגם זה.

מטוס הקרב (צילום: דובר צה"ל)
מטוס הקרב המקביל של חיל האוויר הישראלי | צילום: דובר צה"ל

גם חיל האוויר הישראלי מפעיל עשרות מטוסים כאלו מדגם F-15I "רעם" של טייסת "הפטישים". אלו למעשה דגמי E של מטוס הקרב עם התאמות למשימות הביטחוניות של צה"ל ומדינת ישראל.

למטוס הקרב הזה טווח מבצעי של כ-1,200 ק"מ ויכולת לשאת חימוש במשקל 10.4 טון. יש לו יכולת לשאת מגוון רחב של פצצות חכמות וטילים מדויקים לטווחים שונים. לאחרונה בוצע ניסוי, במסגרתו F-15E הוביל כמות שיא של פצצות ה-JDAM, לא פחות מ-15 במקום תשע.

F-15E מופעל על ידי טייס ומפעיל מערכות (נווט) ובזכות המערכות שלו, רובן מסווגות, יכול לנעול ולהשמיד מטרות מטווחים ארוכים, לטוס בגובה נמוך במהירות גבוהה וכך להתחמק ממערכות המכ"ם של האויב ובנוסף, גם לנהל "לוחמה אלקטרונית" בחלק מהמשימות שלו.

המטוס והפצצות (צילום: Savanah Bray/AF)
מטוס מהדגם שובר את שיא נשיאת הפצצות החכמות שלו | צילום: Savanah Bray/AF

בעוד שחיל האוויר האמריקאי מתכוון להחליף את מטוסי ה- F-15 שלו בדגם ה-X, על מטוסי ה- F-15E הוא מתכוון לשמור בשירות עוד שנים ארוכות. משהו שמלמד לא מעט על היכולות והחשיבות של מטוס הקרב הזה.

ארה"ב מאשרת באופן רשמי שמטוסי קרב שלה תקפו מטרות מארגון פרו איראני בסוריה ועיראק. התקיפה אושרה על ידי נשיא ארה"ב כמענה לשיגור רקטות וכטב"מים נגד שגרירות ארה"ב ובסיסים אמריקאים בעיראק.

מדובר בתקיפה שנייה שאושרה על ידי הממשלה הנוכחי, אחרי שבפברואר האחרון חיל האוויר האמריקאי תקף מטרות דומות. אז כמו גם הפעם, חיל האוויר האמריקאי תקף שתי מטרות בסוריה עם מטוסי F-15E. מטרה נוספת הותקפה בעיראק עם מטוסי F-16.

על פי הדיווח הרשמי של הפנטגון, שגם הפיץ סרטון מתקיפת המטרות בסוריה, "מטוסי הקרב המריאו מבסיס במזרח התיכון והשתמשו בספר חימושים חכמים מדויקים. כל המטוסים שבו לבסיסם בשלום". האמריקאים ציינו בהודעה שלהם שהושמדו שבע מטרות. הם לא דיווחו אם היה ירי נ"מ לעבר המטוסים שלהם.