אתרים ביטחוניים מדווחים שתיעוד שהחל לרוץ ברשתות החברתיות בימים האחרונים, מציג התרסקות מטוס קרב סיני ב-22 לחודש, על גדת נהר במחוז חנאן במדינה. על פי הדיווחים, הטייס והנווט הצליחו לנטוש את המטוס בשלום.

בסרטון שהופץ ברשת, נראית קבוצת דייגים סביב הנהר כשלפתע ברקע נראה ככל הנראה מצנח של אחד מאנשי צוות המטוס נפתח. חדי העין יבחינו גם במטוס על הקרקע על שפת הנהר.

מבחינה של התמונות מהאירוע שעלו לרשת, עולה אפשרות שמדובר באיבוד שליטה במהלך נחיתה שבה הטייס לא הצליח לעצור עד שהמטוס נבלם, או בהמראה כושלת, שבה מסיבה שאינה ברורה המטוס לא הצליח לעלות לאוויר ונותר מחוץ למסלול ולשטח הבסיס.

לא ברור מה גרם למטוס לסיים את הגיחה שלו על שפת הנהר, אולם גורמים ביטחוניים בטאיוואן השכנה - והמסוכסכת עם סין יש לומר - טוענים שהתקרית התרחשה סמוך למסלול המראה, ועל כן יתכן שאכן מדובר בהמראה כושלת שהסתיימה מחוץ למסלול.

לטענת עדי ראייה, הטייסים לא נפגעו בתהליך הנטישה. מנגד, נראה שלמטוס עצמו נגרם נזק כבד, במיוחד בחלקו הקדמי. כאמור, לא ברור מה הסיבות שהביאו לתאונה. חיל האוויר הסיני לא הגיב לסרטון ולא פרסם מידע רשמי בנוגע לנסיבות האירוע.

J-10 הינו מטוס קרב רב משימתי לכל מזג אוויר, יום ולילה. המטוס המריא לראשונה בסוף שנות ה-90 אחרי כעשור של פיתוח, וחיל האוויר הסיני מפעיל כמאה מטוסים כאלו.

מטוס הקרב הזה דומה מאוד ל"לביא" שפותח בעבר בישראל על ידי התעשייה האווירית. בעבר, נטען שהדמיון בין המטוסים אינו מקרי משום שכאשר בוטל פרויקט הלביא, חלק מהטכנולוגיות שפותחו בישראל נמכרו לסינים.

למטוס דגם חד מושבי ודגם דו מושבי, כמו זה שבמרכז האירוע, כאשר דגם זה משמש בין השאר ללוחמה אלקטרונית. מטוס הקרב הסיני מסוגל לשאת 5.6 טון חימוש ובעל רדיוס מבצעי של כאלף ק"מ.

הלביא (צילום: שי לוי)
מטוס הלביא הישראלי | צילום: שי לוי