יצרנית מטוסי ה-35-F חמקן, חברת "לוקהיד מרטין" האמריקאית, מפרסמת נתונים על מספר המטוסים שסיפקה בשנת 2020 לחילות האוויר ברחבי העולם שרכשו את המטוס. מהנתונים עולה כי השנה על רקע המשבר העולמי נרשמה ירידה בכמות המטוסים שסופקו, 121 לעומת 134 בשנה שעברה.

על פי התוכנית המקורית היצרנית תכננה לספק השנה 141 מטוסי F-35 אולם בשל השפעות הקורונה, בעיקר על ספקים חיצוניים, היא הודיעה כבר בחודש ספטמבר שהכמות תהיה נמוכה יותר.

ביצרנית הדגישו כי הירידה בכמות המטוסים שהם מספקים השנה לא תשפיע על מחיר המטוס, שירד אל מתחת ל-78 מיליון דולר ליחידה בדגם A עליו מבוסס מטוס ה"אדיר" של חיל האוויר הישראלי.

את ההשפעה הרגישו גם בחיל האוויר הישראלי שקיבל לידיו 24 מטוסים, ארבעה מהם הגיעו בחודש אפריל השנה, בהם "אדיר מנ"ט" הייחודי. קבוצת מטוסים נוספת הייתה אמורה להגיע בחודש נובמבר האחרון, מה שלא קרה וההערכה נכון להיום שתגיע בתחילת 2021.

בינתיים מטוסי האדיר של חיל האוויר הפגינו את כוחם בטקס סיום קורס טיס 181 כאשר חלפו מעל רחבת המסדרים תוך שהם מבצעים תדלוק אווירי ממטוס ראם. עד היום התמרון הזה בטקסי קורס הטיס השונים היה שמור למטוסי F-15 ו-F-16.

F-35 (צילום: דובר צה"ל)
מטוסי 35-F של חיל האוויר. נוספים בדרך | צילום: דובר צה"ל

עד סוף חודש דצמבר לוקהיד מרטין תסיים לספק לחיילות אוויר בעולם 121 מטוסי חמקן F-35 לדגמיו השונים. בסך הכל החברה סיפקה עד כה 600 חמקנים שהשלימו 345,000 שעות טיסה.

"אנחנו מתמקדים בבריאות עבור לוקהיד מרטין וכל השותפים והספקים שלנו בתעשייה", אמר סטיב קלגהאן, סגן נשיא, ומנהל הפיתוח העסקי. "יחד עם זאת אנו יודעים כמה קריטי עבורנו להמשיך לייצר ולספק את היכולת הזו ללקוחותינו", הוסיף.

כזכור, המטוס הפך השנה למבוקש במיוחד, כשנרכש בין היתר על ידי איחוד האמירויות בעסק ענק שקיבלה אור ירוק ושנוי במחלוקת לאחר ההסכם מול ישראל.