חיל האוויר האמריקאי מפרסם כי שלח את מטוסי הקרב מסוג A-10C הוותיקים, שמוכרים גם בשם "חזיר יבלות", לאירופה. מדובר במטוס תקיפה וסיוע אווירי שנועד בין השאר לבלום מאסות של כוחות משוריינים.

בארה"ב מציינים כי מדובר בעוד צעד לחיזוק ההגנה על מזרח היבשת אל מול האיום הרוסי. "המטוס ותותח ה-GAU-8 Avenger האימתני שלו יכול להשמיד כל טנק מודרני", טוענים בארה"ב.

על פי הודעת דוברות חיל האוויר האמריקאי, ארבעה מטוסי A-10C מהמשמר הלאומי של מרילנד נשלחו לנורבגיה. עוד שבעה מטוסים נשלחו לצפון מקדוניה, משם הם ידלגו בין בסיסים בלטביה, ליטא ופולין. בנוסף, מטוסי הקרב האלה ישתתפו בתרגיל גדול של נאט"ו, במסגרתו יתאמנו למעלה מ-9,000 חיילים מ-17 מדינות.

אימת מערכות ההגנה של הטנקים

מדובר על מטוס הסיוע האווירי הייעודי הראשון של חיל האוויר האמריקאי, שהמריא לראשונה בתחילת שנות ה-70 של המאה הקודמת. ה-A-10 מיועד לטוס צמוד לכוחות היבשה ולספק להם סיוע אווירי קרוב.

בחרטום המטוס תותח גאטלינג 7 קנים בעל קצב אש של 6,000 פגזים בדקה, שיכולים לחדור שריון כבד. תחת כנפיו ניתן לתלות מגוון רחב של פצצות וחימוש חכם.

חיל האוויר האמריקאי דיווח כי לאחרונה ביצע ניסוי ראשון מסוגו, במהלכו בחנו את יכולת הפגיעה של תותח ה-GAU-8 Avenger בטנקים וכלים משוריינים. בניסוי השתתפו שני מטוסי A-10 שדימו תקיפה במספר תרחישים ושיטות פעולה.

לטענתם, תוצאות הניסוי הוכיחו כי המטוס מסוגל להשמיד כל טנק מודרני - כולל כאלו שיש להם מערכות הגנה מתקדמות.

הקרבות באוקראינה (צילום: SERGEY BOBOK/AFP/GettyImages)
משוריין רוסי שנפגע באוקראינה. על הכוונת | צילום: SERGEY BOBOK/AFP/GettyImages