שני מטוסי קרב רוסים מסוג סוחוי 30-SU "יירטו" ביום שלישי השבוע מטוסים מפציצים אמריקאים מסוג B-1, בזמן שאלה ביצעו משימת ניטור ימית בים השחור ותרגלו תקיפה של ספינות.

מהדיווחים עולה כי שני מטוסים אמריקאים מטייסת ההפצצה ה-9 המריאו מבריטניה, כשבמהלך הטיסה שלהם חברו למטוסי קרב של רומניה, פולין וגם מטוסי קרב קנדים ש"פרסו" לאזור.

כאשר המפציצים האמריקאים נכנסו למרחב האווירי של הים השחור, נצמדו אליהם זוג מטוסי סוחוי-30 של חיל האוויר הרוסי. אחד מטייסי הסוחוי תיעד את המפציצים כאשר ביצעו תדלוק אווירי ממטוס KC-135. התיעוד הופץ לאחר מכן על ידי משרד ההגנה הרוסי.

תקרית בין מפציצי ארה"ב ומטוסי רוסיה (צילום: Mil.ru, YouTube)
המפציצים האמריקאים מבעד למטוס הרוסי | צילום: Mil.ru, YouTube

בניגוד למקרי עבר בהם מטוסי קרב רוסים התקרבו לכלי הטיס האמריקאים, עד כדי טענות לסיכון בטיחותי, נראה שהפעם הטייסים הרוסים שמרו על מרחק בטוח. יתכן שזה קרה בגלל התדלוק האווירי והעובדה שלא רצו להסתכן בהתנגשות עם מטוס שהוא מכלית דלק מעופפת.

לאחר התקרית ופרסום הסרטון על ידי הרוסים, אמר גנרל אמריקאי כי: "הכוחות שלנו נמצאים בכל מקום ומוכנים להגיב לכל איום ובכל זמן". עוד אמר: "אין תחרות ליכולת התגובה שלנו". יירוטים הדדיים של כלי טיס משני הצדדים מתרחשים בתדירות גבוהה כחלק מדיפלומטיה צבאית והפגנת שרירים הדדית.

B-1B "לנסר" הוא מפציץ אסטרטגי על קולי בעל ארבעה מנועים. בתחילת שנות האלפיים הוא "איבד" את היכולות הגרעיניות שלו לטובת B-2 החמקני. אולם בזכות היכולת שלו לשאת כמות אדירה של טילים מדויקים לטווח ארוך ופצצות "חכמות", נשאר מרכיב משמעותי בחיל האוויר האמריקאי.

תקרית בין מפציצי ארה"ב ומטוסי רוסיה (צילום: Mil.ru, YouTube)
המפציצים מתרחקים - תיעוד מתא הטייס הרוסי | צילום: Mil.ru, YouTube

המפציץ מסוגל לשאת כ-50 טונות חימוש לטווח של 11,000 ק"מ, בכלל זה לשאת ולשגר 24 טילי שיוט למרחק של 2,800 ק"מ - הרבה מעבר ליכולות ההגנה של מערכי נ"מ. הערכה היא שבנוסף, המפציצים האמריקאים תרגלו במשימה הנוכחית תקיפה של מטרות ימיות עם טילי AGM-158 JASSM. מדובר בטיל שנכנס לשרות בתחילת שנות ה-2000 בעל טווח של כ-400 ק"מ.

לטיל שלאורך השנים זכה לשדרוגים ותתי דגמים רבים יש מערכת הנחייה המאפשרת שינוי מסלול באופן אוטומטי, למשל כדי לאפשר לו גיחה שנייה מעל המטרה במקרה הצורך. לטיל הזה מספר דגמים וזה שנושאים מפציצי ה- B-1 האמריקאים הוא במשקל 2.3 טון עם טווח של כ-1,900 ק"מ.