מסר אמריקאי לסין. טייסת מילואים של המארינס מטקסס שנמצאת בפריסה ביפן, הטיסה לאחרונה את מטוסי הקרב שלה מסוג F/A-18 "הורנט" כשהם חמושים בטילים נגד ספינות מסוג "הרפון".

לאור המתיחות הגוברת מול סין, נראה שמדובר בעוד מסר דיפלומטי צבאי מהצד האמריקאי. זוהי הפגנת שרירים שמטרתה להראות לסינים, אגב גם לרוסים שהגבירו את הפעילות הימית שלהם באזור, כי יש להם יכולת להשמיד את הציים שלהם מהאוויר ובמהירות.

במארינס ציינו כי מטוסי הקרב מטייסת 112 המריאו ב-19 לחודש כשהם חמושים בטילים מסוג AGM-84D "הרפון". כל מטוס נשא זוג טילים שלכל אחד מהם ראש נפץ במשקל 226 ק"ג וניתנים להפעלה בכל מזג אוויר, מונחים מכ"ם ובעלי יכולת תקיפה "מעבר לאופק".

זאת הפעם השנייה שה"קאובויז" (כפי שמכונה הטייסת) טסים עם הטילים האלה מאז פרסו ליפן, כפי שציין מייג'ור קנת קונז מהמארינס. "טיסה עם הרפון, גם בין תרגילים, שומרת על היכולות של הטייסים בתחום, ובנוסף גם מעבירה מסר", אמר מייג'ור קונז.

במארינס הוסיפו כי אימונים מהסוג הזה יהפכו תכופים יותר. "ביצוע גיחות סיור מהסוג הזה ממחישות את המחויבות כלפי השותפים שלנו באזור. הגיחות האלה מעידות שאנחנו מוכנים להילחם על הגנת האזור ההודי-פסיפי ולדאוג שנתיבי השיט שם יישארו פתוחים ובטוחים. יכולות אוויריות נגד ספינות חשובות לביצוע המשימה שלנו לשלוט בים".

ה"קאובויים", טייסת 112 של המארינס, הם אנשי מילואים של הזרוע המוצבים בשגרה בבסיס שבטקסס. הם הגיעו ליפן ב-18 בספטמבר כחלק מפריסה (קו) שגרתי למשך כחצי שנה. שורשי הטייסת מגיעים עד למלחמת העולם השנייה וכיום הם מפעילים את ה-F/A-18A "הורנט". הטייסים ואנשי התחזוקה במילואים פרסו בעבר גם לעיראק ומלבדם, למארינס יש כיום ביפן גם שתי טייסות F-35B ומטוסים לתדלוק אווירי מסוג KC-130J.

טיל ה"הרפון" שהינו חלק מהאמל"ח של המארינס, הצי וחיל האוויר האמריקאי, מסוגל לפגוע בספינה מבלי שהוא מתגלה במהלך המעוף שלו. יכולת הנחיית GPS מעניקה לטיל פגיעה מדויקת במטרות (גם יבשתיות), גם כאשר הספינות עוגנות בנמלים.

הטיל הזה עלה לאחרונה לכותרות בהקשר דומה, אחרי שהסעודים הפיצו תמונות של מטוסי F-15 שלהם חמושים באותם טילים. המסר במקרה הסעודי היה מופנה לעבר איראן.

מטוסי הקרב בפעולה (צילום: MbKS15, Twitter)
הגיחה הדומה של חיל האוויר הסעודי | צילום: MbKS15, Twitter