חיל האוויר הצרפתי קיבל לידיו את מטוס הקרב המשודרג הראשון מסוג מיראז' 2000D מפרויקט "עדכון אמצע חיים" MLU - במהלך השנה הקרובה המטוס המשודרג יעבור סדרה של ניסויים ובשנת 2022 הוא להיכנס לשירות מבצעי. בכוונת הצרפתים לשדרג עשרות מטוסי קרב מהסוג הזה, שמשרת גם במספר חילות אוויר ערבים.

על פי פרסומי חברת דאסו וחיל האוויר הצרפתי, המטוס המשודרג, מס' זנב 639 יעבור את שורת הניסויים בתנאים מבצעיים שונים, כולל בתנאי חום קיצוני. זאת על פי הצרפתים כהכנה לפריסה מעבר לים, ונראה שגם מתוך כוונה להציג את היכולות שלו בפני חילות אוויר זרים, הפועלים במזרח התיכון כאן כידוע שוררים תנאי חום מסוג זה.

לצרפתים יש 88 מטוסים מסוג מיראז' D כש-55 מהם יעברו את תהליך ההשבחה. השדרוג ישפר משמעותית את יכולות המטוס הרב-משימתי בקרבות אוויר ותקיפת מטרות על הקרקע, בין השאר בזכות מערכות אוויוניקה חדשות ויכולת לשאת אמל"ח חדש.

מבחינת האמל"ח מדובר בטילי אוויר-אוויר מסוג מיקרה IR ודגם נוסף שאמור להיות בעל יכולת מול חמקנים. בתחום מטרות הקרקע, מדובר בפצצות מונחות מדויקות AASM וחימוש מונחה מדויק מסוג BAT-120 GL ששוקל רק 35 ק"ג. כל מטוס יכול לשאת עשרות כאלו במטרה להשמיד מטרות באזורים מיושבים וצפופים.

המטוס (צילום: Bernars.Hennequin/Armee_de_lair)
מטוס המיראז' 2000D מהדגם המשודרג | צילום: Bernars.Hennequin/Armee_de_lair

הדגמים הראשונים של מטוסי מיראז' 2000 החלו לטוס באמצע שנות ה-80. מטוס זה היה הראשון בעולם שהפיל F-16 בקרב אוויר, כשבשנת 1996 מיראז' של חיל האוויר היווני הפיל F-16D של חיל האוויר הטורקי.

מטוס המיראז' משרת גם בחיל האוויר המצרי, באיחוד האמירויות עם למעלה מ-60 מטוסים ובקטאר, שמפעילה 15 מטוסים וככל הנראה תרכוש נוספים.