שבועיים אחרי התרסקות מטוס החמקן F-35B של חיל האוויר הבריטי, סרטון שמופץ ביממה האחרונה מציג את תיעוד הרגעים הדרמטיים שהתרחשו על סיפונה של נושאת המטוסים "קווין אליזבת".

בסרטון שדלף לרשת ניתן לראות את מטוס החמקן כשהוא מתחיל לרוץ על מסלול ההמראה של נושאת המטוסים. בשנייה שהמטוס מנתק מהמסלול ברור שישנה תקלה חמורה והטייס נוטש באופן מידי את המטוס בשווי כ-120 מיליון דולר, שצונח לים.

כעבור מספר שניות ניתן לראות את המצנח של הטייס. מהסרטון נראה שהוא נתפס בקצה המסלול של הנושאת. על פי הדיווחים הוא נשאר תלוי עד שחולץ על ידי צוות הספינה.

האירוע התרחש במזרח הים התיכון שם הנושאת הבריטית שטה יחד עם קבוצת הקרב שלה. הערכה היא שהמטוס נמצא בעומק של קילומטר מה שמסבך מאוד את חילוץ השברים, במיוחד לאור העובדה שבבריטניה וארה"ב מעריכים שלאזור הגיעו גם צוללות של הצי הרוסי במטרה להגיע לחמקן הבריטי בכדי לשלוף אותו ולגלות את סודות הטכנולוגיה.

מאחורי הקלעים מתרחש מירוץ בין הרוסים למערב מי יגיע ראשון לשברי המטוס ובבריטניה עדיין מתנהלת חקירה לגבי נסיבות ההתרסקות.

מדובר בחמקן ה-F-35 החמישי שהתרסק עד היום כאשר הראשון היה בשנת 2018, אז חמקן מדגם דומה, F-35B של המארינס התרסק במהלך גיחת אימון. המקרה השני היה כשנה לאחר מכן, אז F-35A של חיל האוויר היפני התרסק במהלך אימון והטייס נהרג.

ב-2020 היו עוד שתי התרסקויות של חמקנים מדגם זה, אחד של חיל האוויר האמריקאי ושני של המארינס שהתרסק אחרי שהתנגש במטוס תדלוק במהלך אימון וכאמור, החמישי החודש, של חיל האוויר הבריטי. כידוע חיל האוויר הישראלי מפעיל מטוסי חמקן 35-F המכונים "אדיר" המבוססים על דגם A של מטוס הקרב המתקדם.

חמקן בים (צילום: Steve Parsons - WPA Pool, GettyImages)
מטוס חמקן F-35B בריטי מקבוצת הקרב של נושאת המטוסים אליזבת | צילום: Steve Parsons - WPA Pool, GettyImages