בחודש אפריל נשלחו לראשונה מטוסי 35-F חמקן של חיל האוויר האיטלקי לבסיס אמארי שבאסטוניה, כחלק מכוחות נאט"ו באזור הים הבלטי. ב-14 למאי הם ביצעו לראשונה "יירוט" של מטוס אנטונוב רוסי והשבוע, חשף לראשונה חיל האוויר האיטלקי מספר תמונות מהתקרית.

יש לציין שלא מדובר ביירוט שכולל ירי או הפלה של המטוס היריב אלא רק אזהרה והרחקה שלו מחוץ למרחב האווירי אליו נכנס. מערכות המכ"ם של נאט"ו, במרכז המבצע האווירי המשולב באודם גרמניה, זיהו את המטוס הרוסי רוסי במה שהוגדר כ"נתיב חשוד".

מטוסי F-35A של חיל האוויר האיטלקי הוזנקו לאוויר וזיהו מטוס תובלה רוסי מסוג An-12. בגובה הם "ליוו" אותו עד שהתרחק אל מחוץ לגבולות מדינות נאט"ו.


(התמונה שהתיר חיל האוויר האיטלקי לפרסום. קרדיט: The Aviationist)

יירוטים הדדיים של כלי טיס משני הצדדים הם מאפיין בולט של מאבקי הכוחות וחילופי המסרים בין רוסיה וכוחות נאט"ו. לרוב מתפרסם לאחר מכן סרטון תיעוד רשמי אך לא במקרה הזה, שכן איטליה בניגוד לרוב חברות נאט"ו לא נוהגת לשחרר תמונות ממשימות היירוט שהיא שותפה להן.

לאור בקשות רבות מצד כלי תקשורת רבים, גם העובדה שמדובר ביירוט הראשון שמבצעים מטוסי החמקן בפריסתם הראשונה לאזור הבלטי, פיקוד נאט"ו החליט לשחרר תמונה שמראה את אחד ממטוסי ה-F-35A האיטלקים לצד מטוס התובלה הרוסי.


(בווידאו: תקרית אווירית קודמת בגזרה)

מטוסי החמקן האיטלקים שייכים לטייסת 13 מכנף 32 שבבסיס אמנדולה, המארחת בימים אלו את תרגיל "הכתר החמישי", במסגרתו מתקיימת לראשונה "פריסה" של מערך מטוסי 35-F "אדיר" של חיל האוויר הישראלי מחוץ לגבולות המדינה.

בתרגיל משתתפים גם מטוסי חמקן מחילות האוויר של ישראל, איטליה ובריטניה ומטוסי 16-F של ארה"ב המתרגלים התמודדות עם מערכות נ"מ שונות, לצד סיוע לכוחות קרקע כקואליציה של כוחות אוויר, כאשר כל הטיסות ייערכו במרחב האווירי האיטלקי.