בתיעוד דרמטי שפורסם על ידי משרד ההגנה האוקראיני, ניתן לראות זוג מטוסי סוחוי SU-27 כשהם מפציצים את "אי הנחשים" עליו נמצאים כוחות רוסים. על פי הדיווח, התיעוד בוצע מכטב"מ (כלי טיס בלתי מאויש) מסוג "Bayraktar TB2". אותו כלי טיס אף השמיד בעצמו מסוק סער רוסי בזמן שזה פרק חיילים על האי. אי הנחשים עלה לכותרות בתחילת הפלישה הרוסית, אחרי שפורסמה הקלטת קשר בה נשמעו חיילים אוקראינים מקללים את הרוסים, שקראו להם להיכנע.

בסרטון הנוכחי והקצר ניתן, לראות זוג מטוסי סוחוי SU-27 מגיעים בגובה נמוך מאוד לאי הנחשים. אחרי שהם מטילים את הפצצות על הרוסים, הם ממשיכים במהירות צפונה, תוך שהם משגרים "נורים" נגד טילי נ"מ.

לפחות חלק מהפצצות של האוקראינים פגעו במטרה. בהמשך הסרטון ניתן לראות פיצוצי משנה במטרות שבחלק הצפוני של האי. צילומי לוויין שפורסמו בהמשך, מראים כי נגרם נזק משמעותי למבנים על האי.

תקיפת מטוסי הקרב

מדובר בתקיפה אווירית שבוצעה בשבת האחרונה, אחרי שקודם לכן בוצעה תקיפה של מטוסים ללא טייס נגד מערכות נ"מ שהרוסים הציבו על האי. מה שמלמד על היכולות הגבוהות של חיל האוויר האוקראיני אל מול הכישלון הרוסי בלחימה האווירית.

בסרטון נוסף שפורסם, ניתן לראות מסוק רוסי, ככול הנראה MI-8 מנחית כוחות על האי הקטן ובזמן שהחיילים פורקים ממנו על הקרקע, המסוק נפגע ומתפוצץ, על פי דיווחים אחרי ששוגר לעברו טיל מכטב"מ TB-2 מתוצרת טורקיה שסופק לאוקראינה.

תקיפת הכטב"מ

אי הנחשים נמצא עשרות בודדות של קילומטרים מערבית לגבול של אוקראינה ורומניה. האי עלה לכותרות בתחילת הפלישה הרוסית, אז ספינות הצי הרוסי שנשלחו לתקוף ולכבוש את האי, עלו בקשר מול החיילים האוקראינים וקראו להם להיכנע או שימותו. האוקראינים בתגובה השיבו להם: לכו להזד**ן.

אותו תיעוד הפך לאחד מסמלי המאבק האוקראיני בפלישה הרוסית, כשבהמשך אף הופץ בול של חייל אוקראיני משיב באצבע משולשת לספינה רוסית. במשך שבוע לא ידוע היה מה עולה בגורל החיילים על האי, כשבהמשך התברר שנלקחו בשבי על ידי הרוסים שכבשו את המקום.

יש לא מעט מידע סותר לגבי המצב באי, ככל הנראה הוא נמצא בשליטה מלאה של הרוסים, אולם ישנם דיווחים שעל האי ישנם גם מעט חיילים אוקראינים שנלחמים בהם. לפני מספר ימים דווח על פגיעה בספינה של הצי הרוסי באזור לאחר ששוגרו לעברה טילי נפטון, אותם הטילים מהתקיפה המפורסמת של הספינה הרוסית "מוסקבה".

שליטה באי מאפשרת גם שליטה נרחבת על הים באזור כמו גם בשטח האווירי שם עם הצבה של מערכות נ"מ, לכן הרוסים נלחמים כדי לשלוט במקום כשבנוסף, זה יסייע להם בהטלת המצור הימי על אוקראינה. משהו שנכון להיום לא מצליח להם. יתכן שכחלק מהניסיון להשיג תמונת ניצחון, נראה את הרוסים משקיעים יותר מאמצים בכיבוש ושליטה על האי והאזור, מה שיביא לעוד הרבה כותרות משם.