בתרגיל השתתפו טייסת 116, שהפכה למבצעית בחודש אוגוסט האחרון ומפעילה את מטוסי ה"אדיר" F-35I, טייסת 421 של חיל-האוויר האמריקאי המפעילה את מטוסי הקרב F-35A וטייסות 908 ו-340 של חיל-האוויר האמריקאי, אשר מטיסות מטוסי תדלוק מסוג KC-10 extender ואת מטוסי ה- KC-135 stratotanker.
 
בנוסף, השתתפה באימון טייסת 122, אשר מפעילה את מטוסי ה"נחשון", ותפקידה היה לבצע בקרה אווירית הן למטוסי-הקרב הישראליים והן למטוסי-הקרב האמריקאים. את הכוח האדום, דימתה טייסת 115, הטייסת האדומה של חיל-האוויר, שמטרתה לבצע דימוי אויב ובכך לאמן ולאתגר את הטייסים בתרחישים אותם הם עשויים לפגוש בזירת הקרב המבצעית.
חמקנים (צילום: חיל האוויר האמריקאי, אתר חיל האוויר)
מתוך תרגיל Enduring Lightning 3 | צילום: חיל האוויר האמריקאי, אתר חיל האוויר
 
במסגרת התרגיל שהתקיים בדרום הארץ, תרגלו מטוסי-הקרב המתקדמים תרחישי התמודדות עם איומים אוויריים וקרקעיים אסטרטגיים במזרח התיכון. התרגיל התקיים במתכונת מיוחדת, במסגרתה הצוותים תכננו, תדרכו ותחקרו במשותף בצורה וירטואלית.
 
לצד ההתמודדות עם נגיף הקורונה והדאגה לבריאות המשרתים, חיל-האוויר ממשיך לשמור על כשירות מבצעית מלאה, תוך קיום אימונים שוטפים הכוללים שיתוף פעולה בינלאומי, מתוך הצורך להמשיך ולעמוד במשימתו - הגנה על שמי מדינת ישראל, בשגרה ובחירום.
 
"שיתוף הפעולה הישראלי-אמריקאי וקיום תרגילי דור 5 בינלאומיים בשטח ישראל, מציבים את חיל-האוויר כמוקד ידע בתחום ה- F-35 ואת מדינת ישראל כמגרש אימונים מבצעי ואיכותי", אמר ראש להק אוויר, תא"ל אמיר לזר. "במסגרת התרגיל פועלים חילות-האוויר בצורה צמודה המאפשרת למידה והפקת לקחים משותפת. האימון מניח בסיס לשיתופי פעולה עתידיים בזמן אמת בין המדינות ומחזק את שיתוף הידע בתחום האדיר".
 
חמקנים (צילום: חיל האוויר האמריקאי, אתר חיל האוויר)
מתוך תרגיל Enduring Lightning 3 | צילום: חיל האוויר האמריקאי, אתר חיל האוויר