מסמך של הסוכנות לשיתוף פעולה צבאי ובטחוני בארה"ב – DSCA - שפורסם אתמול (שני) חושף כי לאחרונה ישראל הגישה לאמריקאים בקשה לרכש של 990 מיליון גלונים של דלק סילוני וסולר לשימוש צבאי.

מחלקת המדינה כבר אישרה עסקת מכירה צבאית זרה לממשלת ישראל בשווי של 3 מיליארד דולר. על אף שהדבר לא צוין בפרסום, מרבית הרכש הצבאי של ישראל מארה"ב מבוצע במסגרת הסכם סיוע עם האמריקאים. המגעים לעסקה בין הצדדים זכו לסיקור גם באתרים המסקרים את התחום הביטחוני בארה"ב.

"המכירה המוצעת תשפר את היכולות של ישראל להתמודד עם איומים עכשוויים ועתידיים כדי להגן על גבולותיה", נכתב בהודעה האמריקאית. מהפרטים עולה כי מדובר ברכש דלק שיאפשר לישראל "להחזיק מטוסים מבצעיים באוויר" וכן לשימוש בכלי רכב.

(ההודעה הרשמית בארה"ב על אישור בקשת הרכש)

נראה כי עיקר הכמות מתוכננת לשימוש חיל האוויר, לו מיוחסות על פי פרסומים זרים תקיפות בסוריה, ובתחילת השבוע גם לעבר יעדי טרור של חמאס ברצועת עזה. מלבד טיסות אימונים בשגרה מפעיל חיל האוויר גם מטוסי מודיעין, בקרה וללא טייס המבצעים גיחות מבצעיות כל הזמן.

מבחינת ארה"ב, זו ציינה בפרסומים כי יישום המכירה המוצעת לא יחייב הקצאה ממשלתית אמריקאית, כלומר לא מהמשאבים הסגורים או הפעילים שלהם וכתוצאה מהמכירה המוצעת לא תהיה השפעה לרעה על מוכנות ההגנה של ארה"ב.