בשנה שעברה הוצע למכירה ברשת מטוס קרב מסוג מיג 29 שהיה שייך בעבר לאחד ממייסדי חברת "מייקרוסופט", היזם פול אלן, שנפטר בשנת 2018 והונו הוערך ביותר מ-20 מיליארד דולר. בניגוד לישראל למשל, בארה"ב החוק מאפשר להחזיק מטוס קרב באופן פרטי.

השבוע פורסם כי המטוס נמכר - לרוכש עם פרופיל מעניין במיוחד. על פי הפרסומים, הקונה שהונו מוערך ב-1.9 מיליארד דולר הוא ג'ראד איזקמן טייס אזרחי ובעלים של חברה המספקת שירותי אימון לחיל האוויר האמריקאי. החברה מחזיקה כ-70 כלי טייס בהם מטוסי סקייהוק, מיראז' ועוד.

מודעת המכירה שפורסמה בעבר ברשת: 

בין השאר, היא מאמנת טייסים לקרבות אוויר ואימונים טקטיים. למעשה, לחברה יש צי מטוסי קרב גדול מזה של חילות אוויר רבים ברחבי העולם.

מטוסי מיג רוסים היא לא מפעילה, לפחות לא על פי מה שידוע ונראה שהבעלים רכש את המטוס הנוכחי לאוסף הפרטי שלו. הוא עצמו מחזיק בכמה שיאים, בעבר הקיף את העולם בטיסה ומה טוב יותר מאשר לקחת MIG-29 לסיבוב בסופי השבוע.

המטוס שרכש הוא מדגם UB שנבנה בשנות ה-80 ושירת בחיל האוויר של אוקראינה. בעבר אגב פורסם שישראל תשדרג להם את מטוסי המיג. למרות גילו המתקדם, המטוס צבר רק 570 שעות טיסה, מסוגל להגיע למהירות של 2.3 מאך ולטווח טיסה מבצעי של כ-700 ק"מ.

המטוס הוצע למכירה מבלי לציין את המחיר המבוקש, שהיה ככל הנראה גבוה יותר מהמקובל בשוק הצבאי. אלן המנוח החזיק בו כחלק מאוסף כלי רכב, תעופה ושיט שחלקם נמכרו לאחר מותו.

מטוס קרב רוסי (צילום: Alain Nogues/Sygma/Getty Images)
מטוס מיג 29. יעד חדש ומפתיע | צילום: Alain Nogues/Sygma/Getty Images