שני מפציצים אסטרטגיים מסוג B-52H ביצעו לאחרונה גיחה במרחב האווירי של מרוקו, כנראה כחלק מתרגול של גיחה ארוכת טווח והפצצה של יעדים.

הגיחה נקלטה באתרים למעקב אחרי טיסות. זוג המפציצים "בוש 11" ו-"בוש 12" המריאו מבסיס חיל האוויר הבריטי פיירפורד כשמשדר ה-Mode-S שלהם פועל, מה שאיפשר מעקב באתרים אזרחיים לאורך כל הטיסה. מהלך שנראה לא מקרי ונועד להעביר מסר ולהדהד את הפעילות למי שצריך.

אחרי ההמראה בבריטניה הם טסו למרחב האווירי של מרוקו, שם פעלו במשך זמן ארוך. ככל הנראה יחד עם מטוסי קרב מרוקאים, שלא נקלטו באתר למעקב אחרי טיסות. גיחה דומה התרחשה באפריל 2019, אז האמריקאים פרסמו סרטונים מאותו תרגיל בו ניתן לראות מפציצי B-52H כשהם טסים יחד עם מטוסי F-16 של חיל האוויר המרוקאי.

בסרטון המרהיב מהאימון ב-2019 נראה שחילות האוויר תרגלו במשותף טיסות בגובה נמוך במיוחד כדי להתחמק ממכ"מים וטילים של אויב והגנה של מטוסי הקרב על המפציצים הענקיים. ייתכן שחזרו על כך גם הפעם.

אחרי שסיימו את המשימה שלהם בצפון אפריקה, המפציצים האמריקאים פנו צפונה ונחתו בבסיס של חיל האוויר הספרדי, ארבע שעות אחרי שהמריאו. אגב, תמונות רבות של אותם מפציצים הפכו ויראליות ברשת בזכות "ספוטרים", צלמי מטוסים שתיעדו אותם בבריטניה וגם בספרד.

B-52 הוא המפציץ הוותיק ביותר בחיל האוויר האמריקאי שטס מאז שנות ה-50, והתוכנית העדכנית היא שימשיך לטוס אחרי שדרוגים עד שנת 2050, אם זה יקרה זו תהיה שבירת שיא בה יסגור 100 שנות שירות מבצעי.

המפציץ הוותיק מסוגל לשאת 31 טון חימוש לטווח של 16 אלף ק"מ. מדובר במגוון רחב של טילים ופצצות. לחיל האוויר האמריקאי יש כיום 75 מפציצים מהסוג הזה שנחשבים לאחד מהכלים המובילים בהעברת מסרים מצד ארה"ב.

מפציץ B-52
יכול לשאת מגוון טילים ופצוות. B-52 | צילום: Tom Pennington, GettyImages