שבועיים אחרי שחיל האוויר האמריקאי קיבל לידיו את המטוס השני מדגם F-15X (מוכר גם כ-EX) החדש והמתקדם ביותר של מטוס הקרב האייקוני, הם מדווחים כי בכוונתם לשלוח את המטוס לאימון הראשון והמשמעותי ביותר שלו שיתקיים במהלך החודש הנוכחי.

מדובר במטוס קרב אותו רוצים לראות גם בחיל האוויר הישראלי, אולם בשל בעיות תקציב הוחלט לדחות את ההחלטה על הרכש.

על פי ההודעת דוברות כנף 53 בבסיס אגלין של חיל האוויר האמריקאי, שקיבלה לידיה את שני מטוסי ה- F-15X הראשונים, המטוס וטייסי הניסוי ישלחו לתרגיל השנתי "Northern Edge 21" באלסקה, בו ישתתפו 15,000 חיילים מכל חילות הצבא האמריקאי ולמעלה מ-240 כלי טיס שונים.

המטוס (צילום: Boeing)
הדגם החדש של מטוס הקרב 15-F בטיסת הבכורה | צילום: Boeing

"הטווח הייחודי באימון הזה יספקו סביבה לא מוכרת, מאתגרת ומאוד מציאותית שבה נבחן את המטוס", אמר לוטננט קולונל מייק בניטז מכנף 53.

מטוסי F-15X המתקדמים יבחנו בתרחישים שונים של קרבות אוויר, תקיפת מטרות על הקרקע בסביבה רוויית מערכות הגנה אווירית וגם בתרחישים של לוחמה אלקטרונית. הם יעשו את זה מול ולצד מטוסי הקרב של הצי וחיל האוויר בהם גם חמקנים מסוג F-35 ו- F-22.

לצד המבחן של המטוס עצמו, חיל האוויר האמריקאי גם בוחן את אופן הפעולה שלו לעשורים הקרובים, בדגש על שילוב של מטוסי חמקן מהדור החמישי לצד מטוסי קרב מדור 4.5.

האירוע מעניין גם את חיל האוויר הישראלי, שמעוניין לרכוש מטוסי F-15X. הערכה היא שישראל תחליט לרכוש אותו עם סיום אספקת 50 מטוסי F-35 ואולי עוד לפני, אם ימצא לכך מקור תקציבי.

כל מטוס כזה מסוגל לשאת 13.6 טון חימוש לטווח ארוך, כולל גם מערכת מחשב משימה עוצמתי ומכ"ם AESA בעל יכולות מסווגות, אותו הגדירו ביצרנית חברת בואינג כ"מכ"ם בלתי מנוצח".

המטוס שהוצע לחיל האוויר (צילום: בואינג, יח"צ)
הדמיית דגם מטוס ה-F-15 שהוצע לישראל עבור חיל האוויר | צילום: בואינג, יח"צ