לפני מספר שבועות פנה אלי בחור מבוהל עם עין אדמומית וסיפר שלילה לפני כן בילה עם גבר שהכיר באפליקציית דייטינג. הוא היה מודאג וחרד - האם יש לו סיבה לדאגה? כל אדם פעיל מינית יכול לדמיין מה קרה, כי בסופו של דבר מדובר באירוע די נפוץ, שקורה לרוב בטעות בלהט הרגע - מתקרבים לשיאו של המפגש הלוהט, מישהו מאבד ריכוז, מכוון קצת באוף סייד ונוזלי גוף כאלה ואחרים עפים היישר לעין של הפרטנר. מבאס, שורף ולא נעים - אבל עד כמה זה באמת מסוכן, לפחות כשזה מגיע למחלות זיהומיות? 

את החוויה הראשונה שלי עם נוזלי גוף המגיעים לאזור העיניים, במקרה ההוא דם, אני לא אשכח בחיים. זה קרה בזמן שהתנדבתי במד"א בצעירותי, ודמו של חולה עם צהבת C עף לי ישר לתוך העין. אז הייתי ילד צעיר ולחוץ, ובאותה תקופה לא היה קיים טיפול שמביא לריפוי מוחלט של המחלה כפי שקיים היום. המקרה ההוא עבר בשלום ותוצאות הבדיקות חזרו שליליות, אבל זה גם היה יכול להסתיים אחרת. 

אחד הנושאים שאנחנו, רופאים העוסקים ב-HIV ומחלות מין אחרות, דנים בהם אחת לכמה זמן, הוא אותו מטופל שמגיע למיון אחרי שזרע מצא את דרכו לאיזור העיניים. מי שהדבר קרה לו כבר יודע - מגע של זרע עם ריריות העין בדרך כלל גורם לתחושת כאב ושריפה משמעותיים, הגורמים לנו לחשוב לפעמים שמדובר בנזק משמעותי לעין. 

התחושה הזו נובעת מהמרכיבים של נוזל הזרע, הכוללים חומרים חומציים וסוכרים, העלולים לגרום לגירוי משמעותי באזור הנגוע. בדרך כלל הגירוי יישאר כל עוד נוזל הזרע נמצא בסביבת העין, ולכן, אם אי פעם תקלעו לסיטואציה הזו, שטפו את העיניים במהירות האפשרית, רצוי עם מים סטריליים, דוגמת סליין או טיפות לובריקציה לעיניים. אם אין כאלה בהישג יד, גם מי ברז (במידה והם ראויים לשתייה) יתאימו לשטיפת העיניים. כמובן, יש לשטוף את העיניים בזהירות ואין להשתמש בחומרים נוספים כמו סבון, שרק יוסיפו שמן למדורה.

 

גבר מכסה את הפנים (צילום: Krakenimages.com, shutterstock)
זה ישרוף, זה יציק - אבל לרוב זה זמני וחולף במהירות | צילום: Krakenimages.com, shutterstock

העיניים שלנו מורכבות מרקמה רירית (MUCUS MEMBRANE), מה שהופך אותן באופן תיאורטי להיות מקור אפשרי, אם כי נדיר מאוד, להעברה של מחלות מין על ידי חיידקים ווירוסים מסוימים. כן, גם HIV, כלמידיה, זיבה וצהבת נכללות באותן מחלות אשר יכולות לעבור מאדם לאדם דרך מגע של נוזל זרע בעין. 

כלמידיה וזיבה, שהן מחלות המין השכיחות ביותר, ברבות הפעמים הן חסרות תסמינים. כאשר החיידקים האלו נמצאים בנוזל הזרע והם באים במגע עם העיניים, עלולה להיווצר כתוצאה מכך דלקת עיניים. זיהום כזה עלול לגרום לאודם, דמעות והפרשות אחרות במקרה של כלמידיה, וכן לכאבים ורגישות לאור במקרה של זיבה. 

וירוס נוסף שעלול לגרום לדלקת בעין הוא הרפס, שעלול לעבור במגע בין זרע נגוע לריריות העין. כדאי להדגיש שוב, שמדובר במקרים נדירים יחסית, אבל במקרה בו מופיעים תסמינים אחרי מגע של זרע עם העין יש לפנות לרופא המשפחה ולשקול בדיקה של מחלות מין בעין. בדיקות אלו מתבצעות לרוב בעזרת מטוש עיני והמטופלים לרוב יקבלו טיפול אנטי-ויראלי או אנטיביוטי. 

ומה בנוגע לנגיף ה-HIV? על פי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן הסיכוי להידבק ב-HIV כתוצאה מנוזל זרע "מושפרץ" הוא זניח, אבל הוא אינו מתייחס בצורה ספציפית למגע שלו עם רירית העין. באופן תיאורטי, הדבר אפשרי, זאת במידה ונוזל הזרע שבא במגע עם העין מכיל את הוירוס והאדם הנושא את הנגיף איננו מטופל. יחד עם זאת, מדובר באירוע כל כך נדיר עד שכמעט ואין תיאורים במדע לגביו.

כיסוי עיניים (צילום: oneinchpunch, Shutterstock)
צילום: oneinchpunch, Shutterstock

מעבר לכך, חשוב לזכור שדרך הדבקה זו אינה נפוצה, ואם נוזל הזרע שייך לאדם הנוטל פרפ או חי עם HIV, אך הוא מטופל ובעל עומס ויראלי בלתי מדיד (מה שנקרא "אנדיטקטיבל"), אין מקום לסכנה על אחת כמה וכמה. באופן כללי, ברוב המקומות אין המלצה על קבלת טיפול מונע ל-HIV (המכונה PEP) בעקבות מגע של זרע בעין, אך בהחלט מומלץ להיבדק למחלות מין באופן שגרתי, לפחות פעם בחצי שנה, ללא כל קשר.

עוד וירוסים הנחשבים לסכנה תאורטית בהדבקה באמצעות זרע או דם עם העין הם צהבת B ו-C. הדרך הטובה ביותר להימנעות מהדבקה בצהבת B היא חיסון הזמין כיום. לגבי צהבת C, למזלנו היום גם אם וכאשר קרה המקרה הנדיר, בשנים האחרונות קיים טיפול אפקטיבי ויעיל שמוביל להבראה מלאה מהמחלה.  

לסיכום, מגע של נוזל זרע עם העין היא ללא ספק חוויה מבאסת שיכולה להרוס חוויה מינית מושלמת. זה ישרוף, זה יציק וזה יעניק לכם לוק קצת מפחיד, אבל החדשות הטובות הן שלרוב זה זמני וחולף במהירות. אין צורך להילחץ ובאמת שאין הרבה סיבות לדאגה, אבל יש חשיבות רבה לבדיקות שגרתיות.