>> לקבוצה שלmako  גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

כשאתם שייכים לקהילה המהווה רק עשרה אחוז מהאוכלוסייה, במדינה שבה רק שבעה מיליון תושבים, הסיכוי שתמצאו זוגיות שתתאים לכם הולך ומצטמצם. משם תתחילו לנפות, על פי רשימת המכולת שלכם – לבנים, שחורים, ארוניסטים, מחוץ לארון, אקטיבים, פסיבים, זקנים, צעירים ושאר ירקות.

בדרך כלל לא תתחילו עם מישהו סתם ברחוב, כדי להימנע ממבוכה, אם הוא במקרה סטרייט או אולי מוכחש. מצד שני, רבים מאתנו חשים שאטרף, פייסבוק ומסיבות גייז הם לא הכתובת שלהם, כי אין שם הזדמנות להיכרות אמיתית.

לאהוב באמת (צילום: תומר ושחר צלמים)
חברי הקבוצה באחד המפגשים | צילום: תומר ושחר צלמים
  

בדיוק כדי לענות על הוואקום הזה נולדה הקבוצה "לאהוב באמת", שנפגשת פעמיים בחודש למפגשים אינטימיים, המאפשרים היכרות והעשרה בצורה בלתי אמצעית. הערב (חמישי) יתקיים מפגש נוסף בהאנגר בנמל תל אביב.

בקבוצה נעשות פעילויות שונות והמשתתפים זוכים להכיר לעומק איש את רעהו. חלק מגיעים אפילו כדי להרחיב את המעגל החברתי, למרות שהקבוצה מתמקדת בנושא הזוגיות.

הרוח החיה מאחורי הפרויקט הוא ליאור רוזנטל, בן 37 מפתח תקווה. רוזנטל, שמארגן ומנהל את הקבוצה, מדגיש כי הקבוצה לא נועדה לרווח אישי, אלא כדי לתרום לקהילה גרידא.

ליאור וגלעד לאהוב באמת (צילום: תומר ושחר צלמים)
ליאור וגלעד, מנחי המפגש "פגישה עיוורת והליכת מלאכים | צילום: תומר ושחר צלמים

"אני רוצה לקדם פה את הקבוצה, לא אותי באופן אישי", הוא אומר. "שאני לא אצא איזה גורו, כי האנשים הם שעושים את הקבוצה, בסופו של דבר. אין פה שום דבר מלבד החזון שאני רואה בפעילות הזאת של תרומה לקהילה. אני בזוגיות, והקבוצה הזאת הוקמה במקביל להיכרות שלי עם בן זוגי. קצת אחרי שהכרתי אותו נולד הרעיון להקים את הקבוצה".

>> הומואים בגיל השלישי: "מרגישים ששכחו אותנו"

פעילויות חווייתיות: מ"פגישה עיוורת" ועד ל"הליכת מלאכים"

"לאהוב באמת" הוקמה לפני שש שנים. היא החלה את דרכה כפורום קטן ומצומצם בסלון ביתו של ליאור בפתח תקווה. "כמה חברים טובים שלי הרגישו שאטרף לא נותן להם פתרונות של היכרות, לאו דווקא זוגית", הוא אומר. "מצד שני, הברים והמועדונים גדולים ורועשים מכדי לאפשר באמת היכרות עם אנשים, לשמוע או להשמיע. משם נולד הצורך להקים מסגרת אינטימית יותר שבה אפשר להכיר".

המעגל שהחל בסלון ביתו של ליאור הלך והתרחב, ולהפתעתו, עיריית פתח תקווה נרתמה לסייע, והמפגשים עברו למתנ"ס עירוני.

"לאחר מכן קיבלתי גל של בקשות להעביר את האירוע לתל אביב, ושכרנו חדר באחד ההאנגרים בנמל", אומר ליאור. "לכל מפגש מגיעים 20-15 איש, כשיש להם את האפשרות לשמוע ולהשמיע באמת מי הם. רוב התכנים מכוונים להיכרות למטרת זוגיות, והם משלבים פעילויות חווייתיות, כמו 'פגישה עיוורת' ו'הליכת מלאכים', שבהן מכסים לאנשים את העיניים".

למי שלא שמע, מדובר בחוויה מרגשת במיוחד, שבה כל משתתף עובר בעיניים מכוסות בין משתתפי המפגש ומקבל חיבוק מבלי לדעת מי המחבק. מבלי לדעת מי המחבק...אתם מוזמנים לקרוא על זה בגוגל, ולקרוא מה אנשים חוו כתוצאה מהסשן הזה. מומלץ בחום!!!

למפגשים מגיעים אנשים מכל הארץ – מקצרין, חיפה, ירושלים, אשקלון ומקומות נוספים. "אני לא מאמין שמרחק זה משהו שאמור להפריע לאדם, ברגע שהוא אמור לחוות חוויה", אומר ליאור.

איציק היימן לאהוב באמת (צילום: תומר ושחר צלמים)
מקפיד להגיע פעם בחודש - איציק היימן | צילום: תומר ושחר צלמים

"קשה 'לחנך' אנשים ששואלים שאלות מ'הרהורי האטרף' שלהם"

רוב האנשים שמשתתפים במפגשים הם בני 40-30, אך לדבריו של ליאור, זה לא מונע לאנשים צעירים או בוגרים יותר להצטרף לקבוצה. "כל מי שמוצא עניין אישי בפעילות הקבוצה מוזמן", הוא אומר. "אין תנאי קבלה לקבוצה כמו מראה חיצוני, גיל או העדפה במיטה. ובכל זאת מגיעים אלינו אנשים איכותיים, אם זה מבחינת רצינות הכוונות או מבחינת ההשכלה והתעסוקה.

"אני יכול לספר לדוגמה על צעיר בן 21 מעפולה שמגיע השבוע בפעם השנייה מיוזמתו, למרות שרוב האנשים שם יהיו בני 32. זאת חוויה נורא אישית של בן אדם. אני לא חושב שאפשר לבוא ולהכליל. אנשים שואלים שאלות מ'הרהורי האטרף' שלהם. קשה מאוד 'לחנך' אנשים. יכול להיות בן 35 שימצא חן בעיניך, וגם יכול להיות בן 35 שלא ימצא חן בעיניך".

שי ואריאל לאהוב באמת (צילום: תומר ושחר צלמים)
מצאו אהבה - שי (בתחתית התמונה) ואריאל | צילום: תומר ושחר צלמים

בסופו של דבר, אומר ליאור, הגיל הוא רק מספר, וההיכרות האישית היא העיקר. "מדובר באנשים שמאפשרים לעצמם את ראיית ההזדמנות, במקום להתנהל מתוך אותו פחד, חששות ופרדיגמות שמנהלים אותם ביומיום", הוא אומר.

מגיע במיוחד מקצרין: "לקבוצה בהחלט יש ערך מוסף"

ולמרות זאת, מעבר לנושא ההיכרויות, יש גם את החוויה החברתית, מה שמביא למפגשים גם זוגות שרוצים להרחיב את מעגל החברים או אנשים שפשוט מבקשים להכיר אנשים אחרים בדרכים נוספות. בנוסף, הקבוצה מארגנת גם טיולים, פיקניקים וערבי "על האש".

איציק היימן, בן 48, ממשיך להגיע לקבוצה, למרות שעבר לא מכבר מפתח תקווה לקצרין. "אני מגיע בתדירות הרבה יותר נמוכה, לא יותר מפעם בחודש", הוא אומר. "אבל לקבוצה בהחלט יש ערך מוסף".

איציק אמנם מחפש בן זוג, אבל לדבריו, הוא לא הגיע מראש עם אג'נדה של "פה אני אמצא בן זוג".

"כשאתה יוצא לבלות, אתה לא בהכרח יוצא כדי להכיר מישהו שיהיה בן זוג שלך", הוא אומר. "זה גם הרבה פעמים יכול לתסכל. המסגרות הקיימות לא בהכרח מתאימה לכל אחד. המסגרת הזאת היא שונה, וכך מאפשרת גם היכרויות".

שי כתב לאריאל פתק: "אתה בחור מאוד חמוד"

אם שואלים את אריאל בן רעי, בן 34 מירושלים, הזוגיות שצמחה בינו לבין שי איטח, בן 26 מאשדוד, לא הייתה מתאפשרת ללא הקבוצה. "זה לא סתם שפגשתי את שי ונדלקנו", הוא אומר. "האווירה של הקבוצה והנסיבות שלה אפשרו לי להתפשט מהדעות הקדומות שלי, מרשימת המכולת של 'לא יוצא עם כאלה, לא יוצא עם כאלה'. הרגשתי שם שזה לא חשוב, ראיתי רק בני אדם".

אריאל מצא את דרכו לקבוצה לפני כשנה, כשחזר הביתה ממסיבת יום הולדת שבה היו הרבה זוגות של הומואים. "ישבתי בבית, וזה פתאום נורא העצים לי את זה שאני לבד", אמר. "ואז, בדיוק באחת הפעמים הנדירות שפתחתי את אטרף, קפצה לי המודעה של הקבוצה בהודעה אישית. אין לי מושג איך ליאור מצא דווקא אותי, אבל הוא פנה אלי".

אין תמונה
לאהוב באמת - קבוצה לאנשים שגייז שרוצים לאהוב

משהו בניסוח של המודעה גרם לאריאל לרצות ולנסות להגיע לפתח תקווה. "איך שנכנסתי, הרגשתי אווירה טובה. הרגשתי שמקבלים אותי בחום, וליאור נראה היה לי מאוד נחמד. כולם נראו לי מאוד מסבירי פנים, נטולי אינטרסים ומאוד פתוחים להכיר באמת".

כאשר עיניהם של אריאל ושי נפגשו, הם כבר הבינו שיש משהו. "הייתה פעילות של איך מתנהגים בדייט הראשון, ובסוף הערב יש מנהג ששולחים פתקים אנונימיים האחד לשני, מי שרוצה", אמר. "כשקיבלתי פתק, כמובן שידעתי ממי זה. הפתק היה בלי טלפון, והיה כתוב עליו: 'אריאל, רציתי להגיד לך שאתה בחור מאוד חמוד. שי'.

"רק שתבין, שי הוא בחור מאוד ביישן, ואני לא חושב שהוא היה כותב כזה פתק אם לא הפעילות של הקבוצה והביטחון שהיא משרה בך".

מחיר הכניסה למפגש עומד על 70 שקלים למשתתף, לכיסוי עלויות השכירות בנמל תל אביב, וכפי שמדגיש ליאור יותר מפעם אחת – ללא כל כוונת רווח שהיא.
לפרטים נוספים, ניתן להיכנס לעמוד הפייסבוק של "לאהוב באמת"

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה

>> חמישים הגאים והגאות של 2011