"אני יכול לדבר על הנש במשרד וגם אם אנעל עקבים לעבודה אף אחד לא ירים גבה. העובדים שלי יודעים שאם אני מגיע מאוחר בראשון ומגולח, סימן שהופעתי במוצאי שבת ואני עדיין באופוריה. אז הם 'מנצלים' את ההזדמנות ושואלים את השאלות הקשות ביותר," מספר דולב רז, ראש צוות פיתוח מובייל בחברת פנגו, שבשנתיים האחרונות מופיע כדראג קווין בשם Dolly Pop בליין שהוא מפיק בשם Drag n' Drop.

הפרסונה שלו כמלכת דראג בשם Dolly Pop נולדה לפני שנתיים במסגרת מסיבת יום הולדת שערך, בנושא LIP SYNC BATTLE. המסיבה נחלה הצלחה רבה והפכה למסורת שנתית ובהמשך לליין הופעות תחת השם Drag n' Drop, שאותו הוא מפיק, מביים ומופיע בו עם מלכות דראג אורחות.

דולב רז (צילום: גבריאלה שילר)
"בתור ילד לא עליתי על בגדי נשים או נעלתי עקבים" | צילום: גבריאלה שילר

"למדתי את רוב הדברים באופן עצמאי בעזרת צפייה בהמון סרטונים והדרכות ביוטיוב של איפור", הוא משתף, "נונה שלאנט, דמות הדראג הידועה של רוני שוקרון, לימד אותי את הבסיס באיפור ודור טולצ'ינסקי עזר לי עם עיצוב ותפירת התלבושות. אחרי כמה הופעות ראשונות, לירון מרמר ביקשה שאהיה הפרזנטור שלה, ועד היום היא מעצבת לי את כל הבגדים להופעות. התמיכה והעזרה מהחברים ומהמשפחה - דבר לא מובן מאליו עודדו אותי להמשיך". 

דולב, 30, חי בתל אביב, שירת בחיל המודיעין כגרפיקאי. בזמן שירותו הצבאי, הוא צבר ידע בשפות תכנות והתחיל לעבוד בפנגו לפני ארבע שנים. לפני כשנתיים הוא קודם לדרג הניהולי. במסגרת תפקידו כראש הצוות, הוא אחראי על ניהול ופיתוח האפליקציה בשתי הפלטפורמות, ב-iOS ובאנדרואיד, קידום חדשנות ועדכניות, תכנון פרויקטים ומשימות, פתירת באגים מהשטח וייעול משאבים. 

מאיזה גיל רצית להופיע בתור דראג?
"אף פעם לא חשבתי לעשות את זה ובתור ילד לא עליתי על בגדי נשים או נעלתי עקבים. אבל כן אהבתי להופיע ולהיות על במה, ושרתי ורקדתי בלהקה הייצוגית של קריית אונו. לפני שלוש שנים התחלתי לראות את 'מרוץ הדראג של רופול', וסיימתי את כל העונות בשבוע. שם נולד הרצון להופיע".

איך אתה משלב בחייך בין התפקיד הניהולי בחברה לבין הדראג?
"במהלך היום אני מנהל ישיבות מאוד רציניות וצוות של שבעה עובדים. אני מופיע לפחות אחת לחודש ובממוצע שלוש פעמים, וזה משתנה כמובן. בימים שיש הופעות אני יוצא מוקדם יותר ואם ההופעה בשבת בלילה, אני לפעמים מגיע מאוחר יותר בראשון. המכנה המשותף הוא שדולי היא גם טכנולוגית ומתפעלת את כל מה שצריך".

דולב רז (צילום: באדיבות דולב)
"הקורונה עזרה לי להבין שאני רוצה לעשות דראג שמתחבר יותר לגיבורי העל" | צילום: באדיבות דולב

איך נראה יום בחייו של מנהל צוות בבוקר ודראגיסט בערב?
"בסיום יום עבודה, אני מגיע הביתה, אוכל, עושה סקיצה של האיפור שאני רוצה בהתאם לנאמברים בהופעה ובתלבושות. אני מתקלח, מתגלח ומסיר כל שיער באזור. אז אני מתחיל להתאפר וזה אורך בין שעתיים לארבע שעות, תלוי בסוג האיפור. ההתאפרות כוללת 'טיוח' של הפנים במייק-אפ, ציור הפנים החדש וצביעה. החותמת האחרונה היא הליפסטיק ששם אני הופך להיות דולי".

"הוא אמר שאני חתיך גם בתור גבר וגם בתור אישה"

עד לפני חצי שנה, דולי תמיד לבשה שמלות ובגדים ורודים ונוצצים, אבל הקורונה שינתה גם אותה. "הקורונה עזרה לי להבין שאני רוצה לעשות דראג שמתחבר יותר לגיבורי העל, לגלקטיקה ופחות לנשיות", הוא מסביר, "דולי עברה שינויים ופיתחה צדדים אפלים שמזכירים קומיקס, והפכה לדמות בין גיבורת על לבין מרשעת".

דולב רז (צילום: רוני שוקרון)
"אם אני מרוויח כסף, אני משתמש בו לקנות איפור ותלבושות" | צילום: רוני שוקרון

ימית סגל, מנהלת מוצר בחברת פנגו, שראתה את אחד המופעים, סיפרה שהיה לה קשה להבחין בין דולי לבין דולב. "הגבולות מטושטשים מאוד עבורי כשאני נמצאת בפגישה שדולב מוביל וכשאני בהופעה של דולי שמנהלת את הקהל ביד רמה. לדולי יש ז'רגון מסוים, תנועות גוף שונות, חזות מדויקת ושונה לכל דמות, אבל המשותף לשניהם הוא השמחה, המקצועיות והדקדקנות של דולב", היא מספרת, "אני ניסיתי לרקוד 7 rings של אריאנה גרנדה עם הילדים לפני שבוע וזה היה כל כך קשה, שזה גרם לי להעריך את דולי פי מאה. אני עוד מחכה שדולי תפיק הופעה מותאמת לילדים". דולב משתף ש"הרבה עובדים בחברה תומכים ומתלהבים, וחלק מהם מבקשים כל הזמן לראות תמונות סרטונים חדשים מהופעות חדשות".

איך אתה בוחר את הנאמברים להופעה?
"במופעים יש נאמברים של ליפסינק וקטעי מעבר ומשתתפות בהם גם מלכות נוספות שאני מארח. חשוב לי לתת כמה שיותר במה למלכות מתחילות. אני מופיע עם שירים שאני מתחבר אליהם, או כאלו שתמיד דמיינתי את עצמי עומד על הבמה ועושה אותם כשהם רק יצאו. בדרך כלל כשאני שומע שיר חדש, אני תוך כמה שניות יודע אם הוא מתאים להופעה, מה אלבש ומה תהיה הכוריאוגרפיה. אחרי שהשירים והמלכות נבחרים, מתחילות החזרות לחוד ויחד ואז אני בונה את הליין אפ של ההופעה. בתור המפיק של הערב אני גם אחראי על התקציב, התיאום והניהול – תחומים שמוכרים לי היטב מהעבודה בפנגו. אם אני מרוויח כסף, אני משתמש בו לקנות איפור ותלבושות".

דולב רז (צילום: באדיבות דולב)
"בעזרת הדראג אני מצליח לקדם אידיאולוגיות נוספות כמו טבעונות" | צילום: באדיבות דולב

ואיך דולי תורמת לחיים של דולב?
"להיות על הבמה נותן לי אדרנלין בכל הגוף, ואחרי הופעה אנשים ניגשים אליי, מדברים איתי, מבקשים תמונות וחלק גם מתחילים איתי. פעם מישהו אמר לי שאני השראה בשבילו. אחד אחר אמר לי שאני חתיך גם בתור גבר וגם בתור אישה. ואז אני מבין שהצלחתי להעביר את האג'נדה שלי, שאנשים יכולים להיות מי שהם רוצים באמת ולעשות מה שהם רוצים. החברה לא צריכה להכתיב לנו מה נחשב גברי ומה נחשב נשי. בעזרת הדראג אני מצליח לקדם אידיאולוגיות נוספות כמו טבעונות. בתור דולי אני יכול להגיד מה שאני רוצה ואנשים לא יכעסו עליי. אני יכול להגיד את כל האמת בפנים וזה יעבור חלק ואפילו יהיה מצחיק".

אתה מספר בדייטים שאתה דראגיסט?
"פעם חשבתי שבני זוג פוטנציאליים לא ירצו אותי בגלל שאני מופיע. אבל ככל שהזמן עבר, אני מגלה שהרבה אנשים מתעניינים בזה, והדראג מתווסף לרשימת הנושאים בדייט. כמובן שאני לא מספר לכל אחד שאני מכיר באפליקציה או במציאות, שאני עושה דראג. זה בדיוק כמו שאני לא מספר לכל אדם זר כל פרט בחיים האישיים שלי, למשל שאני טבעוני ובעל דעה פוליטית מסוימת. ברגע שאני מרגיש שזה מתקדם למקום רציני יותר, אספר על דולי ואצפה שהבחור יקבל את זה. ואם לא, זה לא הבן זוג שאני עדיין מחפש".

דולב רז (צילום: hannah sorrell)
"החברה לא צריכה להכתיב לנו מה נחשב גברי ומה נחשב נשי" | צילום: hannah sorrell

לעמוד האינסטגרם של דולי ועדכונים על הופעות לחצו כאן

לעמוד האינסטגרם של ה-Drag n' Drop להופעות הקרובות לחצו כאן