>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

המילה הומו (צילום: עדי רם)
איזה מין הומו אתה? | צילום: עדי רם
האגדה מספרת כי בשפת האסקימוסים יש למעלה מ-100 מילים שונות לתאר שלג: שלג נופל, שלג על הארץ, שלג עף ברוח. על אותו מיתוס ומספר המילים המדויק מתווכחים עד היום, אך הרעיון בבסיסו בא לתאר כיצד השפה בה משתמשים חברי תרבות מסוימת קובעת במידה רבה את האופן בו הם רואים את העולם.

עם השנים נראה כי ה"הומו" הפך להיות השלג החדש. ממילת גנאי, דרך מילה פסאדו-רפואית ועד למילות סלנג – "הומואים" מעולם לא היו כל כך מגוונים בהגדרתם. חלק מהמילים חדרו לעברית משפות אחרות, יש שנכפו עליה על ידי החברה ואחרות הומצאו על ידי גייז בעצמם – אבל כולן מתארות זויות שונות של "הומואים".

במובנים רבים, המילים השונות מבטאות את הדרך שעשתה הקהילה הגאה במאה השנים האחרונות: מהכפייה הממסדית ועד השחרור, מהתיוג הסטריאוטיפי עד ההומור העצמי.

וינטג' גייז (צילום: מתוך אתר Winger Jock)
גייז | צילום: מתוך אתר Winger Jock

גיי

נתחיל במילה הידועה כמעט בכל שפה בעולם, שרבים מעדיפים להגדיר עצמם באמצעותה. מקור המילה העליזה בסוף המאה ה-19, ומשמעותה: "עליז", "שמח". יחד עם זאת, השורשים של המילה הולכים עד המאה ה-12 בצרפת ובגרמניה ובמאה ה-17 - אז תיארו "שאננות", "שמחה" ו"אופטימיות".

על אף הפופלאריות שלה כיום ומשמעותה החיובית של המילה, "גיי" שימשה כמילת גנאי בארץ מוצאה ובמקומות נוספים ביבשת. כבר ב-1637 תיארה בעיקר התנהגות לא מוסרית וחסרת אחריות, לרב בהקשר מיני. "אישה גיי" הייתה זונה, "גבר גיי" היה בעל מאפיינים נשיים.בעצם עד היום משתמשים צעירים דוברי השפה האנגלית במילה כדי לתאר משהו טיפשי (ע"ע "זה כזה גיי" - That's SOOO Gay).

מתי נבחרה לתאר גברים הנשכים לבני מינם? איפשהו בסוף המאה ה-19 וביתר שאת בתחילת המאה ה-20. אחד האזכורים הראשונים של המילה בהקשר זה היו בספרה של גרטרוד שטיין "העלמה פר והעלמה סקין".

מאותה נקודה, הדרך הייתה קצרה עד שמילה זו תיארה זהות של גברים הנמשכים לבני מינם. ועדיין, השימוש במילה "גיי" נבע בעיקר משום היותם בעלי זהות שונה מהנורמה, מאתגרת את מה ש"מקובל", ולא בגלל שהיו "צבעוניים, עליזים, עם טעם טוב" (ע"ע שולה נמירוביץ').

המילה חדרה אל תוך המאה ה-20, ותיארה בעיקר התנהגות הדוניסטית, נהנתנית וחסרת עקבות. במילה אחת: גייז. בהיעדר כל הקשר חיובי או שלילי למילה, אימצו הגייז בישראל ובמדינות רבות בעולם את המילה החביבה.

אין תמונה
גיי והומו. יוסי וג'אגר

הומוסקסואל 

מעטים הגייז שאני מכיר כיום, המגדירים עצמם באמצעות מילה מלחיצה זו. אותה מילה שהכניסה מימד רפואי, פתולוגי ומעט מאיים, שיש שיאמרו כי עשתה נזק יותר משהביאה תועלת והפכה את כל העניין למיני וקליני מדיי.

ה"הומוסקסואל" מורכב מהמילים "הומוס" ("זהה" ביוונית) ו"סקס" = מין זהה. משמעות המילה היא אדם הנמשך לבני מינו מבחינה מינית ורגשית. המונח הוטבע לראשונה בשנת 1869 על ידי העיתונאי האוסטו-הונגרי קרל מריה קרטבני, ועד המצאתו נהוג היה לכנות בני אדם הנמשכים לבני מינם במונחים שונים, כגון "סימיליסקסואל", "אורני" ואחרים.

המצאת המילה הייתה חרב פיפיות: מצד אחד אפשר היה להתייחס לתופעה ו"להאניש" את אלה הנמנים עליה. מצד שני, ברגע זה התחילה ההתייחסות להומוסקסואלים מזווית מצומצמת, פוגענית וחד ממדית – דרך המיטה.

עד היום נעשה שימוש במילה זו, אם כי לעתים קרובות על ידי אנשי פרופסיה ורופאים. המילה הכבדה פינתה את מקומה לידידה הקצרה שהגיעה אחריה, והשילה מעליה את מימד הרצינות והקליניות. להלן: "הומו".

אוסקר ווילד
הומוסקסואל. אוסקר ווילד

הומו

הגרסה המקוצרת והעדינה של האחות הפתולוגית שלעיל. בעוד שבעולם מעדיפים את המילה העליזה "גיי", בעברית זו אחתה מילים הפופואלריות- הן על ידי ההומואים והן על ידי החברה שמתארת אותם.  אותה מילה עשתה לכולם טובה בכך ששחררה את ההקשר המדעי והמיני של הזהות החד מינית של גברים.

כמו מילים רבות שבאו לתאר גברים שאוהבים גברים לפניה ואחריה, "הומו" שימשה תחילה בעיקר ככינוי גנאי פוגעני ומעליב. במובנים רבים, היא עדיין נאמרת כקללה עסיסית במגרשי הספורט, במסדרונות בית ספר, ברחוב- על פי רב על ידי פרימיטיביים הומופובים שלא ממש יודעים מה הם אומרים. בדר"כ עם תוספת "יא" לפני, ו"מXXXXן בתחת" אחרי.

ועדיין, זניחתם של ההומוסקסואלים את ה"סקסואל" ואימוץ ה"הומו" בלבד עשתה טוב ופכה למילה הפופולארית ביותר על חברי הקהילה, והמקובלת שבהן, בעיקר אצלנו.

אין תמונה
(כלוב) העליזים

עליז

ניסיון לא מוצלח לתרגם את המילה השמחה והצבעונית "גיי". אמנם הצליחה לחדור לאחד מסרטי הקאלט המשעשעים "כלוב העליזים", אך מעבר לכך נותרה מיושנת, לא אטרקטיבית והכל חוץ מעליזה.

אין תמונה
קוויר או גאה? הכי גאים שיש/Queer as Folk

גאה

פתרון קסם שהומצא בישראל. המילה ממלאת תפקיד כפול ומאחדת בין הצליל של המילה "גיי" לבין הגאווה הגאה. גם מילה זו לא הצליחה לחדור לשפת היום יום ונותרה בעיקר בפיהם של תיירים לא מעודכנים (שמשתמשים במילון עברי-אנגלי ושואלים: "אתב בחור גאה?"), או בהקשר רחב יותר לתיאור של "הקהילה (הגאה)".

אין תמונה
די הומואית, לא? קרסון קרסלי

קוויר

שם תואר חדש יחסית, המשמש בעיקר כמונח מטרייה לזהויות מיניות ומגדרית שאינן הטרוסקסואליות או סיסג'נדריות (שאינן טרנסג'נדריות). כמו עם "גיי" ועם "הומו" גם כאן הושאלה המילה על ידי אינדיבידואלים בקהילה הגאה עצמה, לאחר שבתחילה שימשה בעיקר כמילת גנאי.

מקור המילה בגרמנית של המאה ה-16, במשמעות של "שונה", "בלתי רגיל" – בעיקר ביחס לאנשים המבטאים דעות והתנהגויות שאינן נורמטיביות.

גם כאן נכנס האספקט המיני מאוחר יותר, לקראת סוף המאה ה-19 ותחילת ה-20. במשך מרבית המאה הקודמת המילה שימשה בעיקר כמילת גנאי פוגענית ותיארה בעיקר גברים נשיים. רק בשנת 90' אומצה המילה בחזרה על ידי הומואים בעקבות ארגון ה- Queer Nation, שביקש לנכס לקהילה הגאה את המילה ולהפקיע ממנה את הקונוטציה הפוגעת.

משום ההקשר החברתי/פוליטי משמשת המילה עד היום בעיקר כדי לתאר אקטיביסטים ופעילים חברתיים בתוך הקהילה, רבים מהם מאתגרים את ההגדרות הברורות של הומו/סטרייט/לסבית/טרנס. ועדיין, רבים בתוך הקהילה עדיין רואים בה כמילת גנאי ולא מזהים עצמם כ"קווירים גאים".

אין תמונה
ויאז'ה. אלטון ג'ון

הומואית

שימוש מקומי פנים קהילתי, ולרב לא מובן על ידי אנשים מבחוץ. מעין אבולוציה ספק עם הומור עצמי ספק עם שנאה הדדית. לעתים קרובות מגיע הכינוי בצורתו המלאה: "הומואית רעה", ומבקש לתאר הומו (לרב נשי, אך לא תמיד), שכואב לה ה..., כזו שלא יודעת לפרגן, עוקצנית ומרירה.

ויאז'ה

 אותו "הומו" רק מבוגר. מקורה במילה הספרדית vieja ומשמשת בעיקר קוקיצות (ראה למטה) כדי לתאר הומואים מעל גיל 30. משום מה,ה פכה המילה למילת גנאי בתוך הקהילה שסוגדת למראה נערי וצעיר ולא עושה כבוד לכל אותם גייז בוגרים ובעלי ניסיון שפרצו את הדרך.

אין תמונה
אוחצ'ה. ג'ק מקפרלנד

אוחץ'/אוחצ'ה

סוג של הומואית, מינוס הביצ'יות פלוס טונות של נשיות. מקור המילה במילה הערבית הספרותית ומשמעה "אחות", קונטרה גאה למילה הסטרייטית המעצבנת "אחי". כמו כינויים של מיעוטים אחרים, המילה אהובה בקרב חבריה, אך נתפסת כעלבון כשנאמרת על ידי אנשים מבחוץ. על פי רב משתמשים במילה תוך בלבול מגדרי ומשחק בין זכר ונקבה, סטייל: "אוחצ'ה, תרימי, היית הורסת במסיבה אתמול. חולה עלייך".

ילד גיי (צילום: מתוך פייסבוק, KateRiep_Godbye)
יגדל להיות קוקיצה? | צילום: מתוך פייסבוק, KateRiep_Godbye

קוקיצה

סוג צעיר של הומו נשי, לרב שדוף, רזה ושברירי. מקורה במילה "Cookie" (עוגייה) באנגלית, ואין ולו רמז דקיק לעודד בן עמי.

תומאס שמש (צילום: ליאור נורדמן)
בייר. תומאס שמש | צילום: ליאור נורדמן

דוב, בייר (Bear)

מעין קונטרה לאוחצ'ה ולקוקיצה לעיל. סטרייטים מכירים את המילה בהקשרה הזואולוגי, אבל Bear משמשת הומואים לזהות גברים שעירים ושמנמנים הנמשכים לבני מינם. בשנים האחרונות הולכים הדובים וצוברים תאוצה בעולם, וגם בסצנה הקטנה בתל אביב ניתן להבחין ביותר ויותר גברים מסוקסים, בפנים מזוקנות וכרס גאה.

_OBJ

>> איך אומרים את זה בהומואית?

>> מילון הגאווה השלם

>> הומוסקסואליות: מסע היסטורי מרתק

>> גייז מאז ומעולם