בראיון בתכנית הבוקר של ערוץ 10 תקפה המנחה אמילי עמרוסי את השחקן טל קלאי (מלכת הדראג טלולה בונט), המופיע בדמות נשית בהצגת חנוכה ואמרה כי היא "נבעתת מהמחשבה שדראג קווין משחק בהצגת ילדים, אני לא צריכה להסביר לילד בן 5 על זהות מינית".

בצאת השבת ניסתה עמרוסי להרגיע את הרוחות אך הצליחה לפגוע עוד כאשר קראה להצגת החנוכה בהשתתפות קלאי וניקול ראידמן "מפוקפקת", ואף טעתה כשחשבה שגם דנה אינטרנשיונל מופיעה בה, מה שמעלה את התהייה האם אמנות הדראג וזוכת אירוויזיון טרנסג'נדרית זהים בעיני עמרוסי, ששרבבה את כולם לרשימה אחת.

אמילי עמרוסי (צילום: מירי צחי)
אמילי עמרוסי | צילום: מירי צחי

תחילת הסערה בבוקר יום שישי, אז הוזמן טל קלאי, הידוע בדמות הדראג שלו טלולה בונט, על ידי ערוץ 10 להופיע בתוכנית הבוקר של הערוץ כדי לקדם את ההצגה "עמי ותמי הרפתקה מתוקה", בה הוא משחק את דמותה של הדודה מרינדה בחג החנוכה הקרוב. הפקת התוכנית ביקשה שיגיע מאופר ולבוש בבגדי ההצגה, אך כבר כשהגיע לאולפן הרגיש קלאי כי נוכחותו גורמת אי נוחות למנחת התכנית אמילי עמרוסי:

"עוד לפני שהתיישבתי על כיסא המרואיין/ת הבנתי לפי המבט על פניה של עמרוסי כשראתה אותי שקל לא יהיה", כתב קלאי בפוסט בפייסבוק, "אני, שהתראיינתי והופעתי כבר עשרות פעמים בעשרות תוכניות טלוויזיה, עיתונים, מגזינים ובאינטרנט - לא תיארתי לעצמי שאסיים ראיון פגוע עד עמקי נשמתי, רועד ועל סף דמעות.

"בזמן הפרסומות שקדמו לראיון ניסיתי לשבור את הקרח עם הגברת עמרוסי ולהסביר שנכון אני טלולה אבל שמי הוא טל קלאי, בוגר בית הספר למשחק ניסן נתיב, שחקן עובד, שגם מופיע כדראג קווין ובצורה זו מופיע ב"עמי ותמי הרפתקה מתוקה" - העוינות מצידה אף התגברה. אלי ראכלין המקסים הציע לה שהיא תראיין את האייטם שאחריי (אייטם על סדרת רשת חדשה שעוסקת במתנחלת שעוברת לעיר הגדולה) והוא יראיין אותי. כיף גדול לפתוח ראיון בהרגשת נחיתות איומה, שאתה לא רצוי במקום שהוזמנת להופיע בו. מרואיין סוג ב', ושמצאו סוג של פשרה כדי שחלילה הגברת לא תקיא בשידור.

טלולה בונט (צילום: מתוך שידורי ערוץ 10)
טל קלאי (טלולה בונט) | צילום: מתוך שידורי ערוץ 10

"הראיון התחיל, ניסיתי להתעלם מהעלבון שקדם לראיון, מהתחושה שמעבירים לך שאתה פריק. חייכתי כהרגלי והתחלנו לדבר על ההצגה, הגברת עמרוסי כמובן לא הייתה יכולה להתאפק, וכן הצטרפה לראכלין בראיון: 'אני לא הייתי לוקחת את הילדים שלי להצגה שיש בה דראג קווין, אני לא צריכה להסביר לילד בן 5 על זהות מינית'.

"עניתי לה ואמרתי שבתיאטרון הכול מותר ושהילדים שצופים בהצגה לא מתעסקים בכלל בזה, הם מקבלים את הדמות שעל הבמה כמו שהיא, ורובם בכלל לא מבינים שזה בעצם גבר - שבשבילם אני דודה מרינדה שמכינה אוכל בריאות ושזה לא שונה מהשחקנים ב'זהו זה' ששיחקו את הפולניות או מאין ספור דוגמאות של שחקנים שגילמו דמויות של נשים. ואז היא המשיכה 'אבל אתה דראג קווין, אתה לא גבר שמתחפש לאישה!'. כן, ככה היא קבעה לי מי אני ומה אני, ועל אף שהסברתי לה לפני הראיון שאני גבר, שחקן, שמשחק בתיאטרון גם כגבר - היא כבר החליטה מי אני, מה המגדר שלי ואת סלידתה ממני, ואם זה לא הספיק היא הוסיפה 'אני נבעתת מהמחשבה שדראג קווין משחק בהצגת ילדים'.

"כאן כבר לא יכולתי להתאפק ועניתי לה שגם אני נבעת ממנה. וכן היא הפחידה אותי כפי שהיא צריכה להפחיד כל אחד אחר. אישה, דתייה או לא דתייה שמנחה תוכנית בוקר בערוץ מרכזי שפונה לכל עם ישראל ומול מרואיין שלה ומול כל הצופים מביעה דעות הומופוביות ודראגופוביות, אני נבעת שערוץ 10 נותן במה לאישה כזו במשבצת שידור. אני נבעת שאישה כזו בכלל מקבלת איזושהי סוג של במה ציבורית.

"השנה היא 2014 אבל לגמרי הרגשתי כאילו אני זלמן שושי בתוכנית בערוץ 1 בשנת 1983. כשיצאתי מהאולפן פגוע ורמוס ניגש אליי אחד עוזרי ההפקה ואמר שהם פשוט בהלם. גם הגברת ניגשה, אבל הדבר היחיד שהצלחתי להגיד לה זה שהיא פשוט מגעילה אותי. וכן היא כל כך מגעילה אותי. בושה לה. בושה לערוץ 10. בושה לכולנו. הגברת סיימה את השידור כשאמרה: שהולכת להיות שבת נעימה ושמשית- שמושלם להסתגר בה בבית ולכבד את השבת. ואני שואל האם יותר חשוב לכבד את השבת או לכבד בני אדם".

 צפו בקטע:

עמרוסי מתנצלת, תוקפת ומותקפת

הפוסט של קלאי בפייסבוק זכה לאלפי שיתופים ותגובות, ותוך זמן קצר גרם גם לגברת עמרוסי להגיב לנושא בעמוד הפייסבוק שלה. אך גם ניסיון ההתנצלות שלה גלש אט אט ללה"טבופוביה, כאשר היא חוזרת על דבריה שנאמרו בתוכנית ומוסיפה ומבלבלת בין אומני דראג לטרנסג'נדרים, ואף משרבבת את שמה של דנה אינטרנשיונל, המופיעה בכלל בהצגה אחרת:

"הבוקר, בתוכנית הבוקר של ערוץ 10, אותה אני מגישה עם אלי ראכלין בכל יום שישי, התראיינו (במקרה ובלי קשר זה לזה) שלושה מבני קהילת הלהט"בים: אמיר אוחנה, איש 'גאווה בליכוד' (וחי עם בן-זוג), הגיע כדי להתראיין על פרויקט המתנדבים שמאבטחים את יהודה גליק לאחר שהמשטרה הסירה את האבטחה עליו. אמיר הוא אחד המאבטחים. בראיון הנינוח דיברנו גם על גאווה בליכוד (300 איש!) ואמיר הזכיר את הביקורת כלפיהם שלא מגיעה מאנשי הימין/ דתיים אלא מאנשי הקהילה הגאה שלא אוהבים אנשים שחושבים אחרת. אגב, אמיר הוא אחד האנשים המתוקים בעולם. 

"אחר כך רואיינה הזמרת המדהימה קורין אלאל (שחיה עם בת-זוג) וקיבלה בשידור מחמאות ואהבה עד אין קץ בזכות התרומה שלה למוזיקה שלנו. שניהם זכו ליחס נעים ומכבד.

אין תמונה
אחד הממים ברשת המציגים את עמרוסי כמלכת דראג

"השלישי הוא טל קלעי, דראג-קווין שמופיע תחת שם הבמה טלולה בנט. האייטם היה הצגת ילדים בכיכוב דראג-קווין. הוא לא "שחקן שמגלם אישה", אלא דראג-קווין לכל דבר על הבמה. 

"לא הייתי לוקחת את הילדים שלי להצגה כזאת. לא. לא רוצה לחשוף ילד בן 4 או 5 לשאלות מסובכות על זהות מינית. הילדים שלי מכירים את המילה 'הומו' מגיל אפס, שנאמרת בבית ללא שמץ זלזול או מבוכה. הם גם מכירים בסביבתם הרחוקה 'בנים שאוהבים בנים'. אבל על הבמה, סמל למתירנות ולבוטות (נכון, גם הומור וקבלה ועוד דברים) - לא נראה לי מתאים לילדים. את השאלה הזאת הצגתי בפני טלולה, שהתראיין בבגדי אישה. אני מניחה שזו שאלה שחלק מהצופים היו שואלים את עצמם. מה לדראג-קווין ולהצגת ילדים. הדברים נאמרו בחביבות ובחיבה, מתוך כנות גדולה, ואחרי השאלה - נתתי לה/לו להשיב בנחת, בכבוד, בלי שהוגבל בזמן או הותקף.

"ביקשנו ממנו דוגמאות מצחיקות מתוך ההצגה ואפשרנו לו לקדם אותה בזמן שניתן לו. התשובה שלו על הלגיטימיות של משחק בבגדי אישה הייתה מעניינת והשלימה את התמונה. הוא דיבר מעניין ומצחיק ואפילו השתכנעתי שזה בסדר - אולי נפשם של הילדים לא תינזק מחשיפה להצגה כזאת. כשאמרו לי אחרי השידור שטלולה יצא/ה פגוע, רדפתי אחריו כדי להתנצל. בעודו מסיר את האיפור פניתי אליו פעם אחר פעם וביקשתי סליחה על כך שהשתמשתי במילה 'מבועתת' (שבאמת לא הייתה במקומה), וגם הסברתי לו שההזדמנות שניתנה לו לענות על שאלה כזאת נתנה חומר למחשבה גם לחלק מהצופים שהיו שואלים אותה. טל-טלולה הפנה אליי את הגב בהפגנתיות וסירב לזכות אותי במבט. 

עכשיו כל הקהילה על הרגליים. 
1. הכי קל לתקוף אותי. אני גם דתייה וגם מתנחלת. מה אני בכלל עושה בשידור בערוץ 10. אם הייתי תוקפת פעיל הר הבית ואומרת שאני 'מבועתת' מהדברים שלו (כי הם בנזין על אש) זה היה סבבה. אבל יש אנשים שאסור להביע כלפיהם שום ביקורת, תמיהה או שאלה. 
2. מתנצלת פומבית בפני טלולה על המילה 'מבועתת'. 
3. מניחה שיהיה למחללי השבת מספיק זמן-פייסבוק ללא תגובה שלי במהלך כל השבת, אז תיהנו.
4. מבינה שזה עושה רק טוב ליחסי הציבור של ההצגה (המפוקפקת למדי: דנה אינטרנשיונל וניקול ראידמן?! לילדים?) אז שיהיה בהצלחה".

ניקול ראידמן, המשתתפת גם היא בהצגה, ושמה שורבב לפרשה על ידי עמרוסי שטענה שהיא לא מבינה כיצד משהי כמו ראידמן מופיעה בהצגות ילדים, הגיבה גם היא לפרשה:

"אמילי עמרוסי היקרה! אני מבינה שהיום זהו יום מאוד מרגש בחייך כי סוף סוף שמך יהיה בכותרות. מובן לי שפתחת את בוקר שישי האחרון על כוס קפה בתוספת כפית 'מירמור' ו 2 כפות של 'רוע לב'. ברור לי שהידע הכללי שלך על שוויון ועל כבוד בסיסי בין אדם לאדם הוא מאוד מצומצם .'מנקודת מבט של נטורליזם, כל בני האדם הם שווים. יש רק שני יוצאים מן הכלל לחוק זה של שוויון נטורליסטי: גאונים וטיפשים' (מיכאל באקונין).

אין תמונה
משתתפת אף היא בהצגה. ניקול ראידמן

"לצערך לקריטריון של 'גאון' את ממש לא עונה. אולי את אפילו לא יודעת מי אני, ודעתי מעניינת לך את האיבר המסיבי עליו את יושבת, אך בכל זאת, ארשה לעצמי בצניעות מינימליסטית להטריד אותך באינפורמציה שולית ומצומצמת מאוד עליי. אני דור 5 לרב משה גלזר (הרב הראשי של יהודי אוקראינה) שנרצח באכזריות על ידי נאצים, אני ימנית בדעותיי (יותר ממך, זה בטוח ) ממקום ציוני וטהור - כי אין לי ארץ אחרת, אני מאמינה באלוהים והוא איתי לאורך כל הדרך, אני נותנת מהלב למי שזקוק לעזרתי ולא בשביל שתחשבי עליי שאני חמודה, אני אדם שמכבד בני אדם גם אם הם לא חושבים או מתנהגים כמוני, אני אמא ל-2 ילדים מקסימים ו... אני מאוד אוהבת דראג קווינס, הומואים, קוקסינלים, טרנסג׳נדרים וכל אחד שהוא אדם בכל מובן המילה - הכי חשוב שקודם יהיה בן אדם!!!!!! אני משחקת בהצגת ילדים מקסימה 'עמי ותמי הרפתקה מתוקה' לצד שחקן מדהים בשם טל קלאי, שמגלם את דמותה של 'מרינדה'.

"זאת הצגה מדהימה, שזוכה לביקורות משבחות מכל כיוון, וחבל שבלי לראות אותה את מרשה לעצמך לשפוט ולהגיד שזו הצגה מפוקפקת כי אני משתתפת בה ולהגיד שלא תבואי לצפות בה כי יש אומן דראג שמופיע בה. זה פשוט מראה על רמת התפתחות רגשית שכנראה נפגמה עוד לפני שנולדת... אבל מה לעשות - לא הכול ניתן לקנות בכסף ולצערי עדיין אין חנות בה מוכרים שכל, לב, חוכמה ואהבת האחר... אחרת הייתי קונה לך באהבה גם אם זה היה גומר את התקציב השנתי שלי ל-'גוצ'י, פוצי ודיור, דלארנטה וכמה שמלות מעור'... אבל מה לעשות שאני אדם מאמין, למרות שאני בלי כיסוי ראש וטרם רכשתי בית בהתנחלות (תתכונני לשכנה חדשה), אני יודעת לסלוח והשופט הוא קדוש ברוך ולא אני.

"אני מזמינה אותך ואת ילדיך להצגה - שיש בה המון חוכמה ומוסר השכל. בכל זאת חבל שילדיך לא ייהנו מהצגות בחנוכה הקרובה ובחגים שעוד יבואו עלינו לטובה כי את כל התפקידים הראשיים מגלמים דראג קווינס, הומוסקסואלים ונובורישיות גאות כמוני. שבת מבורכת, ניקול ראידמן".

תלונה רשמית לרשות השנייה

האגודה למען הלהט״ב מיהרה להגיב ולגנות את התבטאויותיה של עמרוסי:

"זהותו המגדרית ו/או נטיותיו המיניות של שחקן אינן רלוונטיות לתפקידו כשחקן תיאטרון מוערך, ולמחשבה שיש למנוע משחקן את עבודתו בשל כך אין מקום בחברה הישראלית של 2014, ובוודאי שלא על המרקע", כך כתבנו הבוקר במכתב תלונה לערוץ 10 ולנציב תלונות הציבור של הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, בעקבות התנהגותה הלא מקצועית של מנחת תוכנית הבוקר של ערוץ 10, ואמירותיה החשוכות כנגד קהילת הלהט"ב ששודרו הבוקר.
הריאיון - שהיה אמור לעסוק בהצגת ילדים, הפך זירת התגוששות ומפגן של דעות הומופוביות ודראגופוביות מצידה של מנחת התוכנית, שגרמו לעוגמת נפש מיותרת עבור טל, עבור צוות ההצגה ועבור רבים בקהילת הלהט"ב".
"אני גאה בטל על עמידתו האיתנה מול דעותיה החשוכות של המנחה בשידור", הוסיף עודד פריד מנכ"ל האגודה, "לצערי הרב אנחנו עדיין עדים לגילויי להט"בופוביה רבים ועלינו לעשות כל שביכולתנו למגר תופעה זו. אם גם אתם נתקלים בגילויי להט"בופוביה – אל תשתקו דווחו לנו למרכז ניר כץ ז"ל למאבק בלהט"בופוביה ויחד נילחם בלהט"בופוביה".

גם נעם הוברמן, הלא הוא הדראג קווין המפורסם ליילה קרי, פרסם נוסח של תלונה ששלח לרשות השנייה, והזמין את חברי הקהילה ותומכיה להצטרף ולהגיש תלונות נוספות:

"נדהמתי לצפות בראיון הביזיוני, המשפיל והמעליב שערכה 'העיתונאית' הגב' אמילי עמרוסי עם השחקן טל קלאי בתוכנית הבוקר של ערוץ 10 של יום שישי ה-5 לדצמבר 2015.

"טל קלאי, שחקן מוכשר ומוערך, בוגר בית הספר למשחק של ניסן נתיב ואחד מאומני הדראג המובילים בישראל, הגיע לקדם את הצגת הילדים בהשתתפותו כשהוא לבוש בבגדי דמות האישה אותה הוא מגלם בהצגה. המראיינת אמילי עמרוסי לא חסכה ממנו כל השפלה אפשרית באומרה שהיא 'נבעתת' מהעובדה שהוא חלק מקאסט של הצגת ילדים, והביעה את זעזועה מהיותו אומן דראג המשחק בהצגת ילדים ומחשיפה פוטנציאלית של ילדים קטנים (וילדיה שלה) 'לתופעה'. היא אף חזרה על כך יותר מפעם אחת בראיון וזאת למרות שטל ניסה להסביר לה את טעותה (יש לציין שטל עשה זאת בצורה מנומסת להפליא ובגילוי אומץ רב לאור הנסיבות).

לילה קרי - איתמר אהרוני 2 (צילום: איתמר אהרוני)
נעם הוברמן (ליילה קרי) | צילום: איתמר אהרוני

"לא להאמין שבשנת 2014 בטלוויזיה ציבורית בישראל, יושבת בטלוויזיה הישראלית מנחה שמשתלחת במרואיין שלה ותוך כדי כך, פוגעת באומנותו, ומטילה רפש בסמל תרבותי של קהילה שלמה בארץ ובעולם.

"אומנות הדראג היא חלק בלתי ניפרד מהתרבות המערבית כבר מאות בשנים – החל מתפקידי הנשים בתיאטרון השייקספירי והיא גם חלק בלתי ניפרד מהתרבות הישראלית כבר עשרות בשנים ודי אם נזכיר את הרכב הדראג 'בנות פסיה' של סוף שנות התשעים.

"לא זו אף זו – אפילו ילדי ישראל של הגיל הרך כבר נחשפו בטלוויזיה הציבורית לדמויות דראג בשנות השבעים – דרך דמותו של 'רגע' מהתוכנית 'רגע עם דודלי' שגולם על ידי אישה – השחקנית ציפי מור, ודרך דמויות הנשים שגילמו שחקני 'זהו זה' לאורך השנים – ודי אם נזכיר את 'הפולניות' הזכורות לטוב. בנוסף, אומני ואומניות הדראג הפכו לסמל של קהילת הלהט"ב בארץ ובעולם – שכן היסטורית, הם היו הראשונים והראשונות לקום ולדרוש את זכויות הקהילה הן בחו"ל והן בישראל – וככאלו – יש לאומני ואומניות הדראג מקום של כבוד בקהילה הגאה בכל מקום בהם הם נמצאים – ולכן פגיעה בהם היא גם פגיעה בסמלי הקהילה הגאה. הגברת עמרוסי לא נמצאת בתוכנית הבוקר על תקן של פרשן או של בעלת טור דעה – שאז יש אולי יסוד מינימלי (גם אם לא ראוי) לאפשר לה את חופש הביטוי הגזעני שלה. הגברת נמצאת שם כמנחה – וככזאת – אמירותיה נעשות מטעם התוכנית ומטעם ערוץ 10.

"מי שפוגעת ומעליבה את המרואיינים שלה - אינה ראויה להיות מנחה בטלוויזיה הציבורית בישראל! מי שלא מסוגלת לקבל בשוויון את מרואייניה – אינה ראויה להיות מנחה בטלוויזיה הציבורית בישראל! מי שנותנת דרור לדעותיה החשוכות בביטויים להט"בופובים ודראגופובים– אינה ראויה להיות מנחה בטלוויזיה הציבורית בישראל!

"מי שפוגעת בסמלי הקהילה הגאה והופכת אותם לבוז ולמקור לעלבון - אינה ראויה להיות מנחה בטלוויזיה הציבורית בישראל! לאור כל האמור לעיל – אני סבור שעל ערוץ 10 :

א. להתנצל על אמירותיה של הגב' עמרוסי.

ב. להשעות את הגב' עמרוסי באופן מיידי מהנחיית שידורים חיים עד אשר תפנים את מושג הזכות לשיווין ולכבוד האדם ותתחיל לנהוג לפי הציווי 'ואהבת לרעך כמוך'".

מי שקרא להרגעת הרוחות הוא חבר "גאווה בליכוד" אמיר אוחנה, שגם התראיין באותה תכנית על ידי אמילי, מעט לפני הריאיון של קלאי. "אני מכיר ואוהב את שניכם", כתב אוחנה, "ואני מצטער שהחוויה הלא נעימה (אני מניח לאף אחד מכם) הייתה כל כך שונה מהחוויה הנעימה והטובה שהייתה לי, כהומו מחוץ לארון, להתראיין על ידך. אני מקווה שתהיה הזדמנות לתקן את הקצר הזה כי חבל להשאיר משקעים כאלה לא פתורים. לפעמים אנחנו מעמיסים על אנשים שסתם לא מחבבים אותנו, מיני שנאות ופחדים כי זה 'מתבקש' (למשל שאדם דתי יהיה הומופוב, שערבי יהיה אנטי ישראלים, שהומו יהיה שמאלני שונא מתנחלים וכו'), לעתים קרובות אין בכך כל אמת. אם יש משהו שאפשר לעשות כדי לגשר על הכעס והאיבה שנשמע כאילו נוצרה, אני לרשותכם".