>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

שלט ברוכים הבאים פינקוושינג (צילום: צילום מסך מתוך פייסבוק)
ההודעה שהעלה משרד החוץ בדף הפייסבוק | צילום: צילום מסך מתוך פייסבוק
בעוד משטרת ירושלים פתחה בחקירה, במטרה למצוא מי צבע את פסל "ברוכי הבאים" שבכניסה לבירה בצבעי הקשת, נראה שבמשרד החוץ מצאו הזדמנות נוספת לפינקוושינג (בתרגום חופשי: שטיפת מוח ורודה) – שימוש בקהילת הלהט"ב בישראל לצורכי הסברה בחו"ל. בעיריית ירושלים צבעו את הפסל מחדש בתוך שעות ספורות, אבל זה לא הפריע למשרד החוץ להעלות את התמונה של הפסל הצבעוני לעמוד הפייסבוק – באנגלית כמובן.

"שלט ברוכים הבאים בכניסה לירושלים מכין את עצמו למצעד הגאווה והסובלנות בירושלים, החוגג היום עשור", נכתב בפוסט שהעלה משרד החוץ. רק מאוחר יותר, לאור הביקורת, הוסיף משרד החוץ הבהרה עם סמיילי בעברית, המתייחסת אל המקור של התמונה בפייסבוק: "עמותת רוח חדשה מתנגדת נחרצות לוונדליזם ועבירות על החוק".

באנגלית, כמובן, אין שום אזכור לכך שהשלט הצבעוני כלל לא נצבע באופן רשמי, אלא מהווה על פי החוק השחתת רכוש ציבורי, וכי החל מהשעה 10:00 בבוקר לערך, הפסל חזר לצבעו הלבן-אפרפר. במשרד החוץ העדיפו לכתוב ש"השלט מכין את עצמו למצעד", ולאפשר לגולשים לקבל את הרושם אותו הם בוחרים.

ממשרד החוץ נמסר בתגובה: "תחילה לא היה ידוע כי מדובר בוונדליזם. מאוחר יותר התברר כי ישנה חקירה משטרתית. לאור זאת, עם חזרתנו לעבודה הבוקר אנחנו מסירים את ההתייחסות לכך בדף הפייסבוק".

ההיסטוריה על פי השגריר אורן: "הממשלה לא נכנעה לדתיים בנושא המצעד בירושלים"

אין זו הפעם הראשונה שבה משרד החוץ משתמש בקהילה ובהישגיה כדי לייחצן באנגלית את הממסד הישראלי. לפני שלושה חודשים אמר שגריר ישראל בארצות הברית, מייקל אורן, כי מדינת ישראל נאבקה למען זכויות הומואים עוד לפני שנת 1967, וכינה את ישראל "גן עדן לקהילה הגאה".

אורן הוסיף ואמר: "ממשלת ישראל לא נכנעה ללחצים עצומים של גורמים דתיים, והתירה לקיים את מצעד הגאווה בירושלים, תחת הגנה של כוחות משטרה, והמצעד היה הצלחה גדולה".

זאת למרות שהממשלה והממסד הישראלי עשו הכל כדי למנוע את קיומו של המצעד, שמתקיים בזכות מאבקם העיקש והבלתי אלים של הבית הפתוח ושל קהילת הלהט"ב וכן בזכותו של בית המשפט העליון, כפי שניתן לראות בסרט "ירושלים גאה להציג" של ניצן גלעדי.