>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

דבריהם החריפים של פעילי זכויות להט"ב פלסטינים, לבנונים וישראלים נגד זכייתה של תל אביב בתואר העיר הגאה הטובה ביותר לשנת 2011, זכתה למגוון רחב של תגובות בקרב פעילים מכל הקשת הפוליטית בישראל ובעולם.

קמפיין תיירות לסבית (צילום: איתן טל, מתוך קמפיין tel aviv gay vibe)
בהחלט יש סיבה לגאווה. מתוך קמפיין התיירות הגאה של תל אביב | צילום: איתן טל, מתוך קמפיין tel aviv gay vibe

"אפשר להיות העיר הגאה בעולם, שיהיה אכפת לנו לקדם תיירות גאה אליה – וגם שיהיה אכפת לנו ממצבם של הפלסטינים", אמר יניב ויצמן ל-mako גאווה. "זה לא אחד על חשבון השני".

"ככל שנחזק את הקהילה הגאה - הדבר יעזור למצב בשטחים"

ויצמן, המשמש עוזרו של ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, לענייני קהילת הלהט"ב, דחה את הקריאות לחרם על תל אביב בשל מעשי צה"ל בגדה המערבית.

"דווקא כשמסתכלים על אינטרסים, אני מאמין שככל שנחזק את הקהילה הגאה, כך תהיה לה השפעה גדולה יותר על הרוח, השוויון והפלורליזם של מגזרים אחרים", אמר. "זה נכון לגבי המדינות. ניקח תרחיש קיצוני. אם נניח הייתה תנועה גאה חזקה בעזה או בסוריה, אני מאמין שהייתה לה השפעה על כל נושא זכויות האדם בתחומה.

"אלה שטוענים לחרם, שופכים את התינוק עם המים. ככל שנחזק את הקהילה הגאה בישראל, כך ישראל תתקדם למקום חופשי ופלורליסטי יותר. הוכחנו את זה במאבק על מצעד הגאווה והסובלנות בירושלים, שהעלה על סדר היום את נושא חופש הביטוי בירושלים בכלל". 

"ברור שמשרד החוץ מנצל אותנו –  אבל הניצול הוא הדדי"

ויצמן אמר כי מבחינתו, תל אביב משמשת מגדלור לא רק לישראל, אלא למזרח התיכון כולו. "אנחנו שוכחים שמצבם של אחינו הלהט"בים במדינות ערב הוא רע מאוד, ועם כל הכבוד לביקורות, שמגיעות בצורה מאוד חזקה דווקא מארגונים פרו-פלסטיניים, אני אומר: בואו ביחד נשקיע את האנרגיה בשיפור מצבם של הלהט"בים במקומות בהם הוא גרוע".

ויצמן מתייחס למה שאומרי אותם ארגונים. "הם אומרים 'בואו נהרוס את מה שבונים בתל אביב ואת כל ההישגים, כי המצב גרוע בשטחים'. אני אומר: לא, בואו נשפר את המצב בשטחים, בואו נילחם בכיבוש, בואו נילחם למען זכויות אדם בשטחים".

יניב ויצמן (צילום: ליאל בומברג )
"ככל שנחזק את הקהילה - תהיה לכך השפעה על מגזרים אחרים", יניב ויצמן | צילום: ליאל בומברג

ויצמן אינו מכחיש את הטענות על כך שמשרד החוץ מנצל את קהילת הלהט"ב כדי להציג את ישראל כמדינה ליברלית. "ברור שמשרד החוץ מנצל אותנו, אבל אני טוען שהניצול הוא הדדי", הוא אומר. "אנחנו מנצלים את המשאבים, מחזקים את הקהילה ונקווה שתוך כמה שנים הגולם הזה יהפוך לפרפר יפה, ולא תהיה ברירה למשרד החוץ, אלא לצאת באופן גלוי ולהתמודד עם כל מה שהקהילה הגאה משקפת".

ויצמן אינו יוצא נגד הטענות לפיהן הבחירה בתל אביב אינה רצינית, בשל העובדה שישראלים רבים התגייסו כדי להצביע לה.: "אני אגלה לך סוד: תחרויות כאלו יש כל כמה שנים", הוא אומר.

"השאלה היא מה אתה עושה עם התוצאות ואיך אתה ממנף את זה למען הקהילה. ואם בזכות עבודת יח"צ ושיווק טיובה הוזכרה העיר תל אביב במאות בלוגים, אתרים ועיתונים, עם הכותרת: 'תל אביב העיר הגאה הטובה ביותר בעולם', אותי זה מספק".

אין תמונה
"כהומו שנרדף על ידי השלטונות במדינה, אני תומך בישראל". מתוך ההפגנות נגד הומופוביה בסנט פטרסבורג

"חרם על תל אביב רק יחזק את הימין הקיצוני בישראל"

בוריס מייבסקי, תושב סנט פטרסבורג, אומר כי דווקא העובדה שהוא שייך לקהילה הנרדפת על ידי השלטונות ברוסיה, גורמת לו לתמוך בתל אביב. "החרם על תל אביב לא ישפיע כהוא זה על מה שישראל עושה כלפי הפלסטינים", הוא אומר. "זה רק יחזק את הימין הקיצוני בישראל ואת ההומופובים. אז מה השגנו?.

"כהומו שלא נותנים לו אפילו לקיים מצעד גאווה ברוסיה, אני דווקא מצפה שהעולם יתמוך בנו, למרות שרוסיה עושה הרבה יותר פשעי מלחמה בישראל. ואני ממש לא מאלה שתומכים בישראל בעצימת עיניים. אני מבין את הצורך שלה להילחם בטרור, אבל זה לא צריך לבוא על חשבון זכויות אדם".

לסבית תושבת ג'נין, שביקשה להישאר בעילום שם כיוון שהיא בארון, הביעה גם היא דעות דומות לשל מייבסקי, בשיחה עם mako גאווה.

"אני חושבת שצריך להתנגד לכיבוש, אבל אני חושבת שקריאות לחרם הן הסתכלות שטחית וחד-ממדית על מה שקורה בישראל", אמרה. "זה מחזק את ליברמן ומחליש את אלה שמתנגדים לכיבוש. אני אישית מעדיפה את זהבה גלאון ומרצ על פני חנין זועבי, שמחזקת בעקיפין את אביגדור ליברמן".

משרד החוץ "טענות אבסורדיות המציגות מציאות מופרכת"

ואם בליברמן עסקינן, במשרד החוץ הגיבו בחריפות לדבריו של חן משגב, שאמר, כמו רבים בקהילה בישראל, לרבות בכתבה זו, כי המשרד מנצל את הקהילה ומשתמש בה כעלה תאנה ליחס של ישראל כלפי הפלסטינים. בתגובה הציג דובר משרד החוץ, יגאל פלמור, את משגב כמי שתומך בחרם, למרות שמשגב לא הביע דעות כאלו בכתבה הקודמת.

>> להתייחסותו של חן משגב לזכייתה של תל אביב, היכנסו

"הטענות בכתבה של חן משגב הן אבסורדיות", אמר פלמור. "זאת כיוון שהן מניחות מציאות מופרכת: הנחת היסוד שלהן היא, שאסור לומר שום דבר על ישראל שאיננו גינוי של 'הדיכוי' ו'הפרת זכויות האדם' מצד המדינה, כיוון שאין כל מציאות אחרת.

"לא זו בלבד שהתפיסה של ה'דיכוי' וה'פשעים' מוצגת כאמת אבסולוטית, כמעט אלהית, שאין לאיש רשות להתווכח איתה.אלא שכל אמירה נוספת על ישראל, גם אם אינה סותרת את אותה אמת מוחלטת, רק מוסיפה היגדים על המציאות, גם היא מוחרמת ומנודה, מוקצה ומודרת, אסורה ומגונה בתכלית הגינוי.

"וכך, אי אפשר לדבר על פיתוח תרופות בישראל, כי יש 'פשעים', אי אפשר לדבר על סיוע למדינות עניות, כי יש 'דיכוי', אי אפשר לדבר על היי-טק, כי יש 'רמיסה' ואי אפשר לדבר על כלום פרט למה שמשגב תובע שידברו עליו באופן בלעדי".

"מי שמתיימר להניף את דגל הקשת – צובע את המציאות בשחור-לבן"

"המציאות הישראלית כולה, על רבדיה וגווניה, מוכחשת ונמחקת כלא הייתה. כי האמת הבלעדית מונחת בכיסו של המטיפים בשער חן משגב בישראל או שרה שולמן בניו יורק טיימס, ורק הם רשאים לקבוע מה נכון ומה לא נכון, מהי מציאות ומה לא. זוהי חשיבה טוטליטרית מובהקת".

"באמצעות טרור אינטלקטואלי מנסה חשיבה זו להשמיד כל שיח שאינו נושא חן מלפניה, שאינו עומד בקריטריונים שהיא מכתיבה ושאינו מתיישר על פי הקו הנוקשה שהיא התוותה.

tel aviv gay vibe (צילום: איתן טל, מתוך קמפיין tel aviv gay vibe)
"בזכות עבודת יח"צ ושיווק, הוזכרה תל אביב באינספור מגזינים ובלוגים". זו הצלחה | צילום: איתן טל, מתוך קמפיין tel aviv gay vibe
"וכך אנחנו נתבעים להכחיש, בין היתר, מציאות אמפירית שבה תל אביב זוכה בתואר העיר הגאה הטובה ביותר לשנת 2011, כי זה נוגד את המאבק החד-ממדי, הסטלניסטי והמוחלט ('אין עוד מלבדו!') שאת דגלו נושא (בגאווה?) מחנה קטן וקיצוני, שחן משגב משמש לו שופר.

"מה עוד נדרש להכחיש, מטעם הקומיסרים הממונים על האמת המונוליתית? שקיימות השקפות אחרות? שיש במציאות  אלף גוונים וניואנסים בין קוטב אחד לשני? מאכזב מאוד שמי שמתיימר להניף את דגל הקשת בענן צובע את המציאות בשחור לבן".

בקרוב: טור תגובה של חן משגב לאור הדברים שהעלה משרד החוץ 

>> תל אביב: העיר הכי גיי פרנדלית בעולם?

>> תל אביב: "ליבראלית ונהנתנית, בדרך להפוך לבירת גייז עולמית"

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה