>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

רגע לפני הבחירות לראשות מרצ, שיתקיימו ביום שלישי הקרוב, מבקשת ח"כ זהבה גלאון להזכיר לקהילת הלהט"ב מי הייתה שם למענה למן הרגע הראשון. בראיון ל-mako גאווה היא מסבירה מדוע מרצ היא הבית הטבעי של הקהילה.

זהבה גלאון (צילום: דור גרבש)
רוצה להוביל הלך רוח, לא להיגרר. זהבה גלאון | צילום: דור גרבש
"אצלנו זאת לא אופנה חולפת, כמו במפלגות אחרות, שאתמול היו הומופוביות וגם מחר יכולות לחזור להיות הומופוביות", היא אומרת.

"שומרת על אופטימיות זהירה"

כשנכנסה לכנסת, החליטה גלאון למנות את לתפקיד הדובר האישי את דרור מזרחי, יו"ר פורום גאוּת, התא הגאה של מרצ. בכך, אמר אז מזרחי יש הרבה יותר מהצהרה לגבי המחויבות של גלאון לזכויות הלהט"ב.

דרור מזרחי (צילום: אריה זילברשטיין,  יחסי ציבור )
הדובר האישי, יו"ר פורום גאוּת, דרור מזרחי | צילום: אריה זילברשטיין, יחסי ציבור
אותו מזרחי כמעט שלא עוצם עין בימים אלה, כדי לוודא שדבר לא ישתבש עד יום שלישי. במטה הבחירות של גלאון בשדרות רוטשילד בתל אביב מורגש החשמל באוויר. הפעילים שם כבר טעמו את טעם ההפסד, אך הפעם ההרגשה היא טובה.

"אני מרגישה נהדר, אבל שומרת על אופטימיות זהירה", היא אומרת. "היום התפרסם סקר בערוץ הכנסת, ובו שאלו גם את כלל הציבור וגם את מתפקדי מרצ מי לדעתם מתאים יותר לעמוד בראשות המפלגה. 60% חשבו חשבו שזאת זהבה גלאון. ומרצ בסקר הזה קיבלה שישה מנדטים".

"אני בראשות מרצ עושה את הבידול, ומחזירה את מרצ להיות הבית של מחנה השמאל. היום הקרב בין העבודה, קדימה ולפיד הוא על המרכז. הבידול ביני לבינם כזה שמצביעי שמאל, שחשוב להם גם שמאל מדיני, גם שמאל אזרחי וגם שמאל חברתי, יראו במרצ כתובת".

ציפי לבני (צילום: חדשות 2)
"הבינו שאין ביותר מדי הבדל בין ג'ומס לציפי - והצביעו ציפי" | צילום: חדשות 2

"אפילו לזכויות האדם של המתנחלים אני דואגת"

אם שואלים את גלאון, מה שגרם לשקיעתה של מרצ היא דווקא הניסיון לקרוץ לקולות המרכז ולמצוא חן. "ברגע שניסו להתנחמד, החלו לגמגם כדי לקרוץ למרכז, הציבור הבין שאין יותר מדי הבדל בין ג'ומס לציפי, והצביע ציפי. אני לא מתנצלת על זה שאני שמאלנית, ואני לא מנסה להתייפייף. התייצבתי נגד המלחמה בלבנון, התייצבתי נגד עופרת יצוקה בעזה והתייצבתי נגד דברים נוספים שהם בקונצנזוס. לא פחדתי".

"אני מאמינה שמרצ צריכה להוביל הלך רוח, לא להיגרר אחרי הלך רוח קיים. ימי הזוהר של מרצ הייתה כשהיא לא דפקה חשבון, כששולמית אלוני ויוסי שריד עמדו בראשה. גם אותם לא בדיוק אהבו, אבל הם לא גמגמו – והצביעו להם. מה שקרה בשנים האחרונות למרצ זה שאהבו את האנשים שלה, אבל לא הצביעו לה. אני לא צריכה שיאהבו אותי, מספיק לי שיאמינו לי".

חטמ"ר אפרים, ארכיון (צילום: חדשות 2)
"מתעבת את האידיאולוגיה של המתנחלים" | צילום: חדשות 2
בשנת 2009 זכתה גלאון לתואר יקירת הקהילה, בעקבות פעילותה הפרלמנטרית למען זכויות הלהט"ב. "המחויבות שלי לזכויות אדם היא מוחלטת", היא אומרת. "אין אצלי חצי חצי, זכויות אדם זה לכולם: ללסביות, להומואים, לטרנסג'נדרים, לביסקסואלים, לערבים, לנשים, לפליטים, למהגרי עבודה, לאתיופים ולכל אחד אחר".

"אפילו לזכויות האדם של המתנחלים אני דואגת, אפילו שאני מתעבת את האידאולוגיה שלהם. כאשר עוצרים מתנחלים במעצר מינהלי, אני הראשונה להיאבק נגד זה, כי אני נגד מעצר מינהלי. אתה רוצה להעמיד אותו לדין – תעמיד אותו לדין, מה פתאום לכלוא אנשים ללא משפט? לצערי, המתנחלים לא יילחמו על הזכויות שלי".

וכשהיא נשאלת על האבטחה שהוצמדה לה, לאחר שהתקבלו חשדות על כוונה של גורמים בימין הקיצוני להתנקש בחייה, היא אומרת: "זה לא נחמד, אבל אני אמשיך להסביר למה הכיבוש משחית, למה צריך לסיים אותו ולמה צריך להקים מדינת רווחה בתוך הקו הירוק ולא מעבר לו".

מצעד הגאווה בירושלים, ארכיון (צילום: רויטרס)
מצעד הגאווה בירושלים 2011 | צילום: רויטרס

"אני ציונית – ומרצ היא מפלגה ציונית"

וכשאנחנו חוזרים לנושא הלהט"בי, מזכירה לנו גלאון את הדברים שאמרה לפני כחצי שנה במצעד הגאווה והסובלנות בירושלים. בזמנו טענה גלאון כי אותה ממשלה שמדירה נשים, מחוקקת חוקים אנטי-דמוקרטיים, רודפת את ארגוני זכויות האדם ונכנעת לחרדים ולמתנחלים, היא אותה ממשלה שמפלה הומואים.

"הנה, כל הקריטריונים החדשים לדיור בר-השגה הם לזוגות הנשואים על פי ההלכה", היא אומרת. "ומה עם זוגות בני אותו מין? הם לא זכאים לדיור בר-השגה?".

כשהיא נשאלת על התמיכה בקהילה שצמחה בשנים האחרונות בקדימה ועל התא הגאה שקם לאחרונה בליכוד, מבהירה גלאון כי אינה חשה מאוימת. "אני חושב שזכויות אדם אינן ניתנות לחלוקה", היא אומרת. "הליכוד היא הרי מפלגה שמפרה זכויות אדם ומכירה רק בזכויות האדם של המתנחלים".

פורש מהכנסת. הורוביץ, ארכיון (צילום: חדשות 2)
מפלגה עם החבר כנסת הגאה היחיד מחוץ לארון. ח"כ ניצן הורוביץ | צילום: חדשות 2

אני אפשר להיות הומו ולחשוב ליכוד?

"אתה בהחלט יכול להיות הומו ולחשוב ליכוד, אבל אני בכל זאת חושבת שקבוצה שנאבקת למען שוויון, לא יכולה לתמוך בגוף שמפלה קבוצות בהגדרה. אני מצפה שאנשים יבחנו בקלפי מי היה בשבילו גם כשזה לא היה פופולרי. היום מתאים להם בליכוד לפתוח תא גאה. אם מחר ישתלטו עליו גורמים יותר קיצוניים שרוצים לסקול את ההומואים באבנים, אז לא תהיה שום משמעות לתא הגאה הזה".

"למרצ יש את ניצן הורוביץ, חבר כנסת הומו גאה, מצוין, שעושה עבודה מצוינת. איזו מפלגה היא יותר בית לקהילה מאשר כזאת שיש בה חבר כנסת וראש מפלגה שמחויבים למאבק שלה תמיד, ולא כאופנה חולפת".

אבל המון הומואים וגם שוחרי זכויות אדם אחרים חוששים שמרצ בראשותך לא תהיה מפלגה ציונית.

"למה? אני ציונית, ומרצ היא מפלגה ציונית. אנחנו לא חד"ש. אצלנו, בניגוד לחלק ממנהיגי חד"ש, לא תומכים באסד – אדם שטובח בבני עמו".

>> זהבה גלאון: "ממסד שמדיר נשים - גם לא מאפשר נישואים גאים"

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה