>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

חתונת מחאה של מרצ
חתונת המחאה שקיימה מרצ מול הרבנות בתל אביב לפני חודשיים | צילום: רועי יולדוס רוזנצוייג

יותר מ-9,000 זוגות נישאים בקפריסין, פראג, ובמקומות נוספים ברחבי העולם, בעלות כבדה של אלפי דולרים. ביניהם זוגות סטרייטים וזוגות גאים, עולים חדשים וילידי הארץ ולכולם מכנה משותף - אינם יכולים לממש את אהבתם ולקשור את הקשר במדינת ישראל.

"אחד מכל חמישה זוגות שהתחתנו ונרשמו כנשואים בישראל בשנה הקודמת, עשה זאת בחו"ל ולא דרך הרבנות", מסר ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ), על סמך נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. עוד עולה מהנתונים, כי בקרב כ-40% מהזוגות הישראלים שנישאו בחו"ל, לפחות אחד מבני הזוג הוא יוצא חבר העמים, אשר נתקל בקשיים מצד הרבנות. זוגות רבים אחרים, מתחתנים בחו"ל מתוך בחירה, לאחר שמאסו ברבנות".

"זהו מונופול כוחני ופוליטי"

ח"כ הורוביץ, יו"ר השדולה לשוויון אזרחי ופלורליזם, פרסם את הנתונים לקראת כנס גדול למען נישואים אזרחיים שייערך בכנסת, מטעם השדולה. עשרות חברי כנסת מסיעות שונות אישרו את השתתפותם בארוע, יחד עם ראשי כל האירגונים השותפים למאבק למען חופש בחירה בנישואים. בכנס יעידו זוגות שנאלצו להתחתן בחו"ל עקב קשיים והשפלות מצד הממסד האורתודוקסי והרבנות.

"מאות אלפי ישראלים לא יכולים לממש בארצם את הזכות הבסיסית של נישואים והקמת משפחה בגלל המונופול שניתן לממסד הרבני האורתודוקסי על הדין האישי בישראל", אמר ח"כ הורוביץ. "אין לכך שום קשר ליהדות, ערכים, ואמונה. זהו מונופול כוחני, פוליטי, שמבוסס על כסף והרבה ג'ובים. הפתרון היחיד הוא אימוץ הצעת החוק לחופש בחירה בנישואים: מי שירצה להתחתן על-פי הדת, יוכל לעשות זאת כמו שהיום. ואילו מי שלא יכול או לא רוצה להינשא ברבנות, יוכל לעשות זאת בדרך אזרחית, וכך גם בגירושים.

"לכנסת החדשה ולממשלה שתקום יש הזדמנות לעשות מעשה ולשים קץ, אחת ולתמיד לאפליה הקשה, לכפייה הדתית, ולהתעמרות בחייהם של אזרחים ישראלים רבים כל כך, שכל חטאם שהתאהבו".

בסקר שפרסמה עמותת חדו"ש – חופש דת ושוויון אשתקד, התברר כי 63% מהאוכלוסיה היהודית בישראל תומכים במתן אפשרות לנישואים אזרחיים. בקרב החילונים תמכו 88% בהנהגת נישואים אזרחיים.

"ימים קריטיים למאבק למען נישואים אזרחיים"

מיקי גיצין, מנכ"ל תנועת ישראל חופשית, אמר: "הימים האלו, ימי המו"מ הקואליציוני, הם ימים קריטיים למאבק למען נישואים אזרחיים בישראל. במידה וההסכם הקואליציוני ייחתם ללא התייחסות ברורה לעניין זו תהיה בכייה לדורות וכישלון מובהק של המפלגות שהבטיחו במצען נישואים אזרחיים, ובראשם מפלגת יש עתיד של יאיר לפיד. חשוב להדגיש שהמאבק למען נישואים האזרחיים חייב לכלול נישואים לכולם ובכלל זאת נישואים חד מיניים,. מבחינתנו כל הצעה שלא תכלול נישואים חד-מיניים לא תהיה מקובלת ותיתקל באופוזיציה משמעותית בקרב האירגונים המובילים את המאבק. 

לפני חודשים קיימה מרצ חתונת מחאה מול הרבנות בתל אביב, במטרה להעלות שוב על סדר היום הציבורי את נושא נישואים אזרחיים בישראל. האירוע התקיים בעקבות התבטאותו של מס' 4 ברשימת הבית היהודי, הרב אלי בן-דהן, שטען כי נישואין חד מיניים הם "מתכון לחיסול העם היהודי".

באירוע התייחס הורוביץ לאלפי זוגות בישראל העושים מדי שנה, את מה שביקשו לעשות הול הרבנות. "זוגות שלא יכולים או לא רוצים להינשא באמצעות הממסד הכופה של הרבנות. כי אין בישראל נישואים אזרחיים, אין נישואים של בני זוג מאותו מין, אין חופש בחירה בנישואים.