>> לקבוצה של mako  גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

תיבת הדואר הנכנס שלי התפוצצה אתמול מהודעות: "איך אתה לא עושה כלום עם צבי פורטל?!!!!" (סימני הפיסוק המוגזמים במקור). גם בפייסבוק קיבלתי לא מעט הודעות אישיות: "אתם חייבים להיכנס בצבי פורטל ב-mako גאווה". הרמתי גבה. מי זה צבי פורטל? פוליטיקאי? נושא משרה בכירה? זמר נערץ? איך פספסתי את קיומו של אדם כל כך חשוב, שבגללו רועשת וגועשת לה הקהילה?

צבי פורטל (צילום: רונן אקרמן)
"לא מתרגש מצומי של כל אחד", צבי פורטל | צילום: רונן אקרמן

מכיוון שהייתי במעלית ללא קליטה, הייתי צריך לחכות עד שאצא ממנה, כדי לבדוק באייפון מיהו האויב החדש שעליי להילחם בו בחירוף נפש ולא לשתוק. אולי זה חבר הכנסת החדש שנכנס במקומו של מתן וילנאי, שמונה זה מכבר לשגרירנו בסין? לא, זה שכיב שנאן, המאכער ממפלגת העבודה שעבר לסיעה של אהוד ברק. אולי זה חבר בלהקת איזבו, נציגתנו לתחרות הזמר של האירוויזיון בבאקו? לא, אין מצב.

רק כשיצאתי מהמעלית ונכנסתי ל-mako, החטפתי לעצמי מכה בפדחת. הרי אם אני לא מכיר מישהו וכולם מדברים עליו, הוא חייב להיות דייר חדש בבית האח הגדול. וכאן אצא מהארון בפניכם: אני לא צופה בריאליטי. לא כוס התה שלי.

יחד עם זאת, אני מכיר בעובדה שריאליטי זו אחד הדרכים המהירות ביותר להתפרסם. ועדיין, לא כל מי שנכנס לבית האח הגדול הוא בהכרח מודל לחיקוי, בלשון המעטה.

יש אנשים שיצא לי להתוודע אליהם ואפילו לחבב, למרות שאיני צופה בתוכנית. את פרידה הכט אני מאוד מחבב, כי אני אוהב לסביות מגניבות. גם את יוסי בובליל אני אוהב, כי הוא פשוט קול. מלאון שניידרובסקי, לעומת זאת, לא נפלתי, ועד היום אני לא מבין למה הוא הפך לגיבור תרבות.

צבי במיטה
"לא חייבים לקחת אותו ברצינות"

צריך לחשוב מה התועלת שבמחאה על התבטאותו של סלב

יש בתוכניות הריאליטי אנשים שמצדיקים את המעמד שרכשו לעצמם, אין ספק. יש אנשים שלצערי הופכים גיבורי תרבות. ויש אנשים שמנסים בכח למשוך תשומת לב, באמצעות אמירות בומבסטיות שמציתות את אש ההתלהמות. לחלקם זה מצליח, כמו מנחם בן. למעיין חודדה זה עלה בהדחה.

צבי פורטל עוד לא נכנס לבית האח הגדול, וכבר מאלצים אותי להתרגש ממנו. אז הוא אמר שהומואים זה נגד הטבע. סו וואט? למה להתרגש מכל פלוץ שפולט מתמודד שמבקש צומי? למה להפריע את מנוחתי עם מישהו שבא מראש בתור הפרימיטיב הגאה?

זה מזכיר לי את הכעס שהיה על הטמטום שהפגינו בנות היפה והחנון חופית טייב וענבל משולמי, שכינו את יקירותינו קיי לונג ועושרי אריה "חולים". מי לוקח ברצינות שתי בנות שהגיעו לאן שהגיעו על תקן "היפה והטיפשה"?

אני יכול להבין כעס כאשר מדובר במישהו חשוב ומוערך. אבל גם אז, צריך לחשוב מה התועלת שבמחאה על התבטאותו של סלב. נניח, כאשר הרמטכ"ל דן חלוץ התבדח ואמר: "יש גברים, יש נשים ויש את אלה שאסור להזכיר", לא הבנתי מה הביג דיל. כולה סיפר בדיחה.

צבי פורטל (צילום: ראובן שניידר )
"אין לקהילה ממה להתלהם" | צילום: ראובן שניידר

רק אחר כך הבנתי את התועלת: ההתבטאות הביאה לפגישת סולחה עם נציגי קהילת הלהט"ב ולהכנסת חוש"ן למערך ההרצאות של צה"ל – הישג חשוב מאין כמותו.

יש לי רק דבר אחד לאחל לאדם שמפגין פרימיטיביות: רפואה שלמה

אז בעיניו של צבי פורטל אנחנו ההומואים "נגד הטבע". ביג דיל. אני בהחלט יכול להבין את ידידי ערן סוויסה (כפרה עליו), שכתב בעמוד הפייסבוק שלו: "הרבה זמן לא הצטמררתי ככה בראיון". אחרי הכל, הוא שמע את הדברים ממקור ראשון. אבל נשגב מבינתי ממה יש לשאר הקהילה להתלהם.

הנה משהו חשוב שלמדתי בבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות על מטרתה של תנועת המחאה הגאה, בכלל ועל מטרתו של מצעד הגאווה והסובלנות בירושלים, בפרט: אנחנו לא מחפשים שיאהבו אותנו, לא מחפשים שיקבלו אותנו. אנחנו פשוט מציבים עובדה ומודיעים: אנחנו כאן – כדי להישאר. אנחנו כאן, כחלק מהמרחב הציבורי של ישראל וירושלים. תאהבו אותנו או תשנאו אותנו, לא משנה. אנחנו פשוט לא נאפשר לכם לפעול נגדנו באלימות.

אם אדון פורטל היה מסית נגדנו או מתבטא בדברים הגובלים באלימות מילולית, היה ממש בהתלהמות. אבל מה הוא כבר אמר?

כאשר בן אדם מפגין רמה כל כך גבוהה של פרימיטיביות, יש לי רק דבר אחד לאחל לו: רפואה שלמה.

>> "עדיף שהומו יתחתן עם אישה"

>> נשים בשביל נשים: סקס מניפסטו יוצא לדרך

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה