>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

בל רש (צילום: תומר ושחר צלמים)
הושפלה בלי סיבה. בל רש | צילום: תומר ושחר צלמים

"כבר עברתי בחיי הרבה מקרים של אלימות טרנספובית – אבל כזה דבר עוד לא קרה לי" – במילים אלו מסכמת בל רש, בת 45 מתל אביב, את החוויה שלדבריה עברה על ידי שוטרים בתל אביב. בתלונה שהגישה למחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים (מח"ש) היא טוענת כי הוכתה, נעצרה והושפלה, ללא כל התגרות מצדה ובהאשמות שווא. "השוטרים הפשיטו אותי והשפילו אותי סתם, פנו אלי בלשון זכר וקראו לי: 'קוקסינל'".

הפרשה החלה לפני כחודש, בזמן שנפגשה רש בטיילת עם בחור שהכירה. "הוא באמת עשה עלי רושם טוב, והלכנו לכיוון הבית שלי", היא מספרת. "פתאום אנחנו רואים ניידת עוצרת אותנו ודורשת תעודת זהות. תיעדתי את מה שקורה בווידאו. הם שמו לב שאני מתעדת את זה. ומדי פעם סינוורו בכוונה, כדי שלא יראו במצלמה את מה שקורה.

"השוטר דיבר אלי לפעמים בלשון זכר ולפעמים בלשון נקבה. לא רציתי באותו הרגע להיכנס איתו לוויכוח אם לדבר איתי בלשון נקבה או זכר. הם בדקו לי את התיק, אמרו שהם בודקים בדיקות שגרתיות. הם בדקו את הפרטים שלי, ראו שהכל בסדר, שאין לי עבר ואין לי כלום".

"הם אמרו לי: 'אתה חשוד בהפרעה לשוטר במילוי תפקידו'"

מסיבה שאינה ידועה לרש, עצרו השוטרים את הבחור, והכניסו אותו עם אזיקים לכיוון הניידת. "התקרבתי מתוך תמימות לכיוון הדלת של הניידת מאחורה, כדי לדבר איתו לפני שהם לוקחים אותו", אמרה. "הם צעקו עלי: 'תתרחקי מהאוטו'. אז התרחקתי".

בשלב זה, טוענת רש, אחד השוטרים חבט בה עם שני אגרופים על החזה, וגרם לה ליפול על הרצפה. "לא הייתה שום התגרות מצדי. הייתי על הרצפה, המומה מהמכות. הם השאירו אותי ככה ופשוט נסעו. אני במקביל התקשרתי למשטרה, ונתתי תיאור כללי של המקרה. חשבתי שהם יזמינו לי ניידת של מד"א.

תחנת משטרה, אילוסטרציה (צילום: מערכת ONE)
נלקחה לתחנת המשטרה | צילום: מערכת ONE

"אמרו לי במוקד של 100 שלא מופיע להם שיש שוטרים שביצעו בדיקה באיזור. במקביל, הניידת של המשטרה עצרה, והשוטרים פשוט עצרו אותי, ואמרו לי: 'אתה חשוד בהפרעה לשוטר במילוי תפקידו ובהכשלת תפיסת חשוד'. זה כמובן לא היה ולא נברא. הם כנראה נבהלו שדיווחתי על המקרה ושאולי היו עדים".

"הייתי עירומה כביום היוולדי – ופחדתי שיעשו לי משהו"

רש מספרת כי ביקשה שיפנו אותה לחדר מיון, אלא השוטרים התעקשו לקחת אותה לתחנת המשטרה ברמת החייל. "כשהגענו לחניון, השוטר שלא תקף אותי התעקש שאני אמחק את הסרטון שצילמתי", אומרת רש. "לא הייתה לי ברירה, אלא למחוק את זה.

בל רש (צילום: תומר ושחר צלמים)
מנסה לחשוב שזה היה פשוט חלום רע. רש | צילום: תומר ושחר צלמים

"בתחנה היה איזה שוטר שלא הפסיק לצעוק עלי: 'כוס אמכּ, יא קוקסינל. שאלתי למה הוא צועק עלי, ובתגובה מיד שמו לי אזיקים. אחר כך הכניסו אותי לתוך תא המעצר, ואז עברתי השפלה שבחיים לא עברתי".

בשלב זה עוצרת רש, כשדמעות חונקות את גרונה. "השוטר פקד עלי להתפשט, ומצאתי את עצמי עירומה כביום היוולדי. היו לו כפפות, ופחדתי שהוא הולך לעשות לי משהו. ואם זה לא הספיק לו, הוא דרש ממני להוריד את הפאה, שאני לובשת בגלל שאני סובלת משיער דליל. ביקשתי לא להוריד אותה, אבל הוא אמר לי שהוא חייב. הורדתי את הפאה, וכשהוא ראה שאין לי שום דבר מתחת, הוא נתן לי להחזיר אותה".

"חשוב לי להגיש את התלונה – כדי שטרנסג'נדרים אחרים לא יירתעו"

רש מספרת כי לאחר לי שנלקחו ממנה דגימות של טביעות אצבעות וצילומי פרופיל, שוחררה בערבות של 900 שקל.

"כבר עברתי בחיי אלימות משטרתית וטרנספוביה", היא אומרת. "אבל כזאת חוויה עוד לא עברתי. אני מנסה לחשוב שזה היה חלום רע. סצנה מתוך סרט. אני סובלת מכאבים בידיים, למרות שאלו מכות יבשות, ולאחר האירוע הרגשתי זעזוע מוח.

"חשוב לי להגיש את התלונה במח"ש, כי אני רוצה שטרנסג'נדריות וטרנסג'נדרים אחרים שנופלים קורבן לאלימות משטרתית לא יירתעו מלהגיש תלונה".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "כל עוד מתנהלת חקירת מח"ש, אנו מנועים מהלגיב. יש לפנות למשרד המשפטים לקבלת תגובה".

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "התלונה התקבלה, ונפתחה חקירה במח"ש בנושא".

>> היסטוריה בארה"ב: קמפיין של הממשל נגד טרנספוביה

>> הקהילה הגאה מתייחדת עם הטרנסג'נדרים