מצעד הגאווה בירושלים 2013
גאווה מול הכנסת | צילום: דידי קובו
יותר מ-4,000 צועדות וצועדים השתתפו אתמול (ה') במצעד הגאווה והסובלנות 2013 בירושלים, שנערך תחת הכותרת: "דורשים שינוי". רוב הנאומים עסקו בדרישה מחברי הכנסת לשינוי חקיקתי. אחד הנאומים המרגשים היה של נטשה צימבלובה, פעילת זכויות להט"ב מסנט פטרסבורג, אשר קראה לצועדים לקחת חלק בפרויקט מקוון לתמיכה בנוער הלהט"בי ברוסיה.

המצעד יצא לדרכו מגן העצמאות והסתיים בעצרת ענק בגן הוורדים, מול משכן הכנסת. במהלך המצעד, במה שהפך בשנים האחרונות לריטואל קבוע, השליך תושב רחוב רמב"ן פצצות סירחון – ונעצר על ידי המשטרה.

שרת הבריאות, יעל גרמן, התקבלה בקריאות מעורבות של תשואות וקריאות בוז. לאחר מכן, פעילי פלגות העבודה מרצ וחד"ש ניסו להפריע לנאומה בקריאות בוז בלתי פוסקות, כאשר במקביל פעילים קיצונים יותר שרקו ללא הרף במשרוקיות.

המנחה, גלינה פור דה-ברה, ביקשה להתערב ולבקש מהקהל לכבד את השרה, ולאפשר לה להשמיע את דבריה, אולם גרמן השיבה לה: "לא, זה בסדר, אני מסתדרת", והמשיכה בנאומה, תוך שהיא מתעלמת באלגנטיות ממיעוט המשתתפים, שניסה להשתיק אותה, ללא הצלחה. עם רדת השרה מהבמה, נשמעו שוב קריאות מעורבות של תשואות וקריאות בוז.

"פוטין לא מתבייש ללכת בדרכו של היטלר"

מלבד השרה גרמן, במצעד נאמו יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה), ח"כ זהבה גלאון (מרצ) וח"כ דב חנין (חד"ש).

הנאום המרגש ביותר, ללא ספק, היה של נטשה צימבלובה, אשר ייסדה את הברית הסטרייטית למען שוויון זכויות ללהט"ב. צימבלובה, אשר אינה אזרחית ישראלית ולמדה עברית להנאתה, סיפרה לפני כשנה ל-mako גאווה כי החלה להתנדב למען זכויות להט"ב דווקא לאחר פיגוע הירי בברנוער.

מצעד הגאווה בירושלים 2013
נטשה צימבלובה. ייסדה את הברית הסטרייטית למען שוויון זכויות ללהט"ב | צילום: דני זאק

"המשטר של פוטין נעשה יותר ויותר טוטליטרי, והוא זקוק לדמות של אויב כדי ללכד את הציבור הרוסי סביבה", אמרה צימבלובה. "הוא בחר בקהילה הגאה בתור הדמות הזאת. אתם לא יכולים לתאר לכם כמות השנאה הגועלית ששמענו בזמן האחרון".

צימבלובה הוסיפה: "את מה שעושה עכשיו משטר פוטין, לא מספיק לתאר במילים כמו 'אפליה" או 'קיפוח". זוהי רדיפה נאצית, השפלה טוטאלית של מיליונים! פוטין לא מתבייש ללכת בדרכו של היטלר. אנחנו זוכרים היטב לאן מובילה מדיניות שממעודדת שנאה כלפי קבוצה בחברה. אני כולי בושה שמדינה שבה נולדתי ובה אני חיה, המדינה שניצחה פעם את היטלר, הולכת ומתקרבת אל האידאולוגיה הנאצית.

"קהילת הלהט"ב היא לא הקורבן היחיד של משטר פוטין. המשטר מחסל את החירות שלנו, עובר על החוקה ורומס זכויות אדם, הורס את החברה האזרחית ואת כל המוסדות הדמקרטיים ברוסיה".

קחו חלק בפרויקט המקוון למען הנוער הלהט"בי ברוסיה

צימבלובה קראה לקהל לקחת חלק בפרויקט "ילדים 404" שיזמה העיתונאית והפעילה בברית הסטרייטית, לנה קלימובה. הפרויקט, שנועד לתמוך בנוער להט"בי באמצעות הרשתות החברתיות, נקרא על שם ההודעה באינטרט: "404 – העמוד שחיפשת לא נמצא".

"המטרה של הפרויקט היא לוודא שהנוער הגאה לא יהיה בלתי נראה, ושהוא כן ימצא אפשרות לדבר ולהשמיע את קולו", אמרה צימבלובה. "בעמודים של הפרויקט ברשתות החברתיות מפורסמים מאות מכתבים ותמונות של נערים ונערות. הרבה מהם בוחרים לדבר בעילום שם ומסתירים את הפנים בתמונה. הם מספרים על השנאה והרדיפות שהם חווים.

"וגם מבוגרים שולחים מכתבים לפרויקט הזה. הם מביעים תמיכה בנוער, ומבהירים להם שהם לא לבד, שיש מי שדואג להם ומקבל אותם כמו שהם".

צימבלובה קראה לקהל לקחת חלק בפרויקט, באמצעות עמוד הפייסבוק המיוחד שנפתח עבורו, לשלוח הודעות ולחזק את הנוער הרוסי. צימבלובה אמרה בסיום דבריה: "וכמו שאתם נוהגים לומר: 'לשנה הבאה בירושלים הבנויה', אני רוצה לסיים ולקוות: לשנה הבאה ברוסיה החופשית!"