יניב ויצמן (צילום: ליאל בומברג )
יניב ויצמן | צילום: ליאל בומברג
>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

אירועי שבוע הגאווה הם זמן מצוין לעצור לרגע ולבחון את הדרך הארוכה שעברה הקהילה הגאה עד היום ואת הנושאים שיש לטפל בהם בהמשך הדרך. אין ספק שלקהילה הגאה 2012 יש הרבה סיבות לגאווה. אלה הן רק חלק מהן:

המרכז הגאה - הבית של הקהילה הגאה

המרכז הצעיר הזה הפך תוך זמן קצר לבית של כל הקהילה. ממתחם מנומנם באמצע אחד הגנים היפים בעיר הפך למרכז שוקק ועמוס ברוב שעות היום. בני נוער, צעירים , קשישים, אמנים ויוצרים, טרנסג'נדר ים, לסביות, בי והומואים, כולם מוצאים במרכז הגאה מקום לביטוי, למפגש ולתרבות. השנה גדלה התמיכה העירונית והוספו 100,000 ₪ (עליה של 20%) לטובת פעילות המרכז שגדלה משנה לשנה. לאור העלייה בפעילות יש צורך בשנה בהרחבת המרכז ובהוספת קומה נוספת.

העיר תל אביב יפו - הבירה החילונית והגאה של ישראל

אחת הערים היחידות בעולם שהקימה מרכז לקהילה הגאה ומממנת את מצעד הגאווה. עם תמיכה של כמעט 2 מיליון ₪ בשנה ותקציב ששילש את עצמו בשלוש שנים האחרונות. לעיר תפקיד מכריע וחשוב כבירה חילונית, פלורליסטית והמרכז של הקהילה הגאה בישראל. מפה יוצאות הבשורות והמהפכות הגדולות באמת. מהלכים שנעשים בתל אביב משפיעים על מהלכים בערים נוספות. חתונת המאה בה חותנו 4 זוגות חד מיניים על חופה של תל אביב , פרויקט החתונות בבניין העיריה הישן בביאליק, פרויקט ההסברה לשווין בבתי הספר בעיר כל אלה הופכים את העיר למגדלור גאה שמאיר לכל עבר.

ארגוני הקהילה - חזקים ומאוחדים מתמיד

ארגוני הקהילה הנם הלב ועמוד התווך של הקהילה הגאה. עשרות ארגונים, מאות מתנדבים ואלפי שעות פעילות יוצרים מערך תמיכה וסיוע לכל מי שרק רוצה. סוף סוף אנחנו עדים בשנים האחרונות לעבודה משותפת, ביחד להשגת מטרות משותפות. המשימה המרכזית השנה היא להגדיל משמעותית את תקציבי התמיכה בארגוני הקהילה.

קהילה בינלאומית אחת גדולה

בשנים האחרונות הפכה תל אביב למוקד משיכה לאלפי תיירים ותיירות גאים מכל העולם. תוך זמן קצר ובעבודה נפלאה של עשרות מתנדבים, הפכה העיר למוקד משיכה לתיירים גאים ברחבי העולם. אחד ההישגים הגדולים הוא התמיכה יוצאת הדופן מצד משרד התיירות, עיריית תל אביב והתאחדות המלונות שעומדת כיום על למעלה מ 800,000 ₪ לקידום התיירות הגאה. אין ספק, כי התיירות מהווה את אחד ממנועי הצמיחה והכלכלה לעסקים הגאים בעיר ולעסקים בכלל.

ייצוג -  אנחנו בכל מקום ומקום

אין ספק שבשנה האחרונה גדל הייצוג של הקהילה הגאה בצורה משמעותית. יותר מובילי דעה, מפורסמים ומשפיעים שיצאו מהארון. יותר תאים גאים במפלגות השונות לאורך כל הקשת הפוליטית, כולל במפלגת הליכוד, ויותר מצעדים בערים מרכזיות ברחבי הארץ, בהן ראשון לציון, פ"ת, אילת ועוד. הבועה התל אביבית התנפצה ומעגלי הגאווה התרחבו. לתאים הגאים במפלגות השונות תפקיד מכריע והשפעה גדולה על פעילות חקיקתית בכנסת. כל אלה ייבחנו כבר בשנה הקרובה.

מצעד הגאווה תל אביב 2011 (צילום: שאול אלפיה בעבור קמפיין עידוד התיירות הגאה )
מצעד הגאווה בתל אביב | צילום: שאול אלפיה בעבור קמפיין עידוד התיירות הגאה

משפחות הקשת

מאות משפחות גאות הצטרפו אלינו. אף אחד לא צפה את ממדי הביי-בום הזה ומאות משפחות גאות הצטרפו לקהילה בשנים האחרונות . אפילו אישור חוק הפונדקאות הגאה בישראל נראה קרוב מאי פעם. ככל שגדל מספר המשפחות, כך יש להרחיב את סל השירותים הניתן למשפחות הקשת בעיר ובמדינה תוך ווידוא שכל המוסדות הקיימים (גנים, בתי ספר, מתנ"סים, מוסדות הרווחה) ערוכים ובעלי הידע והכלים לתת שירות זה.

אין ספק שהדרך עוד ארוכה, אלימות ובריונות הן עדיין מנת חלקה של הקהילה, הרוצח מהבר נוער עדיין מסתובב חופשי והומו היא עדיין הקללה הנפוצה ביותר בבתי הספר. אפילו בגן מאיר היינו עדים השנה להתנכלויות ואלימות כלפי הקהילה ובעיקר כלפי טרנסג'נדרים. גם ברמת החקיקה יש לפנינו עבודה, כמו גם בהגדלת ההשפעה שלנו במוסדות הכנסת והממשלה. ניצן הורביץ אחד לא מספיק לנו כדי להשלים את המהפכה ולהשיג שוויון זכויות מלא. חברות ועסקים עדיין חוששים לתמוך בקהילה הגאה, לתרום ולתת חסות לפעילות הקהילתית ויש להרחיב את מעגלי ההשפעה גם בעסקים אלה.

אירועי הגאווה הם הזדמנות מצוינת לכולנו להירתם, לתרום ולהתנדב כדי שנמשיך לפעול יחד בכל מה שצריך כקהילה אחת להשגת שוויון זכויות מלא. חג גאווה שמח.

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה

>> אירועי הגאווה 2012 – כל העדכונים

>> אירועי הגאווה בפריפריה: מי צריך את זה?