>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

אפרים שמיר - ראיון
זקנתו מביישת את נעוריו. אפרים שמיר
אפרים שמיר הוא ללא ספק אחד הזמרים והיוצרים המוערכים והמוכשרים בישראל. אולם, נראה שזקנתו מביישת את נעוריו: הזמר העלה לפייסבוק קישור ל-mako גאווה, הכולל את תיאור הערוץ ומטרותיו. לקישור הוסיף הערה הומופובית, ששמה את ההומוסקסואליות בכפיפה אחת עם סטיות מיניות: "ומה עם הפדופילים והנקרופילים, למה הם לא כלולים?".

mako גאווה קם לפני שמונה חודשים, בספטמבר 2011, על מנת להוות בית תקשורתי לקהילת הלהט"ב ולידידיה וכן לפתוח צוהר לקהל הרחב, שיוכל להיחשף לצדדים נוספים של הקהילה.

גל אוחובסקי, המשמש בין השאר נשיא איגי – ארגון הנוער הגאה המעניק מענה חברתי ותמיכה לבני נוער להט"בים, כתב בתגובה: "אפרים, זה פוסט מגעיל שמציג אותך באור דוחה. אני מקווה שזאת בדיחה שלא הצליחה... מצפה שתוריד את הפוסט ותבהיר למה התכוונת".

שמיר בתגובה: "אין לי בעיה עם אתר נפרד, אבל ב-mako זה לא לעניין"

שמיר מיהר להגיב לאוחובסקי ונקט באותה גישה מיושנת, המבקשת להדיר את קהילת הלהט"ב מהנוף הציבורי המיינסטרימי. "גל אני מודה לך על האיפוק, ולשאלתך למה התכוונתי, אני חושב שהעדפה המינית היא עניינו הפרטי של אדם ואין צורך לנפנף בה גם כ'אפליה מתקנת'", כתב שמיר.

שמיר הוסיף כי הבעיה העיקרית שלו עם קיומו של הערוץ היא עצם קיומו באתר כלל-ארצי, כאשר הוא ממשיך ומתייחס לנטייה מינית כ"העדפה", כאילו מדובר בבחירה.

"אין לי בעיה עם אתר נפרד המיועד לכך, אבל הקמת דף ב-mako היא לא לעניין", כתב. "דף שעיקרו הווי של בעלי העדפה מינית כלשהי הוא מיותר ואפילו טיפשי בעיניי, במיוחד כשהוא חלק מאתר כללי כמו mako, וזאת הסיבה לפוסט שלי. לי אישית אין שום דבר נגד העדפה המינית של אף אחד. אני נגד הגזמות, ואינני נרתע מלנהל דיון בעניין גם אם זה לא מוצא חן בעיני מישהו".

עורך mako גאווה: "התבטאותו של שמיר מוכיחה עד כמה הערוץ נחוץ והכרחי"

רועי יולדוס רוזנצוייג (צילום: תומר ושחר צלמים)
"עצם התעוררותן של תגובות כאלה, מעידות עד כמה הערוץ חשוב", רועי יולדוס רוזנצוייג, עורך | צילום: תומר ושחר צלמים
עורך mako גאווה, רועי יולדוס רוזנצוויג, מסר בתגובה: "ערוץ הגאווה קם במטרה לתת מענה להומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים, שהם בעלי תחומי עניין וצרכים שהינם לעתים שונים משל המיינסטרים. הומוסקסואליוּת, ביסקסואליוּת וטרנסג'נדריוּת הם כבר מזמן לא רק 'העדפה מינית'. מדובר בתרבות משל עצמה, בשפה, בסלנג, בפעילות חברתית וכו'.

"כשם שיש לימודים הומו-לסביים באוניברסיטה, לימודים קוויריים, פסטיבלי קולנוע המתמקדים בקהילה הגאה, ארגונים גאים ועוד - מן הראוי שיהיה ערוץ לקהילה גאה. השוואתו של אפרים שמיר את הערוץ לפדופילים היא לא ראויה, מטופשת, פוגענית, הומופובית ומסוכנת, המוכיחה עד כמה הערוץ נחוץ והכרחי – דווקא בתוך אתר מוביל ומרכזי כמו mako.

"הקמתו של ערוץ הגאווה דווקא באתר כמו mako מגיעה דווקא מאותה סיבה שציינת – שתהיה חשיפה לקהל המיינסטרים על הקהילה הגאה, במטרה לנפץ את הסטריאוטיפים. בנוסף, הערוץ מבקש לאפשר לבני נוער וצעירים בארון, שמרגישים שונים ולעתים ללא תקווה, וחוששים להיכנס לאתר של הומואים, להיחשף לנושא באתר מרכזי.

"עצם התעוררותן של דעות קדומות, הומופוביות ורוויות רוע, מעידות עד כמה ערוץ כזה הוא חשוב. חבל ששמיר ככל הנראה אינו מודע למצוקות, לבעיות ולכאב שצעירים וצעירות רבים חווים, אך ורק בשל נטייתם המינית או זהותם המגדרית. מדי יום אני מקבל תגובות מצעירים וצעירות שהפכו את העמוד לעמוד הבית, המרגישים שאינם לבד, שיכולים להתעדכן במה שנעשה בקהילה הגאה בארץ ובעולם ונהנים מצריכת תקשורת ומתרבות שמדברת אליהם בגובה העיניים, לא כעל סוטים או מסכנים. מדובר במהלך חשוב מאין כמותו, שתורם רבות לקהילה הגאה וגם לחברה בישראל".

יולדוס רוזנצוייג מוסיף: "הדרישה מהקהילה הגאה לא לנפנף בנטייתם המינית זהה בעייני לדרישה מיהודים לא לנפנף ביהדותם או בישראלים לא לנפנף בישראליותם. מעציב שעיסוקה של הקהילה הגאה בתכנים הרלוונטיים ומעניינים אותה, נתפס בעיניך כ"נפנוף". מי שמנפנף הם אותם ההומופובים שעדיין מנפנפים בבורותם בקריאות "יא הומו" כקללה ובאלימות מילולית ופיזית.

"אלה שדחקו את הקהילה הגאה לשוליים וציפו שתיעלם, קיבלו בחזרה קהילה שהחליטה לא לוותר, ליצור, להשפיע ולתרום תרומה חסרת תקדים לאנושות בכל תחום. אנחנו מזמינים את שמיר ודומיו להיכנס לערוץ הגאווה, ליהנות ממגוון הכתבות ולהיחשף ליופיה ותרומתה של הקהילה הגאה - על כל גווניה וצבעיה".

>> אני אוהב את הבן ההומו שלכם. למה אתם לא?

>> עומר שריף הבן: "אני הומו ויהודי"

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה