>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

הפגנה למען שוויון הקהילה הגאה (צילום: רועי יולדוס רוזנצוייג)
נמאס להם לשתוק. אלפים מפגינים בכיכר הבימה | צילום: רועי יולדוס רוזנצוייג

למרות מזג האוויר הקר והסוער, הגיעו מעל אלף חברות וחברי הקהילה הגאה אל ככר הבימה בתל אביב, שם נערכה משמרת המחאה הראשונה נגד הלהט"בופוביה של הממשלה הנוכחית. הנוכחים מחו על עיכוב החקיקה שמטרתה לקדם שיוויון להט"בי על ידי הטלת וטו של הבית היהודי ועל ההומופוביה של שרי מפלגת ישראל ביתנו.

יאיר הוכנר, יוזם ההפגנה, אמר בנאומו: "החלטנו לא לתת לסופה להשבית אותנו, ממש כשם שלא ניתן לקומץ פוליטיקאים לגזול את זכויותינו. עלינו להיות צודקים, אבל גם לפעול חכם, עלינו לשים את הטענות והמאבקים הפנימיים בצד ולמנוע פילוג שימנע מאתנו את הניצחון מול בנט, שקד וליברמן. להפגנה הזו יש מסר, והמסר שצריך לעבור הוא שאנחנו נלחם על הזכויות שלנו -  בחום, בקור, בשרב ובשלג. אם הסופה לא הכניעה אותנו – גם הבית היהודי ושאר הלהט"בופובים בכנסת לא יכניעו אותנו. בואו נפגש כאן שוב פעם בשבת הבאה".

הפגנה למען שוויון הקהילה הגאה (צילום: רועי יולדוס רוזנצוייג)
שלטים בגנות בנט | צילום: רועי יולדוס רוזנצוייג

>> הצטרפו למטה המאבק

"אתם לא מחליטים עלינו"

יו"ר האגודה למען הלהט"ב, שי דויטש, אמר בנאומו, "אתמול נפל דבר, הוחלט על הקמת מטה מאבק המשותף לכל הארגונים בקהילה ושממנו, ייצא קול אחד שייאבק למען שוויון והכרה בחוק. לא נסכים שממשלת ישראל לא תכיר בזוגיות להט"בית, בהורות להט"בית או שלא תאסור אפלית להט"ב בחוק. אנחנו לא ניתן למצב הזה להימשך. הגיע הזמן שנתמוך במי שתומך בנו בכנסת ובממשלה, ונתקוף בנחרצות את הגורמים הלהט"בופובים בממשלה ובכנסת שעל אף היותם מיעוט, מנסים להפוך את ישראל למדינת דיקטטורה דתית בסגנון אירן.

"אנו פונים מכאן לראש הממשלה בינימין נתניהו, לשרי הממשלה הליברלים וידידנו ביש עתיד, בתנועה ובליכוד – אל תכנעו לכפייה הדתית. אל תתנו לפרקטיקות המסוכנות של ש"ס להיכנס בדלת האחורית על ידי מפלגת הבית היהודי ואל תכנעו ללהט"בופוביה של ישראל ביתנו להפריע לרוח החדשה והאזרחית שקיימת בממשלה הנוכחית. אנו מבטיחים לכם שהקהילה תיתן לכם, ידידינו, את כל התמיכה על מנת לעשות זאת. אנו מבטיחים לכם שניפרע מכם, אם לא תעשו זאת. כי מגיע לנו למשפחותינו ולילדינו שיוויון והכרה בחוק, כי הגיע הזמן שגם אתם וגם אנחנו נאמר לכוחות החושך – "אתם לא מחליטים עלינו".

כרמן אלמקייס ממנהלות מטה המאבק לזכויות הלהט"ב: "הגיע הזמן שכנסת ישראל תכיר בכל אוכלוסיות הלהט"ב. תעביר את החוקים שיושבים על שולחנה, תכניס תכנים קבועים למערכת החינוך שידברו על הומופוביה וזהות מינית ומגדרית". 

הפגנה למען שוויון הקהילה הגאה (צילום: רועי יולדוס רוזנצוייג)
"גם האחר שווה" | צילום: רועי יולדוס רוזנצוייג

חשוב להשמיע גם קולות אחרים

חברת מועצת העיר ת"א אפרת טולקובסקי, הזכירה בנאומה את הקבוצות החלשות בקהילה:  "אנחנו צריכים לזכור שיש בתוכנו קבוצות חלשות, לא כולן אותו דבר ואנחנו חייבים לייצג אותן. אנו קהילה ששזורה בכל השדרות של החברה הישראלית, ולכן אנחנו חייבים לחשוב על המיעוטים ועל החלשים בחברה ולראות את הכוח שיש לנו לעשות את זה כקהילה".

הפגנה למען שוויון הקהילה הגאה (צילום: רועי יולדוס רוזנצוייג)
דגל הגאווה צובע את הלילה בכיכר | צילום: רועי יולדוס רוזנצוייג

טל רימון, שנשאה דברים כנציגת הביסקסואלים, הסבירה ל-mako גאווה על החלטתה לבוא ולנאום: "היה לי חשוב להגיע ולשאת דברים כי יש לפעמים הרגשה שיש אוכלוסיות בקהילה שהקול שלהם נשמע יותר חזק, וחשוב להשמיע גם קולות אחרים. אני באמת רואה שיש קולות מאד מגוונים וזה משמח לראות".

למרות שמדובר ביוזמה פרטית, תקרית קטנה שהתרחשה במהלך נאומה של זהורית שורק מהתא הגאה במפלגת יש עתיד, הדגישה כמה הערב הזה היה טעון פוליטית. נאומה של שורק הופרע על ידי הקהל בקריאות "אין עתיד איבדו את תל אביב"' ובקריאות "צאו מהממשלה". שורק קראה לקהל לנהל שיח תרבותי ודמוקרטי אך נאלצה לסיים את נאומה תוך כדי קריאות הקהל.

הפגנה למען שוויון הקהילה הגאה (צילום: רועי יולדוס רוזנצוייג)
"לא חיות, רק בני אדם" | צילום: רועי יולדוס רוזנצוייג

בהמשך, לאחר דרישה שהגיעה מהקהל, עלתה שורק פעם נוספת והשלימה את נאומה: "זו פעם ראשונה שמפלגה שיושבת בממשלה מעלה ארבעה חוקים לסדר היום בעד הקהילה שלנו, כולנו מאוכזבים שהם נעצרים, גם אני, וכולנו נצא לרחובות כדי להלחם". בהמשך, קראה לקהל להצטף כל אחד למפלגה שלו ולפעול לדחיפת החוקים פוליטית.

בנוסף נשמעו נאומיהם של יו"ר עמותת אבות גאים אודי לדרגור, הסופר אילן שיינפלד, מנהל תחום הטרנס במרכז הגאה אלישע אלכסנדר ואחרים.

בהחלטה מראש של המארגנים לא היו פוליטיקאים בין הנואמים, אך פוליטקאים ידידי הקהילה נצפו בקהל, ביניהם ח"כ עדי קול, ח"כ דב חנין וח"כ ניצן הורביץ, שאמר: "הקהילה הגאה בישראל תגביר את המאבק עד לשיוויון זכויות מלא. אני קורא לראש הממשלה לגנות את ההומופובים בממשלתו ולהעביר את שורת החוקים שעל הפרק. עליו להחליט איזו מדינה הוא רוצה: איראן או מדינה מתקדמת ונאורה".

הפגנה למען שוויון הקהילה הגאה	 (צילום: רועי יולדוס רוזנצוייג)
גם בחורף הקהילה יודעת לצאת לרחובות | צילום: רועי יולדוס רוזנצוייג

בסיום ההפגנה, אמר הוכנר ל-mako גאווה כי הוא מרוצה מהתוצאה: "לא ידעתי למה לצפות, גם בגלל מזג האויר וגם בגלל קולות שאמרו שלא יגיעו הרבה אנשים. אני שמח שזרמתי עם מה שהרגשתי, הקהילה הוכיחה את עצמה וזה הצליח. נראה לי שהדבר הנכון לעשות הוא להמשיך את המומנטום ולהמשיך להפגש כאן כל שבוע, עד שהחוקים יעברו. אולי בשבוע הבא יהיה מזג אוויר יותר טוב ויבואו יותר אנשים".

>> רועי יולדוס רוזנצוייג: "הבית היהודי, עד הילדים שלנו"