אם הייתם צריכים סיבה לא להשתמש בתמונות של אנשים אחרים בלי רשותם, עכשיו יש לכם אותה. בית משפט השלום בהרצליה קבע אתמול (א') כי ל', טייס לשעבר בחיל האוויר ואיש הייטק בהווה, התחזה לגבר אחר באפליקציית ההיכרויות "גריינדר", וגזר עליו פיצויים בסך 100 אלף שקלים, בנוסף להוצאות משפטיות בגובה 24 אלף שקלים. 

השניים הכירו לראשונה דרך חברה משותפת לפני חמש שנים ויצאו תקופה קצרה שנמשכה שבועיים, כך עולה משיחה שקיימנו הבוקר עם התובע, טל וינר. אחרי הפרידה, החליט ל' לפתוח פרופיל באפליקציית הדייטינג והסטוצים גריינדר, תחת הכינוי "בא מוצץ הולך 24", שם הציע לגברים מין אוראלי בביתם בחשכה מוחלטת, מבלי שיכירו אחד את השני. הוא הגדיל לעשות והיה נוהג להשתמש בתמונותיו של וינר, מבלי לקבל על כך את אישורו. 

"ההתנהלות שלו הייתה מאוד מתוחכמת", סיפר וינר הבוקר בשיחה עם mako. "הייתה לו רוטינה קבועה. הוא היה מבקש מגברים להשאיר את הדלת פתוחה, לחכות בחושך מוחלט ולקיים יחסי מין בלי שום שיחה. הוא היה מגיע עם כובע כדי שלא יוכלו לזהות במי מדובר ואני מעריך שהיו לא מעט אנשים שהסכימו להיפגש איתו בתנאים האלה". 

גריינדר (צילום: Vladimka production, Shutterstock)
גריינדר | צילום: Vladimka production, Shutterstock

לפני כשלוש שנים נתקל מכר של וינר בפרופיל המתחזה של ל' ועדכן אותו בכך. הוא לא התכוון לשתוק והחליט לעשות תרגיל מבריק, על מנת להתעמת עם האדם שעומד מאחורי הפרופיל. הוא ביקש מאותו חבר ליצור קשר עם הפרופיל המתחזה ולתאם איתו פגישה למטרת יחסי מין בביתו של וינר. כשזה הגיע, נחרד לגלות כי מדובר באדם איתו יצא בעבר. את הפגישה הדרמטית הוא תיעד בטלפון שלו, ובסרטון אפשר לראות את ל' מודה כי השתמש בתמונות שלו ומתנצל על מעשיו. "שקשקתי מלחץ. לא היה לי מושג במי מדובר והפחד הכי גדול שלי היה שהוא לא יאהב את המארב הזה ויתקוף אותי פיזית", נזכר וינר. "ציפיתי לגרוע מכל". 

וינר, פגוע עד עמקי נשמתו, שכר את שירותיו של עו"ד דן חי, בעל משרד לעורכי דין המתמחה בפרטיות וסייבר ויו"ר הוועדה להגנת הפרטיות בלשכת עורכי הדין. הוא הגיש תביעה נגד ל' לבית המשפט השלום בהרצליה ותבע ממנו פיצוי של מיליון שקלים, על הנזקים שגרם לו ועל השימוש בתמונותיו, מה שגרם לו לטענתו לפגיעה בפרטיותו והוצאת לשון הרע. ל' הודה בכתב ההגנה שהשתמש בשלוש פעמים שונות בתמונות של וינר, אבל טען שהדבר מעולם לא הוביל לקיום יחסי מין עם גברים ואף התנצל על מעשיו. 

טל וינר (צילום: באדיבות המצולם)
"התחזויות באתרי הכרויות זו מכת מדינה". טל וינר | צילום: באדיבות המצולם

השופט גלעד הס, שדן במקרה, התייחס לשני עניינים שהיו במחלוקת בין הצדדים - האם אכן מדובר בהוצאת לשון הרע ואם נגרם נזק לתובע. בפסק הדין דחה הס את טענותיו של ל' וקבע כי ביצע מעשים חמורים ביותר, וכי אין מדובר בהלצה או בפגיעה מזערית, אלא בפגיעה קשה וחמורה, הן במישור החברתי והן בפגיעה בפרטיות. 

"לטעמי, ההתחזות של הנתבע ל' לצורך קיום יחסי מין הינה חמורה יותר מאשר התחזות לצורך קבלת טובת הנאה רכושית, אף אם בפועל לא נגמרה פגיעה פיזית בגופו של התובע", קבע בפסק הדין. בנוסף, מתח השופט ביקורת נוקבת על כך שגריינדר לא התייחסה לצו בית המשפט בנוגע לבדיקת מספר הפעמים בהן השתמש ל' בתמונותיו של התובע. 

עו"ד דן חי (צילום: שחר פליישמן, יחסי ציבור)
עו"ד דן חי | צילום: שחר פליישמן, יחסי ציבור

"מדובר בפסק דין תקדימי. התובע ספג מהנתבע מהלומה קשה, אשר לא הותירה לו אלא לתבוע", מסר עו"ד דן חי ל-mako. "הנתבע עשה שימוש ציני, תוך גניבת דמותו של התובע מאחורי גבו, לצרכים מיניים אישיים, תוך דריסת זהותו של התובע עד דק. פסק הדין בא חשבון עם הנתבע על דרך פועלו. זהו פסק-הדין הדן לראשונה בגניבת זהות לצורך צריכת וסיפוק מאווים מיניים, והחומרה שבה רואה בית המשפט את הדברים צריכה להוות תמרור אזהרה כפול מפני כל מי שחשב לנקוט בדרכי פעולה עקלקלות כאלו. זוהי בראש ובראשונה פגיעה קשה בפרטיות התובע, עת נעשה שימוש כזה בזהותו, ופגיעה נוספת בהוצאת דיבתו של התובע, עת הנתבע לא בחל באמצעים והצמיד לו תוויות מיניות בפרהסיה, הכוללות תיאורים גרפיים של אקטים מיניים שונים רבים. מכאן, חשיבותה הרבה של קביעת בית המשפט בהקשר זה, לפיה שמו ודמותו של אדם אינם מן ההפקר".

"התחזויות באתרי הכרויות זו מכת מדינה", מוסיף וינר. "אפשר תוך 30 שניות לפתוח פרופיל בגריינדר, לשים תמונות של מי שאתה רוצה, להדביק כינוי משפיל, לעשות צילום מסך ולהפיץ. אפשר להרוס את החיים של אדם תוך כמה דקות".