>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

אין תמונה
הפשקוויל שמופץ ברחובות העיר
נראה שישנם אנשים שמתגעגעים מאוד לשנת 2006 – השנה שבה העיר ירושלים בערה מהסתה, שטנה והומופוביה, על רקע התנגדות הקהילות הדתיות והחרדיות בעיר לקיומו של מצעד הגאווה והסובלנות בירושלים. מאז אותו מצעד שלא צעד, התקיימו בעיר שישה מצעדי גאווה גדולים ומוצלחים, שעברו בשלום וללא כל אלימות. אז מי בכל זאת עומד מאחורי מודעה חדשה שפורסמה נגד המצעד? בקהילת הלהט"ב בירושלים טוענים כי מדובר בגורמים שמבקשים להכפיש את הציבור החרדי וללבות את השנאה כלפיו.

>> ככה נראית הסתה הומופובית אמיתית: צפו ב"ירושלים גאה להציג"

המודעה, ובה תאריך המצעד הקרוב, 1 באוגוסט 2013, מעוצבת בסגנון של פשקוויל חרדי, ובה ממצאים של סקר שביצע לכאורה מכון דחף, בהנהלת ד"ר מינה צמח (במודעה מוצגת צמח בתור פרופסור), לפיהם יותר מ-95% מתושבי ירושלים מתנגדים לקיומו של מצעד הגאווה בעיר. במודעה נכתב כי את הסקר הזמין ח"כ יצחק לוי – אשר אינו מכהן בכנסת כבר כמעט חמש שנים.

מנכ"לית הבית הפתוח, אלינור סידי, טוענת כי מאחורי המודעות עומדים ככל הנראה גורמים כהניסטים שמנסים ליצור מראית עין כאילו החרדים הם שמפיצים את המודעה. "העאלק פשקוויל הזה מנסה להתחזות לחרדי, אבל הוא בבירור לא", כתבה סידי, בעמוד הפייסבוק שלה. "חברות, אל תיפלו בפח – החרדים הם לא אויב. יכול להיות שהם לא מתים עלינו, אבל גם הם מנוצלים פה ומתומרנים על ידי קיצונים".

"גם החרדים הבינו בעצמם שלא שווה להם להתסיס"

בשיחה עם mako גאווה אמרה סידי כי אין זו הפעם הראשונה שבה היא נתקלת במודעות המנסות "להתחזות" לפשקוויל חרדי. "אנחנו יודעים לזהות את זה כבר", היא אומרת. "יש לנו היסטוריה עם זה. גדם בשנה שעברה היו פשקווילים דומים. הם מאוד מנסים להשתמש בשפה שהיא שפה חרדית, אבל לא זה לא מצליח להם לגמרי".

סידי ציינה כי מאז שנת 2007 נעשתה עבודה מאוד רצינית למען הרגעת הרוחות לקראת המצעד.

"גם החרדים הבינו בעצמם שלא שווה להם להתסיס, וגם המנכ"ל דאז, יונתן גר, פתח ערוצי הידברות ישירים עם הקהילות החרדיות, כדי להוריד את מפלס האלימות. ואנחנו ממש רואים שיש גורמים שמנסים להתסיס. לא נראה לי שזה יילך להם".