אילוסטרציה (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

בג"ץ דחה היום (א') את עתירתן של זוג לסביות לבצע הליך פונדקאות על ידי שאיבת ביצית. בדעת הרוב היו נשיא בית הדין אשר גרוניס, המשנה לנשיא מרים נאור והשופטים אליקים רובינשטיין וסלים ג'ובראן. בדעת המיעוט היו עדנה ארבל, אסתר חיות וחנן מלצר. בית המשפט טרם פרס את נימוקיו, וציין כי הם יימסרו במועד אחר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

היות שהחוק בישראל מתיר הליך פונדקאות רק לגבר ואישה, עתרו בנות הזוג ליאת משה ודנה גליסקו לבג"ץ כדי שיוכלו לבצע את ההליך בארץ - במקום בחו"ל. אלא שהמדינה התנגדה לכך עקב לשון החוק, ואליה הצטרף היום בית המשפט שדחה את ערעורן של השתיים.

בהחלטתם כתבו השופטים כי "העותרות עומדות על טענותיהן ואינן מוכנות לקבל את הפיתרון שהוצע, המבוסס, כאמור, על הנוהל הנזכר והחלטתה של ועדת החריגים" (כלומר, לבצע את ההליך מחוץ לישראל).

"לטענתן", המשיכו השופטים, "יש לאפשר להן לבצע את כל התהליך - הוצאת ביציות מהעותרת, הפרייתן והשתלתן ברחמה של העותרת השנייה - בישראל. כאמור, על פני הדברים, הדבר אינו אפשרי בהתאם לדין הנוכחי, אלא אם תתקבלנה הטענות במישור החוקתי והפרשני".

פרקליטן של בנות הזוג, עו"ד יהודה רסלר, אמר בתגובה על ההחלטה לחדשות 2 באינטרנט כי "מדובר באסון. זה פסק דין כל כך לא צודק ולא מוסרי. הוא פוגע כל כך קשה בשתי העותרות. שולחים אותן לעשות את זה בחו"ל, היא תוציא 5,000 דולר על ההליך. ומה יקרה אם הוא לא יצלח בניסיון הראשון? כמה פעמים היא צריכה לנסוע עד שיימאס לה? פסק הדין שגוי על פניו".