האם נסגרה סופית הדלת בפני אופציות הפונדקאות במזרח? ידיעה שפורסמה הבוקר ב"ידיעות אחרונות" טוענת כי נפאל העבירה הודעה לשגרירות ישראל בקטמנדו, בה הודיעה באופן רשמי כי תאסור את הפונדקאות בתחומה, הן של זוגות הטרוסקסואלים והן של הורים יחידנים וזוגות חד מיניים. לשון ההודעה מבקשת מהישראלים להפסיק לבצע פונדקאות בחו"ל, כיוון שזו אינה חוקית.

נפאל הפכה ליעד מועדף לפונדקאות חו"ל, לאחר שבשנה שעברה הודיעה הודו כי לא תאפשר שירותי פונדקאות בתחומה, ולאחר המקרה בתאילנד בו נתקעו הורים ותינוקות ללא אפשרות ללחזור לארץ בגלל קשיים בירוקרטיים. במידה ואכן יופסקו שירותי הפונדקאות בתאילנד, תורד האופציה הזולה מהשולחן עבור זוגות חד מיניים המעוניינים להביא ילד, והם יאלצו לפנות לחלופות במערב, הנחשבות ליקרות יותר, עד שניתן יהיה לבצע את ההליך בישראל.

פונדקאות זוג חד מיני (צילום: www.progenyivf.com)
שנלך רק מערבה? | צילום: www.progenyivf.com

אלא שכמו במקרה בו סירב משרד הפנים להנפיק דרכונים לילדי הפונדקאות שנולדו בתאילנד, תוך שהוא מפנה את האחריות לחוק התאילנדי, גם במקרה הזה יש החושבים שלא מדובר בהחלטה של השלטונות בנפאל, אלא מגמה ישראלית נמשכת שנועדה להרתיע זוגות חד מיניים מלבצע הליכי פונדקאות במדינות אלו. בשל השביתה המתקיימת במשרד החוץ, לא פרסם עדיין המשרד אזהרת מסע בעניין.

"צר לנו שבמקום לנפק דרכונים לתינוקות ישראלים התקועים בנפאל ובתאילנד, מצא המשרד זמן להמשיך ולהפיץ ידיעות לא מדויקות, בלשון המעטה", אמר בתגובה אודי לדרגור, יו"ר עמותת אבות גאים. "מהתייעצות עם מספר עורכי דין העוזרים לזוגות ישראלים בהליכי פונדקאות בנפאל, נראה שאין כל מניעה להמשיך בהליך, שלא מנוגד לאף חוק".

"אני קורא למשרד החוץ להפסיק להפיץ ידיעות לא מדויקות", הוסיף, "ולעיתונאים המפיצים אותן - לבדוק אותן בשבע עיניים ולאמת אותן עם העוסקים בתחום. הקשיים במימוש הכמיהה שלנו להורות בנפאל ובתאילנד רק ממחישים את הצורך הדחוף בהסדרת פונדקאות שיוויונית בישראל לגברים יחידנים ולזוגות גברים, ויפה שעה אחת קודם".

עוד ב-mako גאווה: