>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

נתניהו, ארכיון (צילום: חדשות 2)
דרישה מראש הממשלה להתחיל לפעול למען הקהילה | צילום: חדשות 2
שבוע סוער במיוחד עובר על הקהילה הגאה, שהחליטה להפסיק לשתוק ולקחת את העניינים לידיים. חוץ מישיבת החירום שתתקיים במרכז הגאה בשישי (13.12) ומשמרת מחאה שהתקיימה בשבת, עלתה עצומה לרשת, הדורשת שוויון מלא ללהט"ב.

על היוזמה להעלאת העצומה תחת הכותרת "מכתב ה-10,000 לראש הממשלה", אחראים שגב אפריאט, שירלי קליינמן ויוחאי סביר, שגם הקימו את המחאה הגאה – דורשים שוויון מלא - דף פייסבוק שנועד לקדם את המטרה החשובה.

תוך יומיים חתמו על העצומה ברשת למעלה מ-3,650 גולשים. העצומה, המיועדת לראש הממשלה בנימין נתניהו, דורשת מבנימין נתניהו להתערב במידי בנעשה בממשלת ישראל, לצאת נגד ההתבטאויות ההומופוביות של ח"כים ושרים במפלגתו ולהתייצס לצד הקהילה הגאה ולמען שוויון זכויות ללהט"ב.

"לכבוד מר בנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל,

אדוני הנכבד, אנו פונים אליך היום, מאוגדים מכל קצוות הקשת הפוליטית והמגדרית. אנחנו לסביות, ביסקסואלים, ביסקסואליות, הומוסקסואלים, טרנסג'נדרים, טרנסג'נדריות, א-מיניים, א-מיניות, פאנסקסואלים, פאנסקסואליות, קווירים וקוויריות. אנחנו גם הטרוסקסואלים והטרוסקסואליות תומכי הקהילה הגאה", נפתח המכתב, "אנו בני אדם. 

"באוגוסט 2009, לאחר הרצח בבר-נוער, הגעת לביקור מוערך במרכז הגאה בתל אביב, להביע תמיכה בקהילה הגאה. אך לצערנו, מאז אותו היום, תמיכתך אינה באה לידי ביטוי. אנו נתקלים אך ורק באטימות מצדך בכל הנושאים הנוגעים לזכויותינו החוקתיות ולאפליה שאנו חווים כאזרחים יצרנים ומשלמי מיסים במדינת ישראל.

אין תמונה
"אפליה היא כאשר 'אחיך', נפתלי בנט, מלכלך עלינו"


"האפליה נראית במקומות תעסוקה – בין אם באי קבלה, בהתעמרות או בפיטורין. היא באה לידי ביטוי במסגרת הצבאית, כאשר חייל צה"ל יוצא מהארון וחבריו לנשק כותבים על האפוד שלו 'הומו מזדיין בתחת' (רצינו להיות מאופקים – אבל זו המציאות נכוחה). היא נראית כאשר בתיכון בבית שמש, מנהל התיכון מונע מתלמיד במגמת האומנות גישה למדפסת התעשייתית, בניגוד ליתר תלמידי המגמה – רק כי הוא הומוסקסואל. היא פוגעת בבני-נוער, כאשר הורים זורקים את בנם או ביתם מהבית כי העזו לצאת מהארון – ואין לו או לה לאן ללכת, כי המדינה אינה מספקת מקומות מקלט. אפליה היא כשנער טרנסקסואל בן 16 מקבל מכות רצח בשכונה בה הוא מתגורר, בגלל שהוא לא רוצה לפחד להיות מי שהוא. כי הבטיחו לו שהוא, ככול אזרח במדינה יזכה להיות 'חופשי בארצו'.

"כי אפליה תרבותית תמיד מגובה באפליה חוקתית: אפליה היא כאשר רק אחד משני הורים בזוגיות חד-מינית מוכר כהורה, אך אם גבר הטרוסקסואל מתחתן בשנית – אשתו הופכת להיות 'אמא מאמצת' לילדיו הקטנים – על אף שלא ילדה אותם. אפליה היא כאשר 'אחיך' נפתלי בנט, ואחיו למפלגת 'הבית היהודי' מלכלכים עלינו בצורה לא אנושית, היינו אומרים גזענית, אם היינו גזע. מלבים את אווירת השנאה ומשמרים אותה בחוק.

"זה הזמן שלנו לזעוק - נמאס לנו! אפליה היא אפליה היא אפליה, והיא לא תימשך יותר! זו אינה 'התארגנות שמאל רדיקלית להפלת השלטון', חתומים על מכתב זה אנשים מכל הקשת הפוליטית. אין כאן ספין או מילים גבוהות לייפות. ולמה שנייפה? אנו אזרחים יצרנים, צרכנים, תורמים ומשלמי מיסים, ואתם מתעללים בנו. 

"ליבנו נשבר מהבטחות פוליטיקאים, גבינו נשבר מההון הפוליטי שצוברים עליו. נמאס לנו שמשרד החוץ מציג לעולם כמה כייף להיות כאן להטבפא"ק. זו בושה וצביעות ממדרגה ראשונה. אין לנו גאווה במדינה בה זוג חד-מיני אינו מורשה על פי חוק לבוא בברית הנישואין.
מצעד הגאווה בתל אביב 2013 (צילום: מיכאל שבדרון )
משוויצים בקהילה הגאה כלפי חוץ, אבל לא נותנים שוויון זכויות בבית | צילום: מיכאל שבדרון


"אם לרגע נדבר על תועלתה הכלכלית של הקהילה למדינה, כי אין כמו סטטיסטיקה פיננסית לסבר את העין, נגלה כי מדינת ישראל מפסידה כבר עכשיו על גישתה החשוכה. חשוב כמה כסף יכול להיכנס לקופת המדינה ממסים על נישואים חד-מיניים, במקום שיטוסו לחו"ל ויעשירו קופת מדינה אחרת, ומה בדבר המסים מפונדקאות וטיפולים רפואיים. מה גם, שזו עובדה ידועה בעולם המערבי שהקהילה הגאה היא כוח כלכלי שלא ניתן להתעלם ממנו. כצרכנים וכיצרנים.

"שאל את יועצך, כמה כסף תתחיל מדינת ישראל להפסיד מדי יום אם תחליט הקהילה הגאה לפתוח בשביתה כללית: לא נצא לעבוד, לא נשלם מסים. לא ניתן לכם, עד שלא תתנו לנו. שאל את יועצך – כמה כסף המדינה תאבד אם הקהילה הכי כלכלית שלה תחליט שנמאס לה? כמוך, גם אנחנו איננו רוצים להגיע ליום שבו ניאלץ לנקוט בצעדים מרחיקי לכת כגון שביתות והיזק למשק. זו המדינה שלנו ואנחנו אוהבים אותה לא פחות מאחרים. לא נרשה יותר התעללות בקהילה הגאה.

"
דרישותינו הן בסיסיות - רק את הזכות להכיר בנו כבני אדם שווים, בשנת 2013, בואנו 2014, אחרי 66 שנים אנחנו אזרחים סוג ב'. וביתר פירוט:.1  עליך לגנות במפגיע את ביטויי ההומופוביה הנשמעים לאחרונה, ובפרט את אלה של חברי הקואליציה שלך – הבית היהודי. 2. אנו מצפים ממך להצהרת כוונות כנה לשוות את זכויות הקהילה לזכויותיהם של כלל אזרחי המדינה. 3. על הממשלה להתחייב להליך חקיקתי מלא לשוויון זכויות מלא לטובת הקהילה הגאה.

"אנו מצפים לראות את התהליכים בתנועה בתוך 90 ימים. במידה ולא תיעתר לדרישותינו הלגיטימיות, אנו ניאלץ לעבור למעשים, בצער רב ומתוך אמירה ברורה שחדלנו ממחאות והפגנות במילים – להטיל סנקציות מצד הקהילה הגאה כלפיי מדינת ישראל. אנו מגובים ונעזרים בייעוץ משפטי. בברכה, אנשים מכל גווני הקשת, הדורשים שוויון זכויות והפסקת מסע הצלב כנגד הקהילה הגאה".

בשיחה עם mako גאווה אומר אפריאט, כי הציפייה היא שראש הממשלה יופיע בתקשורת ויגנה בפומבי את ההתבטאויות האחרונות, כמו גם יצהיר בגלוי על תמיכתו בזכויות הקהילה. "אנחנו ממש לא רוצים ללכת לשביתה. זה כלי מאד קריטי, זה אמצעי אבל בהחלט לא המטרה".

לדברי אפריאט, נכון לעכשיו אף אחד מהארגונים הגאים אינו מעורב במהלך, אך יוזמיו ישמחו לשיתוף פעולה ותמיכה מצד ארגוני הקהילה.

הפנייה לראש הממשלה מגיעה מספר ימים לאחר שנשיא המדינה התבטא לראשונה בעד שוויון בנישואים גאים. בדף הפייסבוק הרשמי של נשיא המדינה, שמעון פרס, עלה סטטוס מיוחד המצטט את דברי הנשיא לפיהם יש לאשר נישואים לכל אדם - גם ללהט"ב. "אני תומך בזכות של כל אדם לנישואים ובכלל זה נישואים חד מיניים. לכל אדם הזכות לנשום אויר, לצרוך מזון ולהתאהב במי שהוא רוצה. בהתאם למסורת שלנו כולנו שווים".