>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

אין תמונה
צופי הסרט המומים מהאלימות. השבוע ב"סלון שבאזי"

במטרה להמחיש את עוצמתו של המאבק הבלתי אלים, פרסמו אמש (ג') בבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות סרטון המתעד את התקרית ההומופובית שאירעה שלשום בבית הקפה "סלון שבזי" שבשכונת נחלאות בעיר. בתקרית ניסה אחד השכנים להכות באלה את באי בית הקפה, שצפו בסרט "ירושלים גאה להציג", המתעד את האלימות ההומופובית סביב אירועי הגאווה בשנת 2006.

הסרטון מציג את הרגעים שאחרי ניסיון התקיפה, בהם השכן עלה בחזרה אל מרפסת ביתו והמשיך לאיים על הנוכחים, בעוד אנשי הבית הפתוח ממתינים לבואה של המשטרה. בסרטון נראית מנכ"לית הבית הפתוח, אלינור סידי, מזכירה לנוכחים כי המאבקים של הבית הפתוח הם בלתי אלימים ומבקשת להימנע מחיכוכים מיותרים.

"אני בכלל לא זוכרת שנשאתי את הנאומון הקטן הזה תוך כדי האירוע, בזמן שחיכינו להגעה של הניידת", אמרה סידי על הסרטון. "בדיעבד הוא נראה לי הכי מייצג את רוח הבית הפתוח: נחישות שקטה ורגועה, נסיון הרגעה ומניעת הסלמה, מחויבות לבטחון חברי וחברות הקהילה ובעיקר – עמידה איתנה על המקום שלנו במרחב הציבורי.

"אם הייתי צריכה לתאר את החזון שלי לאיך צריך להיראות המאבק הלהט"בי – זה בדיוק מה שהייתי מעלה".

"אני אשרוף אתכם, יהיה פה רצח הלילה"

האירוע החל שלשום בסמוך לשעה 20:30, כאשר ברחבת בית הקפה הוקרן סרטו של ניצן גלעדי, שתיעד את האלימות וההסתה סביב אירועי הגאווה הבינלאומיים ו"המצעד שלא צעד" בשנת 2006.

באירוע השתתפו גלעדי עצמו וכן נועה סתת, ששימשה יו"ר הבית הפתוח באותה התקופה והייתה הרוח החיה מאחורי קיומו של מצעד הגאווה והסובלנות בירושלים מאז החל בשנת 2002. השניים ענו על שאלות הקהל והסבירו על היתרונות והעוצמה שבמאבק הנחוש והבלתי אלים.

במהלך ההקרנה יצאה אחת השכנות, וקראה קריאות נגד "הקרנת סרט של הומואים בפומבי". לאחר מכן יצא אדם נוסף, ככל הנראה בעלה, והחל לקרוא קריאות נאצה נגד הומואים, כאשר הוא מאיים, בין השאר: "אני אשרוף אתכם", "אביא את כל החבר'ה שלי" ו"יהיה פה רצח הלילה".

בשלב מסוים ירד האיש אל הרחוב, כאשר הוא מצויד באלה, ובשלב מסוים הניף אותה לעבר הנוכחים. לפני שהספיק לתקוף את המשתתפים, הוא נחסם ונהדף על ידי תושבים מהשכונה וכמה מבאי בית הקפה.

לאחר מכן עלה האיש אל ביתו, המשיך לקלל ולאיים ואף השליך חפצים ממרפסת ביתו. למקום הגיעו כוחות גדולים של משטרה, שביקשו להיכנס לביתו של האיש, אולם האיש סירב לאפשר לשוטרים להיכנס, ואלה נאלצו לקרוא לעצרתם של הכבאים. אל המקום הגיעו שלוש כבאיות – ורק אז הצליחה המשטרה לעצור את האיש.

>> 13 שנה לרצח מת'יו שפרד

>> שנתיים לרצח בבר נוער