>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

מצעד הגאווה בחיפה (צילום: אודי רז)
למען שוויון. השנה יצעדו תחת הסיסמא: קהילה בלי בית" | צילום: אודי רז
הקשיים והאמצעים הדלים לא עמדו בדרכם של תושבי חיפה הגאים. היום (ו') בשעה 11:00 ייצא לדרכו מצעד הגאווה השישי בתולדות העיר חיפה, בו צפויים להשתתף מאות משתתפים. השנה תחליף את הסיסמה "חי-פה בגאווה" הסיסמה האקטואלית יותר: "קהילה בלי בית". זאת על רקע הפסקת פעילותו של הפורום החיפאי, לאחר שמתנ"ס ליאובק, שהשאיל לארגון את המבנה בו שכן, מכר אותו.

>> נער גאה: "אצעד בחיפה למען חבריי בני הנוער"

בשעה 11:00 יתכנסו באי המצעד ברחבה שממול לפינת הרחובות הנביאים ואחד העם, סמוך לכיכר מסריק. ההתכנסות תכלול "הייד פארק", בו הצועדים יוזמנו להשמיע את דעתם בענייני המצעד.

לאחר מכן, ב-12:00 המצעד יוזנק אל תוואי הנביאים-הרצל-ביאליק, ויסתיים בעצרת ברחבת בניין העירייה, בה ינאמו אישי ציבור.

המארגנים ציינו כי הם מודעים לכך שבניין העירייה יהיה ריק בזמן העצרת, אך הם רואים חשיבות סמלית בהפגנה במיקום זה. בנוסף, הם מציינים שהמצעד יתקיים לראשונה בתוואי שצפויה לאורכו פעילות פנאי ופעילות מסחרית משמעותית, מה שיקנה למצעד נראוּת ציבורית ויסייע להעברת המסר אודות מצוקתה של הקהילה בעיר, בשל חוסר מבנה.

מאחדים כוחות: קואליציית הארגונים שארגנה את המצעד

במבנה הפורום החיפאי התקיימו פעילויות של ארגוני הקהילה השונים, בהם איגי – ארגון הנוער הגאה, תהל"ה – ארגון התמיכה להורים לילדים להט"בים וחברותא – הארגון להומואים דתיים. כמו כן, התקיימו במקום מפגשים של קבוצות חברתיות שונות, בהן קבוצות תמיכה לגברים, נשים וערבים.

מצעד הגאווה בחיפה (צילום: אודי רז)
צועדים בחיפה בשנה שעברה | צילום: אודי רז
על מנת לקיים את המצעד בכל זאת, התארגנה באחרונה קואליציה של ארגונים ופעילים. הקואליציה כוללת פעילים מחברותא, מדריכי קבוצות הנוער באיגי ובפעילות הנוער החיפאית פיצ' ופעילים לשעבר בפורום החיפאי.

את התמיכה העיקרית מספקים הארגונים שישה צבעים, האגודה לזכויות הלהט"ב ותהל"ה. כמו כן, הקואליציה כוללת פעילים מהתאים הגאים במפלגות השונות: פורום אדום-ורוד של חד"ש, פורום גאוּת של מרצ, גאווה בליכוד והחוג הגאה במפלגת העבודה.

>> מדריך mako: שבוע הגאווה בחיפה

בעיריית חיפה טוענים: קיימת בעיר מצוקה של נכסים עירוניים

הטענה העיקרית של הקואליציה היא שלא יתכן שבעיר השלישית בגודלה בארץ, המתיימרת להיות עיר סובלנית ומתחדשת, הקהילה תישאר ללא מבנה, ללא תקצוב ראוי וללא תמיכה עירונית. המארגנים מציינים כי בשנת 2011 הקצתה עיריית חיפה כעשרת אלפים שקל לכל ארגוני הקהילה ביחד, לעומת למעלה מחצי מיליון שקל בתל אביב ומאתיים אלף שקל בירושלים.

בעיריית חיפה הבהירו ל-mako גאווה כי בניגוד לרשויות מקומיות אחרות, עיריית חיפה מעניקה לעמותות תמיכה סמלית בלבד, כך שאין מקום לטענות על חוסר שוויון.

באשר למבנה עבור הפורום, עיריית חיפה טוענת כי בעקבות מסקנות ועדת טרטנברג והחלטות הממשלה, קיימת בחיפה מצוקה אמתית בנכסים עירוניים ועיריית חיפה מוצאת עצמה מפנה עמותות ותיקות, על מנת להקים בנכסים אלה גנים עירוניים

ברגע האחרון: המארגנים ייאלצו לשאת בעלויות האבטחה

כאילו שארגון המצעד לא היה קשה מספיק, אתמול בערב התבשרו המארגנים כי ייאלצו לתקצב את עלויות האבטחה של המצעד בעצמם.

מפקד תחנת משטרת חיפה, הודיע לי באמצעות קצין המבצעים שלו, שהמצעד, המהווה הפגנה נגד העירייה – איננה הפגנה פוליטית", אמר יו"ר שישה צבעים, ברוך אורן. "לשיטתו, זוהי אמנם הפגנה במסגרת חופש הביטוי, אבל לא קשורה לפוליטיקה". משמעות הדבר היא כי פסיקת בג"צ, המחייבת את המדינה לכסות עלויות אבטחה, כיבוי אש ומד"א בהפגנות פוליטיות, אינה חלה על המצעד. 

ממשטרת חיפה נמסר בתגובה: "התנאים לקיומו של האירוע נקבעו לאחר בחינת כלל המרכיבים הקשורים בו, בדגש על היבטי הבטיחות והסדר הציבורי".

>> מוצ"ש: הפגנה של הקהילה הגאה