חמש שנים עברו מאז הרצח שזעזע מדינה שלמה. במוצאי שבת, הראשון לאוגוסט 2009 בשעה 22:40, התפרץ אדם חמוש הלבוש בגדי הסוואה שחורים ועטוי מסיכה לבית אגודת הלהט"ב בתל אביב בעת מפגש של בני נוער, והחל לירות בנוכחים. מהירי נהרג ניר כץ (26), מדריך בברנוער, וליז טרובישי (16). בנוסף נפצעו עוד עשרה בני-אדם. איש לא הועמד לדין על הפשע הנתעב עד היום.

השנה החליטו חניכי תנועות הנוער בתל אביב לאחד כוחות על מנת להוביל במשותף את טקס הזיכרון אשר יתקיים ביום חמישי בקרוב, ה-31/7 בשעה 19:30, במרכז הגאה בגן מאיר. השנה החליטו בתנועות הנוער בתל אביב ליטול יוזמה ולהוביל בעצמם את הטקס החשוב. בכך, במלאת 5 שנים לרצח מקבל האירוע הטראומטי משמעות נוספת.

בשנים מאז הרצח, הובל השיח הציבורי בנושא בעיקרו על ידי מבוגרים. בני הנוער לא תפסו מקום מרכזי למרות שהרצח כוון כלפי מועדון של נוער. לאחר שבשנה שעברה היו קולות בציבור שהרצח בברנוער לא היה כלל פשע שנאה, הרגישו בתנועות שהגיע הזמן לתת במה לבני הנוער אשר יובילו את הטקס כחלק ממאבקם לחברה עתידית הנקייה מאפליה והומופוביה.

את הטקס יובילו במשותף מספר תנועות וארגונים מתל אביב: הנוער העובד והלומד, איגי, הצופים, השומר הצעיר, המחנות העולים ותנועת תרבות. צוות מיוחד של בני נוער מהתנועות הוקם לטובת תכנון והפקת הטקס. התכנים המרכזיים בטקס הינם המאבק בהומופוביה והחתירה לשוויון, אהבת האחר והשמירה על הדמוקרטיה. בטקס יקריאו החניכים קטעים וישירו שירים. בנוסף, תנאם איילה כץ, אמו של ניר כץ, אחד מהנרצחים.

אין תמונה

חברים ובני משפחה רבים של חניכי תנועות הנוער נמצאים בימים אלה בשירות המילואים ואיום הטילים והחרדה מהאזעקות לא פוסח גם על החניכים מתל אביב. למרות זאת, בתנועות החליטו לקיים את הטקס דווקא עכשיו, למרות המשך הלחימה בעזה. 

"הרצח הוא עדות לאלימות ולהומופוביה הפושות בחברה שלנו, כופרות במהותה ומסכנות את ביטחוננו", אומרת ויקי קטן, ממארגנות הטקס. "החלטנו לקיים אותו בעת מלחמה זו, כשחברינו ומדריכינו נמצאים בחזית, כשכולנו בדריכות אזעקות שכבר הופכת שגרתית. בחרנו להתכנס בכל זאת כדי לזכור ולהזכיר את שאסור לשכוח - מה המוות הזה מסמל ואת הקרקע שמתוכה צמח- חברה רוויה בגזענות והומופוביה.את הטקס מובילים חניכים ומדריכים מתנועות הנוער וזו הבחירה שלהם להצביע על המקולקל בחברה ולהגיד מה צריך לתקן. דווקא עכשיו זו חובתנו להצביע על ההשלכות הנוראיות של שנאת חינם".

הטקס יתקיים במרכז הגאה בגן מאיר הערב, ה-31/7 בשעה 19:30

עוד ב-mako גאווה: